TP Link TL_WA701ND инсталација за Repeater проблем

Член од
19 мај 2012
Мислења
1.544
Поени од реакции
362
Каналите мора да бидат исти и на двата рутера.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
801
Поени од реакции
734
Види секурити да ти е наместено на исто и на дватапасвордите се избришани намерно за сликање :)
Кога ја подесувам конфигурацијата за Repeater ми дава да го внесам пасвордот на рутерот кон кон се конектирам. Пак треба да се сетира и во WLAN Security истиот пасворд? Друг проблем е ако ја променам ИП адресата во 192.168.1.2 во LAN делот, потоа неможам да пристапам до WEB панелот на рутерот од ниедна ИП адреса.. Фабрички поставена е 192.168.0.254.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.544
Поени од реакции
362
Кај мене е ист пасворд бидејќи е иста мрежа repeaterot само ја шири мрежата.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
801
Поени од реакции
734
АБе да, ама зошо да поставувам на двете места пасворд, кога веќе го пишувам при Repeater конфигурацијата.?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.544
Поени од реакции
362
Мислам дека така пишуваше во упатството пробај да видиш и на двата начина па ако проработи супер.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
801
Поени од реакции
734
Еве го упатството, и одам по него. Како што гледам нема поставување на лозинка двапатии, еднаш при конфигурацијата на Repeater-от вторпат во WLAN Security делот.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.544
Поени од реакции
362
Првпат се става пас кога ќе го врзуваш соноригиналниот рутер потоа пас да заштитиш мрежа мислам дека така беше.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
801
Поени од реакции
734
Аха.. Ајде ке пробам и така, ама и без да заштитам мрежа ме конектира на тп линкот, само не ми доделува ИП адреса и немам интернет. Нели ако лоззинката е различна нема даме поврзе воопшто со рутерот.?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.544
Поени од реакции
362
Нема пошто нема да се конектира на рутерот.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
801
Поени од реакции
734
Пробано во Рипитер мод со друг SpeedPort рутер, и само со упатството на страната на тп-линк работи одлично без менување на ип адреси итн итн. Истотака пробано и со мобилен телефон преку Wifi Tethering и работи ОК, само со основното подессување. ZTE -во како да е проклет рутер.. :(

Изгледа ова е проблемот.. ZTE-во има некоја мака при поврзување со Repeater, па затоа доле типот препорачува да се активира DHCP и на Рипитерот, само да се смени опсегот на ИП адресите, за да не си прават конфликти, и тоа би било решението. Со мобилен телефон и со спидпорт работи како што би требало да работи.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
801
Поени од реакции
734
Го решив проблемов со флешување со OpenWRT фирмвер. Сега рутерчето работи како што треба. Поздрав.
 
Член од
29 април 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Како успеа да го флешуваш чудово? Јас не успеав да најдам на гугл.
 
Член од
29 април 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zte zxv10 h201l, или така нешто, од уан што се. Пробував да го конектирам со Speedport w 503v tip A, како засилувач. После 2-3 дена безуспешно барање на гугл и симнување на фирмвери, бев приморан да се јавам на операториве, ама безуспешно :(
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
205
Поени од реакции
64
Го решив проблемов со флешување со OpenWRT фирмвер. Сега рутерчето работи како што треба. Поздрав.
Ако си сеуште активен на форумов , објасни детално како го флешуваше рутерот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom