Tuzba za stomatolog

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
Se raboti za zab koja imase 1 kolce vo zdrav koren i imase nadgradeno navlaka
zabot nemase bolka nisto
koga otidovme ni kaza da go vadi kolceto bidejki bilo kratko i da stavi podolg kolec
pocna so rabota i koga go izvadi kolceto i rece deka sega ne moze da stava kolce i deka moralo i korenot da se vadi
ne dozvoliv korenot da go vadi
pritoa doktorov odkoga gi izvadi kolceto stai samo edno lekce koe padna odma i taka zjae sea dodeka da se napravi zatoa me interesira dali sum vo pravo i dali ima osnova da go prijavam[DOUBLEPOST=1553283580][/DOUBLEPOST]bez razlika za mene kolku od vas se izgoreni od zabari deka treba da se vadat zabi so cel da se staat mostovi i implanti za da fatat poveke pari zabarite a potesko im e da go lecat zabot da go spasat???
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ти дечко од основно да не не си бил на заболекар? Нема повеќе бели лекови, па дојди по 3 недели за црна пломба. Бар јас последен пат кога правев заб(пред 3-4 години) само еднаш бев и тоа беше тоа.
Само за еден бев 2 пати, ама тој беше до корен расипан и многу ме болеше неколку дена претходно.
Не е точно ;)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.554
Ти дечко од основно да не не си бил на заболекар? Нема повеќе бели лекови, па дојди по 3 недели за црна пломба. Бар јас последен пат кога правев заб(пред 3-4 години) само еднаш бев и тоа беше тоа.
Само за еден бев 2 пати, ама тој беше до корен расипан и многу ме болеше неколку дена претходно.
Љоренте, од почеток на Октомври па навака секоја недела сум на забар :icon_mrgr:. Среќа го знам забарот пријател ми е па не ми наплаќа повеќе од 500-600 денари за заб, значи нормална цена. Пола лекови што ги имаше у ординацијата на мене му отидоа. Јас имав 4 заба што ептен беа расипани, онака дури труеа на скапано, и прво нешто што ми рече е дека големи се шансите да се за вадење... али пробавме прво полека да ги лечиме и среќа ги дотера некако. Али пишав пола средства му отидоа у мојата уста.

Сега моментално ги правам оние заби коишто имаат црни навлаки, површинско чистење и директно ставање пломба за 30 минути.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ако немаш ни снимки направено пред да ти го извадат, нема како да докажеш дека бил здрав забот.
Дека прават глупости прават, лани ми поправија 5 заби, оваа година 3 од тие 5 што ги правев лани, новиот стоматолог ми ги правеше повторно, сите беа расипани под пломбата или проширено околу пломбата.
Колега како колега, никој не сака да влезе во конфликт со другиот, го прашувам дали може да е од лошо исчистен заб претходно и ме врти политички абе може ама и немора бла бла и видов не видов си ги поправив повторно.
Кога ми кажа дека ми се расипани не ми се веруваше бидејќи за неполна година да се расипе заб и покрај 2 пати дневно миење со квалитетна паста (сензодин и паредентокс), плус користам дентални четки, плус конец ми е многу чудно, али тоа е што е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Ако го пријавувате стоматологот, може и страната кај што си го читал ова да се пријави.

:pos:
Оди прашај дипломиран стоматолог истото ќе ти го каже за поврзаноста на забите со органите. Или ти веќе си прашал некој со платена диплома? :lolzz:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Оди прашај дипломиран стоматолог истото ќе ти го каже за поврзаноста на забите со органите. Или ти веќе си прашал некој со платена диплома? :lolzz:
Ај ќе одам и ќе се вратам да ти кажам што ми кажал.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Оди прашај дипломиран стоматолог истото ќе ти го каже за поврзаноста на забите со органите. Или ти веќе си прашал некој со платена диплома? :lolzz:
Jas sedumka gore levo izvadiv pred dve godini i ottogas kako da me nabolva maliot prst od desnata noga. Celo vreme imav nekoi somnezi deka ne e koincidencija, srekja ja otvoriv temata i sega veke nema somnez. Tuku i seskata dolu desno mi e za vadenje, da ne znaes slucajno so sto e povrzana?
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Љоренте, од почеток на Октомври па навака секоја недела сум на забар :icon_mrgr:. Среќа го знам забарот пријател ми е па не ми наплаќа повеќе од 500-600 денари за заб, значи нормална цена. Пола лекови што ги имаше у ординацијата на мене му отидоа. Јас имав 4 заба што ептен беа расипани, онака дури труеа на скапано, и прво нешто што ми рече е дека големи се шансите да се за вадење... али пробавме прво полека да ги лечиме и среќа ги дотера некако. Али пишав пола средства му отидоа у мојата уста.

Сега моментално ги правам оние заби коишто имаат црни навлаки, површинско чистење и директно ставање пломба за 30 минути.
Епа ете, среќа ти е пријател па ти ги спасил некако, иако ти кажал дека има големи шанси за вадење. Па за нас пациентите треба работат, а не за нивен џеб. Како што кажав, повеќе му се исплати да го извади и да не ти се замара. Мора да ти е пријател или роднина, иначе одма на вадење идат. Нормално не се сите исти, али повеќето се такви. Како после да не го пријавиш?

Ај ќе одам и ќе се вратам да ти кажам што ми кажал.
Прашај си за твое добро, јас веќе прашав дипломиран стоматолог башка пријател ми е, и ми потврди тоа што сум читал. Да не си ги извадил ти пола заби па што се напали да ги пријавиме и тие што го пишале тоа?

П.С. Прочитав само дека се поврзани со органите, не пишуваше дека ќе ти откажат органите.

Jas sedumka gore levo izvadiv pred dve godini i ottogas kako da me nabolva maliot prst od desnata noga. Celo vreme imav nekoi somnezi deka ne e koincidencija, srekja ja otvoriv temata i sega veke nema somnez. Tuku i seskata dolu desno mi e za vadenje, da ne znaes slucajno so sto e povrzana?
На трол како тебе, само трол би му вратил.

Ти у "рамна земја" да не имаш пишуено? Познат си ми.

Не.

 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Епа ете, среќа ти е пријател па ти ги спасил некако, иако ти кажал дека има големи шанси за вадење. Па за нас пациентите треба работат, а не за нивен џеб. Како што кажав, повеќе му се исплати да го извади и да не ти се замара. Мора да ти е пријател или роднина, иначе одма на вадење идат. Нормално не се сите исти, али повеќето се такви. Како после да не го пријавиш?



Прашај си за твое добро, јас веќе прашав дипломиран стоматолог башка пријател ми е, и ми потврди тоа што сум читал. Да не си ги извадил ти пола заби па што се напали да ги пријавиме и тие што го пишале тоа?

П.С. Прочитав само дека се поврзани со органите, не пишуваше дека ќе ти откажат органите.



На трол како тебе, само трол би му вратил.

Ти у "рамна земја" да не имаш пишуено? Познат си ми.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Постои поврзаност на забите со внатрешните органи, ама не се намалува никаква функција на органот ако е расипан или изваден забот со кој е поврзан.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
На трол како тебе, само трол би му вратил.
Koga se raboti za zdravje nema zaebancii. Ako znaes a ne kazuvas ke me nosis na dusa. I ne samo mene, kojznae uste na kolku dusi seskata dolu desno im e za vadenje a go citaat ova. Ke mozes so tolku grevovi na dusa da prodolzis da zivees, posebno ako si znael a ne si spodelil. Gje ce ti dusa?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@bokser_mk
Otide ti na zabar ili zabarot doma ti dojde?
Ako si otisol ti sigurno ne si bil za da piete kafe tuku si imal problem.E sega kakov problem prvo toa treba da kazes pa potoa moze da zborime koj bil prav kriv.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Jas sedumka gore levo izvadiv pred dve godini i ottogas kako da me nabolva maliot prst od desnata noga. Celo vreme imav nekoi somnezi deka ne e koincidencija, srekja ja otvoriv temata i sega veke nema somnez. Tuku i seskata dolu desno mi e za vadenje, da ne znaes slucajno so sto e povrzana?
Брат си згрешил таа седумка е поврзана со мозокот, па сега ми има логика за твоите постови во Случувања во Македонија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Брат си згрешил таа седумка е поврзана со мозокот, па сега ми има логика за твоите постови во Случувања во Македонија.
Zatoa ti za sekoj slucaj site gi imas izvadeno a? Sto e sigurno sigurno e.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Me interesira kafe mozam da prijavam stomatolog za ne sovesno rabotenje i vadenje na zdravi zabi
Фати го и забите скрши му ги.

Патем и јас имам така еден колец во синус, никој не се нафаќа да го вади, пошто ќе отвори дупка и ќе станам подобар човек.

Консултирај се со подобар забар и ќе знаеш дали си во право или не.
Уште подобро, консултирај се со повеќе подобри забари и ќе имаш објективно мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom