Tibicos (Воден кефир)

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Темава ја имаше создадено и пред тоа, но не е активна неколку години затоа решив да создадам нова. Има големи придобивки од водениот кефир и би сакал да знам каде можам да го најдам?
6 месеци не е активна темата инаку @Vanlok може да ти објасни се окулу тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
6 месеци не е активна темата инаку @Vanlok може да ти објасни се окулу тоа.
Прашањево е каде да најде воден кефир. Јас не држам повеќе воден кефир, само млечен имам.

Иначе нема потреба да се повторува сето тоа што е веќе кажано на постојната тема. Модераторите секако ќе ги спојат темите (кога ќе искомуницираат).
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
А како се препознава дали е воден или млечен @Vanlok ? Мајка ми со млеко ја меша габата, 5 6 саати ја остава на собна температура па 5 - 6 саати у фрижидер и се скиселува млекото. Мене не ми е по кеф, али па не сум знаел оти има две врсти :) Дали е и водната налик млечната габа (ако добро разбрав, се праи муабет за габата)?
 
K

Kacar

Гостин
И, јас имам млечен.
би сакал ако знае некој кај може да се најде воден.
Од млечниот може гастритис да фатам, приметив дека имам зачестени киселини откако го пијам па поради млечната киселина било тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
А како се препознава дали е воден или млечен @Vanlok ? Мајка ми со млеко ја меша габата, 5 6 саати ја остава на собна температура па 5 - 6 саати у фрижидер и се скиселува млекото. Мене не ми е по кеф, али па не сум знаел оти има две врсти :) Дали е и водната налик млечната габа (ако добро разбрав, се праи муабет за габата)?
Културата (мајата) на водениот кефир, изгледа како полупровидни кристали. Таа на млечниот кефир изгледа како крупни бели трошки, малку налик на тарана.

Има подоста информации овде:
http://forum.kajgana.com/threads/tibicos-Воден-кефир.41862/
Модераторите ќе направат добро, ако ги спојат темите.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Дали некој од тука има воден кефир и би сакал да добијам малце ако не е проблем?
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
како мислиш подобро нема, дека има повеќе лековити својства од останатите додатоци во исхрана?
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
јас чувам воден кефир и сите заеинтересирани форумџии пишете ке ви дадам !! (во зависност од листата на чекање)

позз и од ова болје нешто не сум пробал... :D
Здраво, дали сеуште имаш од водениот ќефир?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom