Trailer Park Boys

Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Заклучив дека подобро е да ги форсирам мокјументариве преку посебни теми отколку да си спамирам сам во темата... :D

TPB (using tpb for trailer park boys because thepiratebay is too mainstream) e канадско мокјументари за ликови кои живеат во приколки.
http://en.wikipedia.org/wiki/Trailer_Park_Boys напиша:
Trailer Park Boys is a Canadian comedy mockumentary television series created and directed by Mike Clattenburg that focuses on the misadventures of a group of trailer park residents, some of whom are ex-convicts, living in the fictional Sunnyvale Trailer Park in Dartmouth, Nova Scotia.
Главни ликови се овие тројца

Рики, Баблс и Џулиан

Типични мокјументари карактеристики:
awkward хумор
тресење на камера
ликовите гледаат и зборуваат во камера
оригинални, необични, глупи, ретардирани ликови
импровизација
интервјуа
екипата (mic guy, camera guy...) некогаш се вклучуваат во настаните

Имаат направено и два филма: Trailer Park Boys: The Movie и Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

Има 7 сезони (55+ епизоди). Серијата е прекината, но месецов почнуваат со продукција на нов филм „Don't Legalize It"

Како и секое друго квалитетно мокјументари, мора прво да ги запознаеш подобро ликовите и серијата за да ти биде смешна или интересна. Ако планирате да ја пробувате серијата, изгледајте бар 5-6 епизоди. Би ставил random yt видеа, но тешко дека би се сфатиле шегите без да сте запознаени со серијава (НЕ СЕ ЗА ВАС).

Psyside style: потценета серија...



Ја пред еден месец отприлика, ги открив канадските Trailer Park Boys. И ги изгледав сите сезони (и филмови) за помалку од петнаесет дена. До толку ми беше добро, не можев да сопрам.
Ликови, сценарио, кастинг... све топ. Се добива впечаток дека никој глумец на планетава не би можел да ги одглуми боље ликовите, како да се измислени специјално за нив, што можда и е вистина, со оглед на фактот дека режисерот и двајцата главни глумци се најдобри другари ште од средно. Интересно е и тоа што, на прес конференции и во интервјуа глумците ги нема, него само ликовите. Ќе си помисли некој дека ликовите влегле у нивниот живот, тие (глумците) всушност цело време се во ликовите. Отприлика нешто како Голум и Смигол, само не толку крипи.

Точно е тоа што во некој пост го тврдеше Pluh, дека е битно да ги изглеаш неколкуте први епизоди, за да се запознаеш со ликовите, кои обично во вакви серии, не се мењаат.

Доста од карактеристиките кои се набројани во првичниот пост, важат за оваа серија, која ја препорачувам ептен, особено ако ви се свиѓаше My Name is Earl. Епа од TPB, дефинитивно е украдена идејата за My Name is Earl, само што, нормално е завиткана во по прифатлив* холивудски омот.

"brilliance shines through the layers of carefully placed shit"


* како за кого
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Directed by Clatenburg.

Што знам, може и да ја гледам серијава ради овој факт. Баш добро го изрежира Челзи-Јунајтед.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Малку старо, ама...
'Trailer Park Boys' TV Show Returning For Another Season

On July 4, 2013, it was announced that John Paul Tremblay, Robb Wells and Mike Smith acquired the rights to Trailer Park Boys and confirmed it would return with an eighth season. It will not air on television, but on their Internet channel, SwearNet.com. Production is set for July 2013.

(има повеќе вакви видеа^)

fuckyea.jpg


Beric Dondarrion
 

Kajgana Shop

На врв Bottom