The Witcher

Член од
14 август 2006
Мислења
42.045
Поени од реакции
74.518
Мене ми е најчудно што ign и дадоа 7 скор не заслужува ни пола од тоа.
Уопште не е чудно.
IGN ти се shills no.1
Автоматски споено мислење:

Eпска фантастика е мојот жанр. Имам толку многу книги прочитано од тој жанр и сметам дека 90% од пишаното е со лошичок квалитет (освен неколку автори, кои можат да се избројат со помош на прстите од една рака). Од Шапковски (Сапковски) ја имам читано првата книга и дефинитвно ми спаѓа во тие 90%, што значи не е баш нешто (според мене).
Игрите не сум ги играл.

Проблемот не е во тоа дека не е според книгите, туку во начинот на кој не е според книгите. Зошто не е според книгите и тн.

Надвор од доследноста до канонот, серијата си има други проблеми. Ја гледам само заради две работи - кастингот на главниот лик е стварно погоден* и акционите сцени (тепачките) се добро снимени.
Другите компоненти му се hit & miss.

* како што е промашен кастингот на некои женски ликови
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.646
Поени од реакции
6.195
Уопште не е чудно.
IGN ти се shills no.1
Автоматски споено мислење:

Eпска фантастика е мојот жанр. Имам толку многу книги прочитано од тој жанр и сметам дека 90% од пишаното е со лошичок квалитет (освен неколку автори, кои можат да се избројат со помош на прстите од една рака). Од Шапковски (Сапковски) ја имам читано првата книга и дефинитвно ми спаѓа во тие 90%, што значи не е баш нешто (според мене).
Игрите не сум ги играл.

Проблемот не е во тоа дека не е според книгите, туку во начинот на кој не е според книгите. Зошто не е според книгите и тн.

Надвор од доследноста до канонот, серијата си има други проблеми. Ја гледам само заради две работи - кастингот на главниот лик е стварно погоден* и акционите сцени (тепачките) се добро снимени.
Другите компоненти му се hit & miss.

* како што е промашен кастингот на некои женски ликови
Да оставија на цд проџект ред подобро ќе завршеа работа до ден денес мислам дека го имаат многу добра адаптација направено на Вичер книгите.
Исто претходната сезона ја утнаа дејството се случуваше пребрзо и скокаа во временски разлики од сцена во сцена што ги збуни некои гледачи кои не ја познаваат приказната.
За кастингот некои беа добри некои ги уништија.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.214
Поени од реакции
12.486
од кај е лоша сезонава па ни една цицка не покажаа.
 
O

onefifty

Гостин
Не ми се верува дека после првата сезона направија уште полоша. Каков филер од сезона, каков хаос. Претходно се жалеа за тајмлајните, тешко било за следење, што беше ова? Каков епик фејл од Нетфликс, тотално сум напизден за изгубеново време од 8 епизоди, додуша имаше само една епизода што одговара на светот и атмосферата на Вичер, епизодата со брукса, све друго е фејл од епски размери.
Апсолутно, апсолутно разочаран, тотално ми уништија било каков хајп за серијава, при толку пари и буџет Нетфликс, да направиш ваква каша попара од сезона, стварно не знам. Секоја чест за Кавил и Сири, ја носат серијава инаку без нив ќе биде запаметена како тежок блам. Ликот на Јенефер е исто промашен тоталка.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.646
Поени од реакции
6.195
Не ми се верува дека после првата сезона направија уште полоша. Каков филер од сезона, каков хаос. Претходно се жалеа за тајмлајните, тешко било за следење, што беше ова? Каков епик фејл од Нетфликс, тотално сум напизден за изгубеново време од 8 епизоди, додуша имаше само една епизода што одговара на светот и атмосферата на Вичер, епизодата со брукса, све друго е фејл од епски размери.
Апсолутно, апсолутно разочаран, тотално ми уништија било каков хајп за серијава, при толку пари и буџет Нетфликс, да направиш ваква каша попара од сезона, стварно не знам. Секоја чест за Кавил и Сири, ја носат серијава инаку без нив ќе биде запаметена како тежок блам. Ликот на Јенефер е исто промашен тоталка.
Ја направија чесна сестра . :pos:
Везимир го направија ретардирана глуперда.
А Дигстра и Франческа психопати.
За Кахир не ми се зборува.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.466
Поени од реакции
14.118
од кај е лоша сезонава па ни една цицка не покажаа.
Си имаш порнхаб за цицки бацје
Автоматски споено мислење:

Јас ја започнав пред некој ден, одлична ми е.
Немам читано книгите, ниту пак сум запознаена со приказната можи затоа не сум разочарана од серијава.
Малце ме бунеше со тие тајмлајните ама се вклопив некако.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.646
Поени од реакции
6.195
Го гледав трејлерот за blood oregin да се посветеле на тоа како почнува conjunction of spheres и борбата помеѓу луѓето и елфовите ќе било подобро за нетфликс.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.800
Поени од реакции
30.856
Мене не ми е сфатливо само како кога било која книга ќе се екранизира, сите очекуваат екранизацијата да биде идентична со книгата. И после се жалат дека не чинело нештото зашто не било исто со оригиналот. Тоа не е до серијата, guys, туку до вашите очекувања. Изворниот материјал треба да е секогаш само инспирација. Неговиот автор не го создава новото дело, тоа си има сопствен автор. А верувам дека не постои автор во било кој креативен процес кој сака само да копи-пејстира без да внесе нешто свое, ново. This said, The Witcher е одлична серија!
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.646
Поени од реакции
6.195
Мене не ми е сфатливо само како кога било која книга ќе се екранизира, сите очекуваат екранизацијата да биде идентична со книгата. И после се жалат дека не чинело нештото зашто не било исто со оригиналот. Тоа не е до серијата, guys, туку до вашите очекувања. Изворниот материјал треба да е секогаш само инспирација. Неговиот автор не го создава новото дело, тоа си има сопствен автор. А верувам дека не постои автор во било кој креативен процес кој сака само да копи-пејстира без да внесе нешто свое, ново. This said, The Witcher е одлична серија!
ГОТ доби голем рејти затоа што се држеше блиску до книгите кога почнаа да забегуваат падна и рејтингот.
За Вичер серијата ако сакале толку да бидат креативни можеле да одат со претходница на книгите или дејство после книгите, вака направиа турлитава од серија премногу промени има за да се каже адаптацијата на Вичер книгите.
Инаку Блод ореџин би требало да е подобар и онака нема што да утнат како анимето што излезе за Везимир.
ПС премногу плот холс си направија со последната сезона да не ги споменам глупите сцени како бегството на Јенефер од најмоќните луѓе на континентот кое нема никаква поента.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.800
Поени од реакции
30.856
ГОТ доби голем рејти затоа што се држеше блиску до книгите кога почнаа да забегуваат падна и рејтингот.
Па ова го потврдува мојот муабет: не е до серијата, до очекувањата на луѓето е. ;)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.490
Поени од реакции
10.691
Мене не ми е сфатливо само како кога било која книга ќе се екранизира, сите очекуваат екранизацијата да биде идентична со книгата. И после се жалат дека не чинело нештото зашто не било исто со оригиналот. Тоа не е до серијата, guys, туку до вашите очекувања. Изворниот материјал треба да е секогаш само инспирација. Неговиот автор не го создава новото дело, тоа си има сопствен автор. А верувам дека не постои автор во било кој креативен процес кој сака само да копи-пејстира без да внесе нешто свое, ново. This said, The Witcher е одлична серија!
Банирај ги тие што замарат со книги во подфорум за филм
 

Kajgana Shop

На врв Bottom