Tindersticks

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281


Инди рок/алтернатив поп бенд, кој доаѓа од Нотингем, Англија, формиран 1993. Составен од Stuart Staples (vocals) Dave Boulter (organ and accordion) Neil Fraser (guitar) Dickon Hinchliffe (guitar and strings) Al Macauley (percussion and drums) John Thompson (bass). Името на бендот произлегува сосема случајно кога Staples наоѓа кутија германски кибрит на некоја плажа во Грција, на која е испишано името Tindersticks.
Во своите девет студиски албуми, се чувствува мешање на различни правци на музиката, од лаунџ џез до соул, зачинет со баритон гласот на вокалот на бендот Staples, пропратени од неколку инструменти како: пиано, виолина, тромбон, кларинет...
Бендот своето демо го снима 1992 год, и го издава својот прв сингл "Patchwork
Со својот прв и втор студиски аблум, бендот го истакнува својот специфичен звук, кој позитивно е оценет од повеќето музички критичари. По мини кратката турнеја, проследена со комплетен оркестар и топлиот прием од публиката, решаваат да го издадат првиот албум во живо The Bloomsbury Theatre 12.3.95
За време на третиот албум Curtains, се наметнува потребата да дојде до промена на правецот на звукот.
Четвртиот албум Simple Pleasure, ја најавува промената, каде песните почнуваат да бидат под директното влијание на соул музиката. Женските вокали во позадината на некои од песните, ја сигнализираат потребата на бендот да тргне кон посветол правец.
Петтиот албум Can Our Love..., го продолжува новиот правец, посебно тоа е нагласено во сингловите "Sweet Release" и "Chilitetime"
Шестиот албум Waiting for the Moon, е повеќе соголеналбум, користејќи интроспективен метод, со доза на меланхолија пропратена низ неколку синглови.
Во 2005 год, Staples започнува соло кариера. Започнуваат шпекулациите дека бендот се разделува и неизвесна е неговата судбина. Во својата соло кариера тој издава два албуми Lucky Dog Recordings 03-04 и Leaving Songs.

2006 год, бендот настапува на концерт каде ги изведуваат песните од нивниот втор студиски албум. Staples во едно интервју вели: Иако ова шоу е среќен триумф, сепак има и нијанси на тага
Во 2007 Staples, Boulter и Fraser, го поминуваат времето во пишување и снимање на нов материјал во студиото на Limousin во Франција. Им се приклучуваат Thomas Belhom кој свири тапани and Dan McKinna бас. Како резултат на оваа соработка го издаваат албумот The Hungry Saw, кој излегува април 2008 год. Следат неколку европски летни фестивали и објавуање на зимската европска турнеја.

Во 2010 год, го објавуваат албумот Falling Down a Mountain, со мала промена во составот на бендот. Earl Harvin го заменува Belhom, а David Kitt се приклучува на бендот.
Деветиот студиски аблум The Something Rain, излегува февруари 2013 год.Смислата на овој албум според Boulter е одредена енергија која им дава на луѓето воља да искочат од меланхолијата.
Покрај деветте студиски албуми, Tindersticks имаат работено и на саундтрак на четири филма, на францускиот режисер, Claire Denis (Nenette et Boni, Trouble Every Day, 35 Shots of Rum and White Material.)
Имаат снимено неколку кавер верзии на песни. Учествуваат со музика во сериите: The Sopranos, Brotherhood и Eastbound & Down.

Дискографија
·1993 - Tindersticks (прв албум)
·1995 - Tindersticks (втор албум)
·1997 - Curtains
·1999 - Simple Pleasure
·2001 - Can Our Love...
·2003 - Waiting for the Moon
·2008 - The Hungry Saw
·2010 - Falling Down a Mountain
·2012 - The Something Rain


Членови
Stuart Staples, David Boulter, Neil Fraser
Поранешни членови
Dickon Hinchliffe, Al Macaulay, Mark Colwill

 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
:vozbud:
Како е редот сега, да претерам со ставање песни или селективна да бидам? :)) Време беше да се отвори тема, за сите што ги пропуштиле досега.


Со оваа песна не оди ниедна друга во комбинација, нека остане вака ...
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Како ти душа сака. Како личност што ме зарази со бендов по музичките теми, очекувам од тебе највеќе на темава.:)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Јас ќе се приклучам со следниве, како од прва, инаку, како што спомнаа претходно моите „сослушателки“ (оти знам дека исто ги цениме Чкорчиња-ва), би требало тука да ја залепиме целата дискографија на бендот за кој некои критичари оценуваат дека станал знаменосец на нешто што би се нарекло „chamber rock"...:




Инаку, вреди да се напомене дека Tindersticks се "виновни“ за музичката подлога на последните 4 филма на Claire Denis:

 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
--- надополнето: 7 април 2013 во 01:38 ---
Уште ова за вечерва... мене ми се исклучително слушливи сите колаборации на бендот, особено оние каде на Стјуарт Стејплс му се придружуваат различни одлични женски вокалистки:


CafeDelMar;, да погодам на која помисли следно?! :P
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
CafeDelMar;, да погодам на која помисли следно?! :P
Според ритамот си се надополнуваат, и јас требаше да ја ставам Travelling Light! Кога ќе ми текне дека цела година така ми ѕвонеше телефонот, а се уште можам да ја слушам. :))



Погоди? :cautious:
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
А баш сакав да го спомнам Leaving songs, соло проектот на Стјуарт, на кој, исто така има исклучително добри колаборации и дуети, како албум кој, по долго време, ме врати на Tindersticks, ама ти ме претекна :)

И ова (спомнато веќе во „хит на денот“, ама овде му е „домот“) не е за фрлање:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom