Tucker Carlson - Putin Interview - мислење?

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.673
Поени од реакции
4.326
Нешто многу важно кажа Путин барем за нас тука а тоа е дека Украинците имаат право да бидат засебен народ од Русите и го почутува тоа (околу 58 минута) а со тоа се побиваат сите приказни на самопрогласените независни македонски новинари, експерти итн дека РФ и Путин имаат иста негаторска политика кон украинскиот народ како Бугарија и Борисов (па и Грција) имаат кон Македонија и македонскиот народ.
Путин никогаш не го довел во прашање постоењето на Македонскиот народ.
Низ историјата, царска Русија, СССр и денес Руска федерација имало различно гледање на борбата на македонскиот народ за своја држава Македонија, имало и светли и темни моменти, со доаѓањето на Путин на чело РФ има КОРЕКТНИ односи кон Македонија, со почитување на суверенитетот и немешање во внатрешните работи.

Ова што го имаме денес во пропагандните на бугаристан, грекистан арнаутистан па и од некои кругови во србистан а сето тоа под диригентска палка на ЕУСА е класична замена на тези (и повлекување на паралели помеѓу Украина и Македонија паралели каде што ги нема затоа што прво создавање на украинска држава е во 1922 додека Македонија е во контнуитет низ историјата) со цел да се пласира русофобија кај Македонците.
Онаа што се скрива е дека Украинците својот мит и почеток на постоење-градење на Украина го зема периодот на нацифашизмот а Македонците Илинден бројните востанија како и својата антифашистичка борба, па така денес Украина е под закрила на нацифаци ЕУСА а Македонија заради тој антифашистички наратив е ставена на маса за делење.

За волја на вистината оваа манипулација кај Македонците има голем успех но тоа е затоа што културните врски помеѓу Русите и Македонците се на многу ниско ниво, па имаме инсталирани квислинзи кои ни го забрануваат Достоевски, Толстој,.....
Само заради постоењето на интернет има/постои еден поприличен број на Македонците кои повикуваат на разум, разум со кој северганите од сите бои веќе со децении не се во врска.

Разбирливо, американскиот народ е научен на акција, шокови, бомбастичност... Не е научен да дискутира и анализира со часови, тоа е едноставно досадно за нив.
Никакви шокови нема кај Каубоите, тие се сега фокусирани на тоа како се добива чоко-млеко, дали е од кафеави крави или пак е со мешање на млеко од бела со млеко од црна крава, на исто рамниште се нашиве северџгани, да се надеваме дека брзо ќе го најдат решението.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
1.775
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.476
Нешто многу важно кажа Путин барем за нас тука а тоа е дека Украинците имаат право да бидат засебен народ од Русите и го почутува тоа (околу 58 минута) а со тоа се побиваат сите приказни на самопрогласените независни македонски новинари, експерти итн дека РФ и Путин имаат иста негаторска политика кон украинскиот народ како Бугарија и Борисов (па и Грција) имаат кон Македонија и македонскиот народ.
Различно интервју да не гледавме?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Ако си го следел Путин, ќе видиш дека ова интервју не му е различно од било кое друго. Едноставно, така функционира човекот. Сите битни стратешки одлуки ги поврзува во историски контекст, и сака да ги објаснува. Најсмешно е што западот уште одбива да сфати дека е сериозен со тоа, не е никаков ПР насочен кон нив.
Што мислиш за тоа со теоријата за Златната милијарда (Golden billion)? Ми падна интересно што Путин неколкупати ја повтори во интервјуто...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.599
Поени од реакции
81.234
Види ги Шекиславци бе... :LOL:

Офф нет ја објавуваат статијава на фб.

Screenshot_20240211_134104_edit_4671984263067510.jpg

Коментарот на Ѓорѓи под постот
Screenshot_20240211_134119_edit_4672001539568285.jpg

Профилната на Ѓорѓи
FB_IMG_1707655291422.jpg


Абе сите НГО издркотини ко од иста мајка да се родени :pos:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.587
Путин беше одличен. Имаше една сериозна логична фалинка во неговиот долг наратив, и криво ми е што Карлсон не му се фати за тоа.

Очигледно дека е во одлична интелектуална кондиција, разбира историски контексти и геополитика. Плус е ебено добро спремен, со децении. И се тоа ако го земеме во предвид, како се повлекле од околу Киев како “знак на добра воља“? Предходно ебен саат раскажуваше, во детали, зошто на колективниот запад не треба да му се верува. И сега оддеднаш истиот колективен запад му рекол не е фер да очекуваш Украина да потпише мировен договор додека има пиштол вперен во чело, и овој рекол ок.

Во тој случај, или е многу наивен, а предходно саат време објаснуваше во детали зошто не е. Или, пропаѓање на тие “мировни договори“ на таков начин, беа најдоброто решение што ќе осигура дека конфликтот во Украина ќе прорасне во децениски, што очигледно им одговара и на Русија и на САД.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.615
Поени од реакции
8.482
Путин беше одличен. Имаше една сериозна логична фалинка во неговиот долг наратив, и криво ми е што Карлсон не му се фати за тоа.

Очигледно дека е во одлична интелектуална кондиција, разбира историски контексти и геополитика. Плус е ебено добро спремен, со децении. И се тоа ако го земеме во предвид, како се повлекле од околу Киев како “знак на добра воља“? Предходно ебен саат раскажуваше, во детали, зошто на колективниот запад не треба да му се верува. И сега оддеднаш истиот колективен запад му рекол не е фер да очекуваш Украина да потпише мировен договор додека има пиштол вперен во чело, и овој рекол ок.

Во тој случај, или е многу наивен, а предходно саат време објаснуваше во детали зошто не е. Или, пропаѓање на тие “мировни договори“ на таков начин, беа најдоброто решение што ќе осигура дека конфликтот во Украина ќе прорасне во децениски, што очигледно им одговара и на Русија и на САД.
Пропаѓањето на договорот му даде на Путин одврзани раце да прави што сака со Украина со дозвола на земјите кои не спаѓаат во колективниот запад. Со непроаѓање на договорот цел запад како и Украина му седнаа у скут...и сега ќе си игра кур.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.751
Поени од реакции
17.455
Нешто многу важно кажа Путин барем за нас тука а тоа е дека Украинците имаат право да бидат засебен народ од Русите и го почутува тоа (околу 58 минута) а со тоа се побиваат сите приказни на самопрогласените независни македонски новинари, експерти итн дека РФ и Путин имаат иста негаторска политика кон украинскиот народ како Бугарија и Борисов (па и Грција) имаат кон Македонија и македонскиот народ.
Ќути, ептен важно за нас. А знаеш дека технички и бугарите и грците ни даваат право да сме посебен народ, само да прифатиме дека сме народ создаден од 45.
Не побива ништо туку со своето 30 минутно излагање за историјата, туку го потврдува истото, дека Украина е вештачка творевина создадена од комунистите (од кај ми е ова познато :unsure:).
Автоматски споено мислење:

Путин беше одличен. Имаше една сериозна логична фалинка во неговиот долг наратив, и криво ми е што Карлсон не му се фати за тоа.

Очигледно дека е во одлична интелектуална кондиција, разбира историски контексти и геополитика. Плус е ебено добро спремен, со децении. И се тоа ако го земеме во предвид, како се повлекле од околу Киев како “знак на добра воља“? Предходно ебен саат раскажуваше, во детали, зошто на колективниот запад не треба да му се верува. И сега оддеднаш истиот колективен запад му рекол не е фер да очекуваш Украина да потпише мировен договор додека има пиштол вперен во чело, и овој рекол ок.

Во тој случај, или е многу наивен, а предходно саат време објаснуваше во детали зошто не е. Или, пропаѓање на тие “мировни договори“ на таков начин, беа најдоброто решение што ќе осигура дека конфликтот во Украина ќе прорасне во децениски, што очигледно им одговара и на Русија и на САД.
Милион посто не е наивен, зарем некој може да помисли дека бил наивен. Нема никаков знак на добра воља тука, се повлекоа зашто нивната позиција таму беше непогодна откако пропаднаа мировните преговори. И се префрлија на фронт на кој имаат осигурани логистички линии, и население кое ги подржува.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.323
Поени од реакции
19.729
Ќути, ептен важно за нас. А знаеш дека технички и бугарите и грците ни даваат право да сме посебен народ, само да прифатиме дека сме народ создаден од 45.
Не побива ништо туку со своето 30 минутно излагање за историјата, туку го потврдува истото, дека Украина е вештачка творевина создадена од комунистите (од кај ми е ова познато :unsure:).
Русија нема проблем со Украинците да си се нарекуваат како сакаат, да си зборуваат на јазик на кој сакаат и да си вадат корени од каде сакаат се додека не се од Бандера и пријатели.

Во меѓувреме Грција не сака да чуе Македонија, македонски итн, Бугарија има некохерентна шизофрена политика кон нас, зависи од тоа со која личност правиш муабет во моментот, воглавно нивното тврдење е дека сме неосвестени Бугари кои зборуваат на бугарски дијалект а македонски јазик не постои. Во РФ Украинци смеат ли да се пишат дека се Украинци и дека зборуваат украински? Во Бугарија и Грција го имаат ли тоа право Македонците?

Буквално исто нема што.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.998
Поени од реакции
11.178
Путин беше одличен. Имаше една сериозна логична фалинка во неговиот долг наратив, и криво ми е што Карлсон не му се фати за тоа.

Очигледно дека е во одлична интелектуална кондиција, разбира историски контексти и геополитика. Плус е ебено добро спремен, со децении. И се тоа ако го земеме во предвид, како се повлекле од околу Киев како “знак на добра воља“? Предходно ебен саат раскажуваше, во детали, зошто на колективниот запад не треба да му се верува. И сега оддеднаш истиот колективен запад му рекол не е фер да очекуваш Украина да потпише мировен договор додека има пиштол вперен во чело, и овој рекол ок.

Во тој случај, или е многу наивен, а предходно саат време објаснуваше во детали зошто не е. Или, пропаѓање на тие “мировни договори“ на таков начин, беа најдоброто решение што ќе осигура дека конфликтот во Украина ќе прорасне во децениски, што очигледно им одговара и на Русија и на САД.


Има можност да обедини еден дел од заборавените Руси на Украина кои нели не се Украинци.Ова е пенал за РФ. Тешко да верувам дека е до толку наивен и да пропушти да се запечати во историјата на Русија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.768
Поени од реакции
14.040
@Inglourious Basterd

Па веќе е децениски конфликт, од 2014 трае.
За да трае уште една декада мислам дека се потребни неколку замрзнувања на конфликтот бидејќи со ова темпо и ваков интензитет на 2,000 км фронт една страна ќе пукне кога тогаш.

Русија нема проблем со Украинците да си се нарекуваат како сакаат, да си зборуваат на јазик на кој сакаат и да си вадат корени од каде сакаат се додека не се од Бандера и пријатели.

Во меѓувреме Грција не сака да чуе Македонија, македонски итн, Бугарија има некохерентна шизофрена политика кон нас, зависи од тоа со која личност правиш муабет во моментот, воглавно нивното тврдење е дека сме неосвестени Бугари кои зборуваат на бугарски дијалект а македонски јазик не постои. Во РФ Украинци смеат ли да се пишат дека се Украинци и дека зборуваат украински? Во Бугарија и Грција го имаат ли тоа право Македонците?

Буквално исто нема што.
Најголем доказ дека споредбата со Бугарија и Македонија не држи вода е гласачкото ливче во Херсон на референдумот

линк за да си нарачаш гласачко ливче - https://www.ebay.com/itm/155747637084

 
Член од
14 септември 2010
Мислења
214
Поени од реакции
249
Не ми се свиѓаше почетниот муабет на Путин како Украина била руска држава и тоа биле руси, фрла чкорче у бурето барут Европа, можеше многу подипломатски да го изигра тоа
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.673
Поени од реакции
4.326
Во меѓувреме Грција не сака да чуе Македонија, македонски итн, Бугарија има некохерентна шизофрена политика кон нас, зависи од тоа со која личност правиш муабет во моментот, воглавно нивното тврдење е дека сме неосвестени Бугари кои зборуваат на бугарски дијалект а македонски јазик не постои. Во РФ Украинци смеат ли да се пишат дека се Украинци и дека зборуваат украински? Во Бугарија и Грција го имаат ли тоа право Македонците?

Буквално исто нема што.
Ова постојано се потенцира иако е од второстепен значај.

Најголемиот проблем на Македонија се 600.000 одродени Македонци и други малцински етнички заедници кои НЕ САКААТ ДА СЛУШНАТ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!
Овој неспорен факт се маргинализира, не се бара решение за истиот, а ова е проблем кој е главна закана за македонската држава.
Проблемот иако потикнат и управуван од надвор има и внатрешни корени кои се протегаат во минатото а неспремнста да се прифати КОНТИНУИТЕТ на Македонштината, да се земе тоа што е добро и да се унапредува, ние фрламе дрвја и камења по минатото кое какво и да е наше е,... и заради лични фрустрации и инсталирана платеничка квислиншка банда сме на ветрометина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.642
Поени од реакции
34.902
Ова постојано се потенцира иако е од второстепен значај.

Најголемиот проблем на Македонија се 600.000 одродени Македонци и други малцински етнички заедници кои НЕ САКААТ ДА СЛУШНАТ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!
Овој неспорен факт се маргинализира, не се бара решение за истиот, а ова е проблем кој е главна закана за македонската држава.
Проблемот иако потикнат и управуван од надвор има и внатрешни корени кои се протегаат во минатото а неспремнста да се прифати КОНТИНУИТЕТ на Македонштината, да се земе тоа што е добро и да се унапредува, ние фрламе дрвја и камења по минатото кое какво и да е наше е,... и заради лични фрустрации и инсталирана платеничка квислиншка банда сме на ветрометина.
Овој проблем го има таа држава со векови, не само сега. Дури и во античката Македонија корупцијата и предавниците биле проблем.
Да се само 600к, мислам дека бројот е далеку поголем, и од двете мкд партии имаш едно чудо вакви, плус едно чудо народ што се пишаа Бугари без око да му трепне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom