The Witcher

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.010
Во темава уште од почеток не се дискутира серијата, туку се дискутираат разликите од серијата во книгите и/или игрите. Ако не верувате, прочитајте од почеток.

И тоа не сметам дека е фер за нас останатите што само ја гледаме серијата. И да сакаш да дискутираш нешто, тие си зборат за некои ликови кои ги нема уште или поима немаш ти кои се, па во спојлери си ставаат дешавки кои треба да се случат, па како тој лик бил погрешен а не знаеш зашто бил погрешен, едноставно не можеш да се вклучиш.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Serijata e sranje, prvata sezona e dovolno sansa davanje.
Knigite se dosadni, ne me vpijaa i sekako ne docitav.
Igrite prvite dve solidni, famoznata trojka me zadrza samo 20tina saati i bataliv.

Osven ako ne se gubite po likot na Henry ko ja i @Corvus - nema zaso da se sledi univerzumot.

Izberete drug topic da se raspravame. A worthy one. :icon_mrgr:
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.344
Поени од реакции
8.034
Во темава уште од почеток не се дискутира серијата, туку се дискутираат разликите од серијата во книгите и/или игрите. Ако не верувате, прочитајте од почеток.

И тоа не сметам дека е фер за нас останатите што само ја гледаме серијата. И да сакаш да дискутираш нешто, тие си зборат за некои ликови кои ги нема уште или поима немаш ти кои се, па во спојлери си ставаат дешавки кои треба да се случат, па како тој лик бил погрешен а не знаеш зашто бил погрешен, едноставно не можеш да се вклучиш.
Со ликовите и нефликс направи партал Јенифер ја билдаа првата сезона за да ја уништат во втората, исто е и со Везимир.
Исто некои сцени/епизоди се само за да потполнат време немаат врска со приказната.
ПС дадов доста примери зошто е лоша серијата не е само да ја споредувам со игрите и со книгите, не очекувам никој да се согласува со моето мислење има луѓе на кои им се допаѓа серијата и немам ништо против нивното мислење.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.148
Поени од реакции
23.274
Serijata e sranje, prvata sezona e dovolno sansa davanje.
Knigite se dosadni, ne me vpijaa i sekako ne docitav.
Igrite prvite dve solidni, famoznata trojka me zadrza samo 20tina saati i bataliv.

Osven ako ne se gubite po likot na Henry ko ja i @Corvus - nema zaso da se sledi univerzumot.

Izberete drug topic da se raspravame. A worthy one. :icon_mrgr:
Pa nikoj ne ja pravi serijata bog znaj sho. Onaka, prosek, populnuva fantasy void posle brukata so got. I ovie sho go potat za igrite koi se spored knigite kolku serijava.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.010
Со ликовите и нефликс направи партал Јенифер ја билдаа првата сезона за да ја уништат во втората, исто е и со Везимир.
Исто некои сцени/епизоди се само за да потполнат време немаат врска со приказната.
ПС дадов доста примери зошто е лоша серијата не е само да ја споредувам со игрите и со книгите, не очекувам никој да се согласува со моето мислење има луѓе на кои им се допаѓа серијата и немам ништо против нивното мислење.
Добро, вие уште во прва сезона имаше ликови за кои пишувавте дека не треба да изгледа вака, или да се однесува онака. Везимир се појави во вторава, јас не знам тој каков бил замислен во книгите и како е уништен во 8 епизоди, мене ми се виде ок.
Сите главни ликови мене ми беа лоши сезонава. Дури и Сири и Гералт патешествието ми беше лошо, иако скоро сите викаат дека тоа било saving grace на сезонава. Одат надолу со квалитет, ако и трета паѓаат не би ја продолжила. Се надевам ќе се подоправат.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Pa nikoj ne ja pravi serijata bog znaj sho. Onaka, prosek, populnuva fantasy void posle brukata so got. I ovie sho go potat za igrite koi se spored knigite kolku serijava.
Witcher ima olkav budzet zaradi fan bazata na knigite i igrite. Za nekoj ko eve maja da ima sansa da ubiva vreme so vaka skapa serija, za da postoi serijata, neizbezno e fan service i pampering i well doslednost. Inace nema da ima vtora, treta... Ili so vakov budzet bidejki mnogu kako dante ke prekinat. Ne rekol nekoj od netflix ej aj da ja osakatime knigata namerno so serija, tuku bile aj da zloupotrebime toa sto materijalot e olku poznat i da iskesirame bez mnogu trud. Da imale integritet ke bilo poveke so dusa.

Ne znam ama mnogu me potsekat muabetite na star wars. :cautious:
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.344
Поени од реакции
8.034
Добро, вие уште во прва сезона имаше ликови за кои пишувавте дека не треба да изгледа вака, или да се однесува онака. Везимир се појави во вторава, јас не знам тој каков бил замислен во книгите и како е уништен во 8 епизоди, мене ми се виде ок.
Сите главни ликови мене ми беа лоши сезонава. Дури и Сири и Гералт патешествието ми беше лошо, иако скоро сите викаат дека тоа било saving grace на сезонава. Одат надолу со квалитет, ако и трета паѓаат не би ја продолжила. Се надевам ќе се подоправат.
Реков дека нема да користам книги и стојам на тоа, зборам за Везимир како беше претставен во Nightmare of the wolf.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.148
Поени од реакции
23.274
Witcher ima olkav budzet zaradi fan bazata na knigite i igrite. Za nekoj ko eve maja da ima sansa da ubiva vreme so vaka skapa serija, za da postoi serijata, neizbezno e fan service i pampering i well doslednost. Inace nema da ima vtora, treta... Ili so vakov budzet bidejki mnogu kako dante ke prekinat. Ne rekol nekoj od netflix ej aj da ja osakatime knigata namerno so serija, tuku bile aj da zloupotrebime toa sto materijalot e olku poznat i da iskesirame bez mnogu trud. Da imale integritet ke bilo poveke so dusa.

Ne znam ama mnogu me potsekat muabetite na star wars. :cautious:
Serijata ne dobiva vtora i treta sezona radi fanovite na igrite i knigite, dobiva radi site tie sho ne se zamaraat, ja bingovaat i tuka se za narednata sezonata. Od fanboys nema polosho, dali igri, knigi, serii, se e to sranje.

Kakvi star wars muabeti?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.344
Поени од реакции
8.034
Нема да има 5та сезона после 3та ќе ја бојкотираат поголем дел од фановите.
А нетфликс ко што гледам има доста откажани проекти.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.933
Поени од реакции
8.887
Не знам зошто.

ХАЛО е следната жртва.

Интересно што и во двата проекта работат луѓе (на одлучувачки позиции) кои никогаш не ги играле игрите нити ги интересирале приказните.

1671799648988.png
 

Вито Корлеоне

Вито Корлеоне - Кралот на форумската џунгла
Член од
3 јануари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
8
Ни игра сум играл, ни книга сум читал, ни серија сум гледал ама многу ми е интересно да ја читам темава.
Почни да ја гледаш серијата, нема да зажалиш.
Автоматски споено мислење:

Глупава ќе биде серијата без Хенри…Исто како и новиот Бетмен без Christian Bale (тотален ужас)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.197
Серијава ми е прва лига. Ја немам играно играта, ниту ја имам читано книгата.

Си ја изгледав прва сезона пак и продолжив со втора оти ја немав гледано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom