The Untold History of the United States - Oliver Stone

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.483
Поени од реакции
53.312
За почеток само најава на овој серијал кој има 10 епизоди а во кој Оливер Стоун (а кој друг?) се навраќа на историските настани од WWII до денес, но притоа спротиставувајќи се на „официјалната вистина“ онаму каде што смета дека не е коректна и не ја отсликува реалноста.


„Наполеон еднаш рекол дека историјата е збир на лаги за кои е постигната согласност“ - вели Оливер Стоун, иако не се согласува дека така мора да биде.

Првата епизода, на тема WWII е класично историски филм со нарација на авторот. Ништо премногу возбудливо, нема теории на заговор, повеќе е збир на поважните моменти и настани. Понатаму ќе изгледам па ќе пријавам.

Ова е листата на епизоди:

Chapter 1: World War II
Chapter 2: Roosevelt, Truman & Wallace
Chapter 3: The Bomb
Chapter 4: The Cold War: 1945–1950
Chapter 5: The '50s: Eisenhower, The Bomb & The Third World.
Chapter 6: JFK: To The Brink
Chapter 7: Johnson, Nixon & Vietnam: Reversal Of Fortune
Chapter 8: Reagan, Gorbachev & Third World: Rise Of The Right
Chapter 9: Bush & Clinton: American Triumphalism – New World Order
Chapter 10: Bush & Obama: Age of Terror
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.483
Поени од реакции
53.312
Добро ама не ќе е лошо да ја оставиш дискусијата на тие што всушност ќе го изгледаат серијалот. Не сме во Општи муабети, сепак.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.483
Поени од реакции
53.312
Генерално имам забелешка на брзината. Премногу материјал има во една епизода од 60 минути, се оди премногу брзо и премногу по површината. Нема време за да се опишат подетално некои настани и поважни моменти.

Исто така првите две епизоди до некаде досадни. Од Хирошима до Виетнам, многу поинтересно и подинамично.

Ми останаа уште три епизоди.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.483
Поени од реакции
53.312
Не, ги има по торенти. Имаат шпански превод фиксиран што замара малце ама ок е...
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.527
Поени од реакции
11.342
Ќе ги изгледам викендов најавава интересна ми се виде.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.948
Оли е познат левичар (политички) и Тито-фан. Треба да се гледа ова.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.483
Поени од реакции
53.312
Minimalno e spomnat Tito, se e okolu golemite, rekov veke, mnogu materijal, malku vreme.

Koga sme kaj Oli, South of the border e zadolzitelna lektira.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.527
Поени од реакции
11.342
Ја изгледав првата епизода мене ми беше доста интересна иако поголемиот дел од работите веќе ги знаев, предпоставувам за јенките големиот дел од работите биле непознати. Делот кога кажуваше за патриотизмот на русите и како мали деца и жени работеле по 18 часа на ден беше стварно ежење.
Утре продолжувам со втора епизода :coffee:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.948
И јас ја затерав, почнав со првата.
Пред тоа South of the Border - уште повеќе ми се иде некаде во Јужна Америка да си живеам (Аргентина, Чиле....).....а за Untold, генерално ни се на нас познати работи...„Russians won the war" - добро утро!
Ама ќе ја догледам....ja нема на youtube, ама има на dailymotion, vimeo....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom