Toп 10 омилени игри

D

DAoliHVAR

Гостин
Ништо не разбираш. Појма си немаш од игри. Треба да ти се одземе компјутерот.
Ајде сега да ми објасниш зашто VC ја ставаш пред SA ? :D
i jas ja imam staveno vice city mesto san andreas
da se objasni zosto malce e tesko... ednostavno mnogu povekje mi se svigjase atmosferata vo vice city nego san andreas
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.168
Ништо не разбираш. Појма си немаш од игри. Треба да ти се одземе компјутерот.
Ајде сега да ми објасниш зашто VC ја ставаш пред SA ? :D
Си кажаа луѓето, немора да ти објаснувам... :pipi:

Кис4е
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
CоD (серијалот)*
GTA (серијалот)*
CS
FIFA
Halo
Half life
Gun
Cossaks
AG
NFS Carbon

*немoжам да издвојам само една.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.168
Планирав и јас да отворам ваква тема, ама во воведот да имаше и кратка содржина, барем по 2-3 реченици зошто играта ви оставила посебен впечаток. Вака ако ги кажуваме само имињата на игрите ништо не сме постигнале.
Ај да не бидам премногу офтопик, да престанам со дрвењето :icon_mrgr:. Значи од кога памтам, компјутеров секогаш ми бил тешко срање, па така сум бил приморан да играм претежно постари игри. За мене зборот "омилени игри" значи и после подолг временски период, да играш некоја игра без да ти здосади, без разлика на графиката, или нејзината старост. Еве мој топ 10, игрите се рандом ставени, значи не ги оценувам од 1 до 10.

1. Crash Team Racing
Конзола:
PS1

Секој што имаше ПС1, мораше да ја има и оваа игра. За тоа време, и за веќе таа застарена конзола, оваа игра беше "чудо на природата". Музиката, гејмплејот, ликовите... го имаше сето потребно играта да стане хит меѓу гејмерите. И до ден денес, со постарите братучеди знаеме да удреме со некоја партија.



2. PES 6
PC

Ова на времето беше дефиниција како треба да изгледа една фудбалска игра. Брз фудбал, правење контри на големо, отварање на classic играчи и репрезентации. И ден денес ја имам на компјутер. Играва толку ја имам усовршено што и со послабите екипи (претежно од Холандската лига) знам да ги правам парче најјаките (Интер, Милан, Барса, Челзи..)



3. GTA Vice City
PC

Оваа игра ја играв нешто подоцна, едно 4-5 години одкако беше излезена, тогаш кога го купив компјутерот. Важно кога одев по другари, оваа игра беше хит, а подоцна сватив зошто било така. Типична атмосвера од 80-те, автомобилите, а посебно ставам акцент на музиката. Затоа оваа игра ја ставам пред ГТА Сан Андреас (Нека чита ДаниБМВ и нека пати)



4. Tekken 3
PS1

Уште една одлична игра, далеку подобра од предходните два дела. И оваа како и Крашот мораше да ги има на секое Сони. Најчесто оние тешките лузери го бираа Еди, и кога ќе те тепаат, мислат дека го фатиле Господ за јајца. И се разбира одкако ќе те победат, престануваат да играат, демек ете тие ме тепале последни, значи најјаки се... а нема разлика тоа што предходно сум ги исчукал едно десетина пати :icon_lol:. Се на се, одлична игра, со одлична графика ако гледаме кога е излезена. После овој дел, Текен серијалот никогаш не направи барем приближно иста ваква игра, која ќе биде запамтена па еве веќе повеќе од 15 години



5. Nightmare Creatures 2
PS1

Неможеше ова набројување да помине без некоја Хорор игра. Оваа беше мое прво вакво искуство со овој поджарн на игри. Ја играв некаде 2001 година, кај братучедите. Тие имаа многу цедиња со игри, слободна проценка околу 50-на. И што се случува. Беше некаде околу 23 часот, и овие ме оставија сам во нивната куќа. И се разбира што ќе правиш, ај ќе буричкаме во нивниот пакет полн со ПС1 игри. Ја извлеков оваа, и ајде пуштаме да видиме што е.... Ефект: Мочање во гаќи :icon_lol:. Така ти е кога Роб Зомби ќе ти направи игра, болна игра за тоа време, музиката/атмосверата во позадина беше перфектна, а мислам дека имаше и добра приказна. Едвај издржав 20 минути првиот пат кога ја играв. Потоа како што стареев, ја свртев неколку пати, и не беше ништо посебно. П.С. Имаше стварно добро Интро играва :cool:



Крај на првиот дел.... Продолжува
Втор Дел

6. Nekketsu Street Basket / Dunk Heroes
NES

Игричка за Нинтендо, излезена некаде 1993 година, кога веќе се наближуваше крајот на игрите за оваа конзола. Се работи за улична кошарка, каде што играчите можат
- Да се тепаат до смрт
- Да маваат со најразлични предмети (камења, кутии, скали, скејтбордери...)
- Секој играч имаше свое посебно Комбо, каде што изведуваше најразлични магии топката да заврши во кошот
- Оваа игра е позната по тоа што има 6 коша, по три на двете страни :icon_lol:. Бујна фантазија имале Јапонциве кога ја правеле играва... ликовите можат да скокаат до најгорниот кош.
- Најпедерски тим - Флорида
Прилично добро за една Нинтендо игра, а? :)



7. Duke Nukem - Time To Kill
PS1

Ги имам играно сите серијали од играва (освен последниов), и оваа ми остави најголем впечаток. Познато е дека првата Дуке за Сони1 беше ФПС (Total Meltdown), додека оваа беше првата Third Person Shooter од франшизата. Контролите беа слични на Томб Рајдер, така да лесно можеше да го контролираш Дукето низ играта. Ме привлече тоа што Дјук патува низ времето, Вестерн, Среден Век и Римска Империја... башка тука се и неговите познати фрази со што ќе те забавува во текот на целата игра ... Се разбира Интрото во играта беше закон, исто како и на The Land Of The Babes



8. Formula 1 2002
PC


Па и нема што многу да се збори, освен тоа што скапав на оваа игра. Прекрасна графика за тоа време



9. COD 2
PC

Ептен добра игра, класика.



10. Silent Hill
PS1

Една од најстрашните игри на сите времиња. И денес кога ја пуштам се серам во гаќи, овие Јапонциве од Конами не се нормални. Болни умови еј!!! Магла, снег, градот не постои на мапа... што сакате повеќе од една Хорор игра?






The End
Ќе ми извините, темава е топ 10 омилени игри... ама се надевам дека никој нема да ми забрани да си ја пишам 11-та игра, што ја заборавив предходно :icon_mrgr:


C-12 Final Resistance
PS1


Играва излезе кога во полн замав се правеа игри за ПС2, и чудно играва беше направена само за ПС1 кога веќе оваа конзола полека изумираше на гејминг пазарот. Но да оставиме тоа, игричкава излезе некаде 2003 година, и стварно имаше предобра графика, супер е доловена атмосверата додека играш. Главниот лик е Рајли, некаков си Киборг (Сличен на Терминаторот Шварци), кои луѓето го праќаат на земјата која е тотално разрушена од роботите што дошле надвор од универзумот. Град на духови, нема жива душа, треба само да ги пукаш роботите кои ја завзеле земјата.... додуша лесно се уништуваат, доволно е да нанишаш на нивните глави, ама сепак како што оди понатаму, играта станува се потешка, се јавуваат нови роботи, посмртоносни и поагилни. Се на се, супер игра која многу добро ја доловува земјата во пост-апокалиптичниот период :icon_lol:



 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
eve ja mojata lista za top 10 :
1.NBA2k14
2.Sleeping Dogs
3.CoD 4 modern warfare
4.Operation Flashpoint Red River
5.PES i FIFA
6.Gran Turismo
7.GTA San Andreas/4/5
8.Watch Dogs
9.CS Global Offensive
10.Max Payne
 

LBJ

Член од
28 март 2012
Мислења
259
Поени од реакции
166
1.Warcraft I , II & III
2.World of Warcraft
3. Dota 2
4. GTA VC и SA.
5. CS 1.6
6. Diablo III
7. Heroes of the Storm
8. Hearthstone
9. PES 2013
10. Mortal Kombat 9
11. Tekken али после 3ката ја здупија многу.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
1. Counter-Strike серијалот, поготово 1.6, поминав доста време играјќи ја, 3-4 години, имав доста нервози, последниве 2 години немам многу играно али мислам дека е една од најдобрите FPS игри која е некогаш направена.
2. Far Cry 3, за разлика од 2-ката која беше stalking game, оваа имаше многу измени, приказната беше предобра, гејмплејот феноменален, една од најдобрите игри излезена последниве години заедно со:
3. Elder Scrolls V: Skyrim (со DLCa-та), must play game.
4. GTA Vice City, порано беше хит, ако ја играшe Vice City, беше фраер :ROFLMAO:
5. Call of Duty сите серијали, не сум играл многу MP, не знам зошто ги мразат во последно време, али кампањата од CoD е незаменлива, уживав додека ги играв секоја од нив.
6. Resident Evil 4, 5 и 6-ката. Од овде, 4-ката ми е омилена, најдобар хорор филинг што овој жанр може да го овозможи, уживав во неа.
7. Need for Speed серијалот, за жал после 2006 стана ужас (со исклучок на Hot Pursuit), али сепак ќе бидат едни од моите омилени тркачки игри.
8. Tomb Raider серијалот, поготово последната во 2012, немаше многу загатки али сепак бомба игра !
9. Half-Life 1,2 и епизодите, само што Valve е оставија недовршена, се чека EP3 или директно да скокнат на HL3, откако ќе го довршат Source 2 (roumors)
10. Metro 2033 и Last Light.

Како бонус морам да ја додадам и Super Mario, првата NES верзија, незаборавна :D
И мора да ја споменам Dota 2, уживам кога ќе победувам, али кога ќе се паднат руси во мој тим, денот ми станува ХАОС!

Edit: морав да го додадам и како 11. Mass Effect серијалот :unsure:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Broken Sword
Kotor
Walking Dead
World of Warcraft
Max Payne
Dota
Age of empires 2
rise of nations
red alert 2
Warcraft
Black Mirror
Diablo 2
Robin Hood the legend of sherwood

i use eden kup drugi avanturi so gi zaboraiv...
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
1. TES: V Skyrim
2. Heroes of Newerth
3. Age of Mythology
4. Assassin's Creed 4: Black Flag
5. The Witcher 2
6. Warcraft III: The Frozen Throne
7. PES (само не 2014) :гомце:
8. GTA: San Andreas
9. Dishonored
10. Call of Duty: World at War
1. TES: V Skyrim
2. Dark Souls II
3. Heroes of Newerth
4. Age of Mythology
5. Assassin's Creed 4: Black Flag
6. The Witcher 2
7. Warcraft III: The Frozen Throne
8. PES (само не 2014) :гомце:
9. GTA: San Andreas
10. Dishonored

Ејј морав едит да направам!
Јбг, се` иди во животот! :D
 
B

Beck's

Гостин
Dark Souls
Dark Souls 2
Cod 2
Cod MW
Uncharted
The last of us
Tomb Raider
Far Cry 2
Resident Evil
GTA V
Mafia 1

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Mafia
GTA
COD
Splinter Cell
Syphon Filter
World of Warcraft
Battlefield
FIFA
Assassin's Creed
Command and Conquer: Generals
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Еве и ја.....

1. Comandos (серијалот)
2. Ghost reacon (серијалот)
3. Rainbow Six (серијалот)
4. Star Craft (серијалот)
5. Half Life 2 (сo Counter strike)
6. Sudden Strike 2
7. Lock on (серијалот)
8. Far Cry (серијалот)
9. S.T.A.L.K.E.R. (серијалот)
10. NFS (сите)

Бонус
11. Richard Burns Rally
12. Red Alert 2
13. TOCA Race Driver 3
14. Test Drive Unlimited 2
15. Company of heroes (серијалот)
.....и уште многу, ептен играв игрици :D
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Mafia
Fallout 3
GTA: Vice City
Counter Strike 1.6
Elder Scrolls: Skyrim
Elder Scrolls: Oblivion
Onimusha: Dawn of the Dreams
Deus Ex: Human Revolution
Half Life 2
Dota 2
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
108
Поени од реакции
70
1.Age Of Empires 2&3
2.Call Of Duty (1,2,4,blackops,mw2imw3)
3.League Of Legends
4.Rome Total War
5.Shogun 2
6.NFS MW
7.Yu gi oh joey the passion
8.Pirates Of The Caribbean (Sea Dogs 2)
9.Pes 2013
10.Conquer Online 2.0
 

Kajgana Shop

На врв Bottom