The Who

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.274
Поени од реакции
58.206
123.jpg

Потекло: Лондон (Англија)
Жанр: Рок, хард рок, арт рок, пауер поп, психоделичен рок, прогресив рок, протопанк
Активен период: 1964–82, 1989, 1996–денес (reunions: 1985, 1988, 1990, 1994)
Издавачи: Brunswick, Reaction, Track, Polydor, Decca, MCA, Warner Bros, Universal Republic, Geffen Records

The Who е англиска рок група која се прославила во 60тите години, и до денес успеа да постигне статус на една од најголемите рок групи на сите времиња.

The Who особено се познати по своите динамични и енергични концертни настапи.
Во почетокот за бендот биле карактеристични аутодесктруктивните настапи, на кои како се приближувал крајот на концертот ги уништувале своите инструменти

Во почетокот овој бенд се викал "The Confederates", а го создале Пит Тауншенд и Џон Ентвисл (Тауншенд свирел бенџо, а Ентвисл француски рог). Роџер Долтри имал средба со Ентвисл, на која побарал да биде дел од бендот, и "The Confederates" се согласиле.
Тогаш бендот го преименувале во "The Detours", а неговиот состав бил: Роџер Долтри (соло гитара), Пит Тауншенд (ритам гитара), Џон Ентвисл (бас гитара), Дауг Сендом (тапани) и Колин Досон (вокал).
Откако Колин Досон го напуштил бендот, Долтри бил вокалист, а Тауншенд постанал соло гитарист.
Во 1964 Дауг Сендом го напуштил бендот, па Кит Мун е новиот гитарист на "The Detours" кои истата година го менуваат името во "The Who"
Па првичниот состав на "The Who" го сочинувале: Пит Тауншенд (гитара), Реџер Долтри (вокал), Џон Ентвисл (бас гитара) и Кит Мун (тапани).

Се сметаат за едни од најуспешните групи од 60тите година на предходниот век.
Музичката телевизија VH1 ги зацврстила на осмото место на листата "100 најголеми уметници на хард рокот", а на листата за 100 најголеми уметници на сите времиња, па одличното 13то место.

Во Велика Британија со слава се здобиле уште по првите десет сигнлови.
Првите нивни албуми "My Generation" (1965), "A Quick One" (1966) успеале да се најдат на врвот на британската топ листа.
Славата на The Who се повеќе растела со своите незаборавни настапи на фестивалите особено оние во Монтереј и Вудсток.
Во текот на својата кариера, тие успеале да продадат околу 100 милиони плочи

Во 1990 година The Who се вклучени во Холот на рокенрол славата.

Студиски албуми

My Generation (1965)
A Quick One (1966)
The Who Sell Out (1967)
Tommy (1969)
Who's Next (1971)
Quadrophenia (1973)
The Who by Numbers (1975)
Who Are You (1978)
Face Dances (1981)
It's Hard (1982)
Endless Wire (2006)
 
Ф

Флеш

Гостин
Прегледај го приврзокот 72328

Потекло: Лондон (Англија)
Жанр: Рок, хард рок, арт рок, пауер поп, психоделичен рок, прогресив рок, протопанк
Активен период: 1964–82, 1989, 1996–денес (reunions: 1985, 1988, 1990, 1994)
Издавачи: Brunswick, Reaction, Track, Polydor, Decca, MCA, Warner Bros, Universal Republic, Geffen Records

The Who е англиска рок група која се прославила во 60тите години, и до денес успеа да постигне статус на една од најголемите рок групи на сите времиња.

The Who особено се познати по своите динамични и енергични концертни настапи.
Во почетокот за бендот биле карактеристични аутодесктруктивните настапи, на кои како се приближувал крајот на концертот ги уништувале своите инструменти

Во почетокот овој бенд се викал "The Confederates", а го создале Пит Тауншенд и Џон Ентвисл (Тауншенд свирел бенџо, а Ентвисл француски рог). Роџер Долтри имал средба со Ентвисл, на која побарал да биде дел од бендот, и "The Confederates" се согласиле.
Тогаш бендот го преименувале во "The Detours", а неговиот состав бил: Роџер Долтри (соло гитара), Пит Тауншенд (ритам гитара), Џон Ентвисл (бас гитара), Дауг Сендом (тапани) и Колин Досон (вокал).
Откако Колин Досон го напуштил бендот, Долтри бил вокалист, а Тауншенд постанал соло гитарист.
Во 1964 Дауг Сендом го напуштил бендот, па Кит Мун е новиот гитарист на "The Detours" кои истата година го менуваат името во "The Who"
Па првичниот состав на "The Who" го сочинувале: Пит Тауншенд (гитара), Реџер Долтри (вокал), Џон Ентвисл (бас гитара) и Кит Мун (тапани).

Се сметаат за едни од најуспешните групи од 60тите година на предходниот век.
Музичката телевизија VH1 ги зацврстила на осмото место на листата "100 најголеми уметници на хард рокот", а на листата за 100 најголеми уметници на сите времиња, па одличното 13то место.

Во Велика Британија со слава се здобиле уште по првите десет сигнлови.
Првите нивни албуми "My Generation" (1965), "A Quick One" (1966) успеале да се најдат на врвот на британската топ листа.
Славата на The Who се повеќе растела со своите незаборавни настапи на фестивалите особено оние во Монтереј и Вудсток.
Во текот на својата кариера, тие успеале да продадат околу 100 милиони плочи

Во 1990 година The Who се вклучени во Холот на рокенрол славата.

Студиски албуми

Момакот кој постојано вртеше со раката .... мислиш дека е ветерница и секогаш беше против некој .... да не беше Истрага на местото на злосторството,никогаш немаше да ја знам оваа група !!! :cuc:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Имам гледано документарец за нив. Лудаци се! :cuc:
Посебно тапанарот, Кит Мун, кој кршел доста често тапани на нивните настапи. Дали им било некоја фора ова, ама на нивни настапи сите инструменти страдале.

Како и да е, ги обожавам! Да ве поздравам со една од моите омилени од нив...;)

 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.293
:icon_lol:

Инаку, одличен бенд, со доста интересни песни: The Seeker, My generation, Love reign over me... a најомилената - Behind Blue Eyes. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom