Thomson ST780WL i

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
ADSL рутерот што го дава телеком за Call&Surf пакетите е
Thomson SpeedTouch 780 WL i Thomson_ST780i.jpg

thumb350_278_9.jpg
Spec: Wireless 54Mbps, ADSL2+,4 port ethernet, FXO, FXS.
Рутерот е онличен за корисници кои не им се потребни понапредни подесувања. Но оние кои имаат потреба од понапредни подесувања ( port forwarding или нешто слично ) ќе бидат разочарани.Исто така рутерот е заклучен, и корисниците немаат пристап до сите подесувања и информации.

Дали некои има искуство со уредов?
Дали некој знае каков уред дава Он нет за услугата DUE EXTREME?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Ај некој што го има уредов нека ми каже дали е отклучен сервисот DMZ ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Ako go prodolzam jas dogovorot ( sega istekuva vo septemvri ) i zemam Call&Surf paket
ruterot so go davat se placa vo tekot na dogovorot od edna god ili opremata ja davat samo na koristebnje? So mislite se isplati ovoj Call&Surf ili da si ostanam na istiot paket max 100?
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Зависи колку правиш разговори на фиксен телефон, локални и национални.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ај некој што го има уредов нека ми каже дали е отклучен сервисот DMZ ?
Јас го имам рутерот, ај ти кажи ми каде отприлика да го најдам овој сервис, и зашто служи, па ке ти кажам дали е отклучен или не е

Ako go prodolzam jas dogovorot ( sega istekuva vo septemvri ) i zemam Call&Surf paket
ruterot so go davat se placa vo tekot na dogovorot od edna god ili opremata ja davat samo na koristebnje? So mislite se isplati ovoj Call&Surf ili da si ostanam na istiot paket max 100?
рутерот ти го даваат на користење, а мое мислење е дека ти се исплаќа овој пакет
затоа што добиваш 150 гига ( а сега имаш 100 ), и добиваш 100 саати бесплатен разговор, и се вкупно ( со вклучен ДДВ ) ќе плаќаш 2536 денари. па сега ти си одлучи дали ти одговара или не
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Јас го имам рутерот, ај ти кажи ми каде отприлика да го најдам овој сервис, и зашто служи, па ке ти кажам дали е отклучен или не е
Па DMZ (Demılıtırızed Zone) служи за исклучување на firewall, и отварање на сите порти. Би требало да биде под Advanced Controls ако има :).
 
Член од
13 март 2006
Мислења
103
Поени од реакции
4
има USB порта рутеров/модемов,и ако има за што може да се користи?може ли мрежен драјв да се стави?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Јас го имам рутерот, ај ти кажи ми каде отприлика да го најдам овој сервис, и зашто служи, па ке ти кажам дали е отклучен или не е
На повеќето рутери e одма кога ќе стиснеш на Services.
 
P

Princ

Гостин
има USB порта рутеров/модемов,и ако има за што може да се користи?може ли мрежен драјв да се стави?
Не... УСБ портата може да се користи само за поврзување со компјутер. Значи наместо лан порта да искористиш усб портата. Толку од неговата намена.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
Ај некој што го има уредов нека ми каже дали е отклучен сервисот DMZ ?
во моментов не сум дома и не можам да проверам дали е заклучена таа опција, само знам дека порт форвардинг и дмз не функционираат како што треба
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Па DMZ (Demılıtırızed Zone) служи за исклучување на firewall, и отварање на сите порти. Би требало да биде под Advanced Controls ако има :).
Такво нешто Advanced Controls нема,a еве слика од менито Toolbox

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Не... УСБ портата може да се користи само за поврзување со компјутер. Значи наместо лан порта да искористиш усб портата. Толку од неговата намена.
Како што читав на интернет овој рутер го има со верзија која можи да шерува принтер, хдд на усб порта само што е усб 1.1 верзија.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
го најдов овој Л И Н К

Што би се рекло еден вид "how to" а јас би додал мноогу внимателно
како да се пристапи (од страна!?) на Томсон-ов!

::: совет >> :::
доколку не разбирате - не пробувајте (ќе ја изгубите гаранцијата)


п.с испровоциран од овде
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
185
Поени од реакции
1
da prasam nesto Ruterot cini ili necini da znam da zemam nov paket ili ne
 
Член од
13 март 2006
Мислења
103
Поени од реакции
4
го има некој врзано овој рутер со Linksys WRT54GL или било кој друг рутер и дали има некакви фрки?пошто нејќам да се заебам да сменам пакет и да неможам да си го користам линксисот,туку да морам ова,ај да не речам гомце
 

Kajgana Shop

На врв Bottom