TotalTV Македониjа Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Значи вака до сега бев 5-6 год на Близу и сакам да ги откачам после све глупостиве што направија. Ептен се двоумам помеѓу Тотал ТВ и Макс ТВ Старт. Што би ми предложиле?
П.С Интернетот ми е многу битен , а ТВ не глеам многу многу стариве гледаат, јас само спортските чат пат.. (Макс ТВ ги нудат Арените бесплатно ако се склучи нов договор)
Поздрав
Ако ти е интернетот најбитен, Макс Тв ти се проверена опција, нивниот нет е најстабилен. Тотал има од SunWireless незнам нивниот каков е и дали имаат свој или ја користат инфраструктурата на телеком, а гледам и на темава многу малку луѓе (скоро ич) имаат нет од тотал, така да :unsure:
 
Член од
3 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Total tv se mnogu dobri. Jas sum nov korisnik i sum zadovolen samo imam edna ispravka za total tv
Treba da ja zbogatat listata na kanali so kanalite
Nasa Tv
BOM
Telma
TV Sonce
SK 4
SK 5
SK 6
Arena sport 1
Arena sport 2
Arena sport 3
Arena sport 4
Euro sport news
Extreme sport
Motors TV
Francija 1
National 1
National 2
Premier Divison 1
Carton Network (najdobar kanal za deca)

Ako ovie kanali gi dodadat ke bidat najdobri vo cela makedonija i balkan. I sega se dobri no so ovie kanali ke bidat uste podobri.
STO VELITE VIE ??????[DOUBLEPOST=1436119591][/DOUBLEPOST]Total tv se mnogu dobri. Jas sum nov korisnik i sum zadovolen samo imam edna ispravka za total tv
Treba da ja zbogatat listata na kanali so kanalite
Nasa Tv
BOM
Telma
TV Sonce
SK 4
SK 5
SK 6
Arena sport 1
Arena sport 2
Arena sport 3
Arena sport 4
Euro sport news
Extreme sport
Motors TV
Francija 1
National 1
National 2
Premier Divison 1
Carton Network (najdobar kanal za deca)

Ako ovie kanali gi dodadat ke bidat najdobri vo cela makedonija i balkan. I sega se dobri no so ovie kanali ke bidat uste podobri.
STO VELITE VIE ??????
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Total tv se mnogu dobri. Jas sum nov korisnik i sum zadovolen samo imam edna ispravka za total tv
Treba da ja zbogatat listata na kanali so kanalite
Nasa Tv
BOM
Telma
TV Sonce
SK 4
SK 5
SK 6
Arena sport 1
Arena sport 2
Arena sport 3
Arena sport 4
Euro sport news
Extreme sport
Motors TV
Francija 1
National 1
National 2
Premier Divison 1
Carton Network (najdobar kanal za deca)

Ako ovie kanali gi dodadat ke bidat najdobri vo cela makedonija i balkan. I sega se dobri no so ovie kanali ke bidat uste podobri.
STO VELITE VIE ??????
Велам дека си до некаде во право.
Под итно треба да ја збогатат понудата на македонски ТВ канали, но за жал BOM (Best of Macedonia) и К15 Music за жал поранешното СРД, сегашно АААВМУ ги има забрането, односно немале потребни дозволи или нешто такво. Одлуката беше повеќе политичка, отколку поинаква, ама нема врска.
Колку што знам, SK 4, 5 и 6 ги нема на сателит, но истите и не емитуваат програма 24/7, туку само по неколку часа и тоа само директните преноси. Секако, секое збогатување е добро.
Arena Sport каналите на почетокот ако не се лажам биле на TotalTV (зборам кога започнале како оператор, не во Македонија), но поради тоа што SK се во сопственост индиректно на TotalTV, а Arena Sport во сопственост на конкурентот Telekom Srbija (OpenIPTV), каналите биле остранети од понудата и истите тешко дека ќе бидат понудени повторно на сателит. Нешто слично, т.е. е обратно со SK на OpenIPTV.
За Eurosport News искрено немам став, бидејќи не следам спорт, посебно не спортски вести.
Extreme Sports и Motors TV би било убаво, колку побогата понуда, толку подобро, како што реков погоре.
За Cartoon Network и Boomerang искрено си ме изненадил, не верував и не знаев дека овие два основни канали (што би се рекло) ги нема во понудата на канали.

За Francija 1, National 1 и 2, првиот не знам на кој конкретно мислиш, ако мислиш на France 1, таков колку што знам не постои, имаат од 2 до 5 и O. Другиве два исто така не ми се познати.
Исто и за каналот Premier Devision 1, не ми е познат, но претпоставувам мислиш на Premier Sports. Како и да е, правата за англиската Премиер лига ги има ексклузивно SK и никој друг нема право на пренесување.[DOUBLEPOST=1436123465][/DOUBLEPOST]Исто така на TotalTV им фалат уште некои канали, како на пример: Da Vinci learning, Cinestar Premiere 1 и 2 (па макар и само во SD), MTV Hits, Rocks, Dance, Vh1, Vh1 Classic, travel channel, Fine Living, E! Entertainment, Sci-Fi Universal и уште некој канал.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Наскоро ми истекува договорот со ТОТАЛ ТВ па ме интересира дали има некои поволности при потпишување на нов договор ?
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Некој да користи тоталтв и да кажи каков е интернетот од Sunwireless?

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Некој да користи тоталтв и да кажи каков е интернетот од Sunwireless?

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
Ја користам нивен интернет, солиден е, без никакви проблеми засега кај мене.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ја користам нивен интернет, солиден е, без никакви проблеми засега кај мене.
Дефинирај солиден? :) Мене ми завршува договорот со Оне - Бум + нет за 1200 ден., па се мислам дали да се префрлам на ТоталТВ микс пакет тв+нет или да си останам на истото. Плус битно ми е ако се префрлам, да биде месецов, како би поминал поевтино со монтажата...

Телевизијата знам што нуди и каква е, ја има кај другар, ама битен ми е многу и нетот - дали е стабилен, која му е брзината реална и дали е стварно неограничен или прават заебанции. Исто, што е разликата меѓу WADSL и ADSL и кој го имаш ти, затоа што првиов е поевтин 200 денари...

И друг некој ако има нивен интернет, би бил благодарен на споделено искуство.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Дефинирај солиден? :) Мене ми завршува договорот со Оне - Бум + нет за 1200 ден., па се мислам дали да се префрлам на ТоталТВ микс пакет тв+нет или да си останам на истото. Плус битно ми е ако се префрлам, да биде месецов, како би поминал поевтино со монтажата...

Телевизијата знам што нуди и каква е, ја има кај другар, ама битен ми е многу и нетот - дали е стабилен, која му е брзината реална и дали е стварно неограничен или прават заебанции. Исто, што е разликата меѓу WADSL и ADSL и кој го имаш ти, затоа што првиов е поевтин 200 денари...

И друг некој ако има нивен интернет, би бил благодарен на споделено искуство.
И јас сум на ОНЕ и едно време размислував да се префрлам на Тотал, АМА мислам дека невреди зошто
1. како што гледаш сам на твоето прашање нема одговор, значи нема да имаш никаква подршка, нити од ИТ заедницата, нити од Тотал која функционира на принципот преку мали маалски фирмички за монтажа па ако имаш проблем среќа да се погоди дечкото :)
2. Наплаќаат за монтажа, што по мене е идиотски потег
3. Цената им е тотално неконкурентна, основниот пакет е 1190 денари+215 денари за втор телевизор (што секој нормален човек го има)+месечни трошоци за провизија при плаќање на сметка, зошто Тотал се плаќа со провизија, најчесто 20-30 денари
Значи основниот пакет без ХБО, ХД канали, филмски или што било друго ќе те чини околу 1450 денари
4. Буквално за истите пари имаш светлосни години подобри понуди кои се проверени или можеш да прашаш рандом 5 луѓе ќе откриеш се што те интересира директно од корисниците
http://www.telekom.mk/3-max-optic-start-paket.nspx
цена 1.500 месечно, оптика 50/50
http://www.blizoo.mk/bundle_single_info.html?pkg=%C5%CA%D1%D2%D0%C0
исто цена 1.500 месечно, оптика 50/50
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
И јас сум на ОНЕ и едно време размислував да се префрлам на Тотал, АМА мислам дека невреди зошто
1. како што гледаш сам на твоето прашање нема одговор, значи нема да имаш никаква подршка, нити од ИТ заедницата, нити од Тотал која функционира на принципот преку мали маалски фирмички за монтажа па ако имаш проблем среќа да се погоди дечкото :)
2. Наплаќаат за монтажа, што по мене е идиотски потег
3. Цената им е тотално неконкурентна, основниот пакет е 1190 денари+215 денари за втор телевизор (што секој нормален човек го има)+месечни трошоци за провизија при плаќање на сметка, зошто Тотал се плаќа со провизија, најчесто 20-30 денари
Значи основниот пакет без ХБО, ХД канали, филмски или што било друго ќе те чини околу 1450 денари
4. Буквално за истите пари имаш светлосни години подобри понуди кои се проверени или можеш да прашаш рандом 5 луѓе ќе откриеш се што те интересира директно од корисниците
http://www.telekom.mk/3-max-optic-start-paket.nspx
цена 1.500 месечно, оптика 50/50
http://www.blizoo.mk/bundle_single_info.html?pkg=%C5%CA%D1%D2%D0%C0
исто цена 1.500 месечно, оптика 50/50
И јас се откажав, баш поради првата причина што си ја навел. За другите баш и не се слагам. Ок, наплаќаат за монтажа, ама моментално е намалена, па не би било страшно. А во однос на цената на пакетите, овие што ти се понудени се без спортските пакети, па коа ќе видиш уште поскапо излегува. Нејсе, моментално опциите се префрлање на Телекабел или останување на Оне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom