THE PRODIGY - Охрид - 14.08.2016

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
A вгосподана од Авалон многу зрело прифаќале критики, во стил на Тони Михајловски...не сме ние криви, други се, а вие сте музички неписмени.Уште некој ако донесат од ваков ранг, кај ќе им е крајот на филмот?
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Концертот не беше толку лош како што некои пишаа погоре . Можеби не беше нај , ама беше далеку од лош . Квалитетот на звукот беше добар , но требаше да биде погласен . Што се однесува до времетраењето на концертот, можеби беше малку пократок но тоа е до негде и нормално затоа што ова е веќе трет нивен концерт во земјава ( сигурен сум дека првиот и вториот пат концертите биле далеку подолги ) . Баш гледав на сат и сношти концертот траеше околу 75 минути , и тоа во последно време е стандард за концерти на познати музички ѕвезди , поготово ако веќе предходно настапиле во одредена земја .
А сега за негативната старана за синоќешниот концерт , која што нема врска со Продиџи туку со организаторите .
На влезот од стадионот имаше претресување од страна на обезбедувањето како да сме криминалци . Сум бил на многу концерти и кај нас и во странство и никаде не било така како што беше сношти . Обично обезбедувањето на влезот не дозволува внесување на фотоапарати и пијалоци , и тоа е се . Но сношти не дозволуваа внесување на цигари и упаљачи што е ТЕЖОК ИДИОТИЗАМ , бидејќи внатре не беше забрането пушењето ( а и да е забрането не смее никој да ти одзема лична своина ) . Јас почнав да се расправам со обезбедувањето во врска со тоа ( луѓето може и не се криви затоа што така им било наредено ) , и некако успеав да ги убедам да ме пуштат внатре со моите цигари и упаљач , но останува фактот дека тоа што го правеа е ИДИОТИЗАМ и тоа беше направаено со цел да мораш да купиш од цигарите кои се продаваа внатре ( ако си пушач де ) . Ова е е прв пат да ми случи вакво нешто на влез на концерт и одсега натаму ќе размислам дали да одам на концерт организиран од страна на Авалон . Сум бил и на Massive attack , и на Stereo MCs , и на U2 во Солун и на James Brown и на уште многу други , и НИКАДЕ немало вакви забрани .
П.С. Заборавив да кажам дека предходната вечер бев на концерт на Ал ди Меола и немаше апсолутно никаков претрес на влезот ( можеше да внесиш и бомба ако сакаш ) .
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Читајќи тука и на ФБ сфаќам дека не сум пропуштил многу. Мада од дружината за биљард ми пишаа дека си поминале најбоље на свет, онака прописно, со модрици, со запаление на мускули и све по ред ко што доликува на Продиџи концерт.

Јас им бев на концерт 2005та и тогаш имаше комплет ЕБР единица (желките) со фул ратна опрема, плус Волци од МВР со калаши.
Ианку за детали не се сеќавам баш, ќе треба да барам низ форумов што сум пишал на темата. Само се сеќавам дека во првите редови не се дишеше кислород, се дишеше адреналин. Веројатно и синоќа било така во првите редови...
Ај ваљда ќе им отидам на пак на концерт некоја идна година некаде по светов.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Премногу тивко, во партер 1 слободно си правиш муабет од метро растојание. Многу лошо.
 
S

StormRage

Гостин
I don't know about you guys, единствената работа шо мене лично ме накурчи беше колку беше затка уствари да не моеш да скокнеш... Шутките беа ретки пошо буквално немаше место, ако турнеш некого ќе се помести само 10тина цм напред. Иначе бев во кецот (со карта од партер два комотно си влегов, никој не се осмели да ми побара цигари и упаљач или слично да ми одземе ко шо кажа @Ptolomej )
Дарко Степич поштено си испука ко за загревање, чекањето измеѓу со плејлиста беше катастрофа, и таа ороспијата (кхм) со бугаринот зад мене шо се дереше „шо е ова, друг пат трибина“... к*рво мрш... Па јадеа лакти за некако да се тргнат од таму.

Остатокот беше се супер, очекував многу подрогирани фаци, ама немаше. Во партер 2 имаше прилично ретардиран народ, а пред мене имаше кошулосани фаци кои снимаа со телефоните, и пола ги бараа остатокот на вечерта ... најверојатно.
Озвичењето (барем пред тон мајсторот) беше топ. Си отидов дома како од езеро излезен, и денес сум буквално ко од тенк изгазен, BUT FUCKING WORTH IT!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Ве претресувале:icon_lol:? Ја коа влагав беше дива лига,никој не ме провери ни каква карта имам ни дали носам нешто.
За атмосвера да не навлагам,секој си ја праи сам ама и за дел и продиџи беа криви. Она со седнувањето го направија ради реда. Прошло лето бев во Будва и дур не седнаа буквално сите немаше станување..

И немој случајно да бутнеш некој на глава ќе ти се качи,а тоа сељчиштата со пивата што прскаат,е тоа е правата ствар.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
И на егзит беа многу тивки, повеќе се слушаа муабетите на тие околу мене него музиката.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Другарите што беа на егзит рекоа дека боље бил настапот таму:unsure: За Будва ја бев подалеку од сеа од сцената и не можев муабет да праам ко сеа.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Јас влегов на концертот многу рано ( околу 9 и пол ) , и се отепав од стоење додека да излезат Продиџи на сцена ( после полноќ ) . Можеби на луѓето што влегуваа во 11 и после тоа не им правеа претрес и не им одземаа цигари и упаљачи , но во 9 и пол и тоа како тресеа на влез . Се да им ебам .
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Концертот не беше толку лош како што некои пишаа погоре . Можеби не беше нај , ама беше далеку од лош . Квалитетот на звукот беше добар , но требаше да биде погласен . Што се однесува до времетраењето на концертот, можеби беше малку пократок но тоа е до негде и нормално затоа што ова е веќе трет нивен концерт во земјава ( сигурен сум дека првиот и вториот пат концертите биле далеку подолги ) . Баш гледав на сат и сношти концертот траеше околу 75 минути , и тоа во последно време е стандард за концерти на познати музички ѕвезди , поготово ако веќе предходно настапиле во одредена земја .
А сега за негативната старана за синоќешниот концерт , која што нема врска со Продиџи туку со организаторите .
На влезот од стадионот имаше претресување од страна на обезбедувањето како да сме криминалци . Сум бил на многу концерти и кај нас и во странство и никаде не било така како што беше сношти . Обично обезбедувањето на влезот не дозволува внесување на фотоапарати и пијалоци , и тоа е се . Но сношти не дозволуваа внесување на цигари и упаљачи што е ТЕЖОК ИДИОТИЗАМ , бидејќи внатре не беше забрането пушењето ( а и да е забрането не смее никој да ти одзема лична своина ) . Јас почнав да се расправам со обезбедувањето во врска со тоа ( луѓето може и не се криви затоа што така им било наредено ) , и некако успеав да ги убедам да ме пуштат внатре со моите цигари и упаљач , но останува фактот дека тоа што го правеа е ИДИОТИЗАМ и тоа беше направаено со цел да мораш да купиш од цигарите кои се продаваа внатре ( ако си пушач де ) . Ова е е прв пат да ми случи вакво нешто на влез на концерт и одсега натаму ќе размислам дали да одам на концерт организиран од страна на Авалон . Сум бил и на Massive attack , и на Stereo MCs , и на U2 во Солун и на James Brown и на уште многу други , и НИКАДЕ немало вакви забрани .
П.С. Заборавив да кажам дека предходната вечер бев на концерт на Ал ди Меола и немаше апсолутно никаков претрес на влезот ( можеше да внесиш и бомба ако сакаш ) .
Ја имам тотално спротивно искуство. На влезот за Партер 1 можев нуклеарка да внесам.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Вака генерално беше ок. Негде по 10 саат бев таму. На влез за партер 1 немаше никакви проблеми. Степиќ беше топ. Атмосферата се умртви додека ги чекавме Продиџи да излезат скоро цел час. Тоа мислам беше пропуст на организаторот, требаше да се реши некако на друг начин.

Продиџи почнаа 12 и нешто. Ако зборуваме за чистина на звук, тогаш звукот беше ок, само што беше тивко, како што пишаа погоре. Можеше комотно да се прави муабет. Знаев дека повеќе од саат и 15 минути нема да свират пошто ги гледав листите на песни од нивните претходни настапи. Горе доле беа исти како во Охрид. Убаво пишал некој на ФБ, се дешава негде и по 45 минути да настапуваат така да може да бидеме среќни што ги слушавме толку. Се гледа дека се држат дечките, иако се во години, ама па поминало времето таму од деведесетите кога скокале на бина по цела вечер. Не ми се допаѓаше тоа што песни од по 6-7 минути кратеа на 2-3. У партер 1 имаше добра журка, таму лево од бината. Имаше и многу што отишле, а не знаеле зошто.

Криво ми е што не сум ги фатил и доживеал 1995-6та кога рејвот бил во експанзија. Негде кога биле актуелни Music for the jilted generation и The Fat of the Land. :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403

Ова е дупло подалеку од јас кај што бев, а се слуша 5 пати подобро...
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.761
Поени од реакции
20.472
Од кај шо беше поставен шаторот за светло и тон
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Мислењата се поделени ради ликови кои настапот како прво го сватија како концерт на Продиџи а не како еден вид на повеќе часовен фестивал, 70% мислеа дека ќе почнат во 9, е сега јебеш неинформираност а на лајнапот убаво си пишеше дека од 12 ќе почнат. Секој што одел по концерти се има заебано да дојде прерано па со текот на вечерта да ти се смачи и да ти помини ќефот. Кога сме веќе кај влегувањето јас бев на партер2 и контролата на врата беше мизерија , во стилот не бомба, можев со веспа да влезам. Организациски беше мизерија, во смисла на обезбедување, редари итн, самата продажба на пивата беше со лименки а не пластични чаши каде секој може беља да направи. Авалон со тоа не ги испочитуваа самите Продиџи а и луѓето кои дојдоа за нив. Претресот на партер 1 е логичен ради тврдите предмети, на Боб Синклер имаше ропаци кои го гаѓаа со се и сешто.
За Продиџи нема да коментирам пошто се шампиони на сцена и мајстори за забава, криво ми е само за Poison и Girls што не ги пуштија.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Хорхе спијат во вилана, зато толку тивко.
Намали то музиката дрогашка им имат речено на оние песојне него:D Така и лани напрај, али незнам шо настан имаше.
Пљукни им се организација мизерија, али кој ги ебит јас поминав супер. Налет то, се запознавме со некој си рандом типки дојдени со автостоп од Брно Словачка:backa:
Све си беше убо, завршија и овије дур не се преместивме после концерт кај Паторон да му се испосрам и во него. Почнаја да кревет ко нетокму Капариџус, јас ко алфа сељак делкав пива и јегери се пеплосавме, не сите, другите беја вденати тие ги остадоја надвор черевата на асфалт.
То е, се забавуваш, пијаш, можда и се дрогираш кој знајт:D, се запознаваш, прајш шо прајш...и си поминвиш јако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom