American Crime Story

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се изненадив што нема ваква тема, или можеби има, ама сум ја промашила. :D

Оваа серија е базирана на „судењето на векот“ како што е наречено во САД, во коешто О. Џеј Симпсон, познатиот рагбист беше обвинет дека ги убил својата поранешна сопруга и нејзиниот нов дечко. Ова судење е едно од најпознатите судења во историјата на САД, коешто и ден денес предизвикува контроверзии. Пред некоја недела излезе сомневање дека можеби е пронајдено оружјето со кое се извршени убиствата.

Главните ѕвезди во серијата се: Куба Гудинг Џуниор како О. Џеј Симпсон, Дејвид Швимер како Роберт Кардашијан, Џон Траволта како Роберт Шапиро, Сара Полсон како Марша Кларк и други.

Јас се уште немам мислење за серијава, затоа што чекав да излезат неколку па да си ја гледам на раат. Денес ќе ја почнам, а досега имаат пуштено 8 епизоди, а мислам дека ќе има вкупно 10 или така нешто.

Ја гледате ли серијава?
Дали сте запознаети со случајов?
Ако сте, дали мислите дека верно е претставено судењето во серијата?
И најважното прашање, дали мислите дека е виновен?

Намерно изоставив во воведот каква била пресудата да не излезе дека спојлеришам, но со оглед на тоа колку беше популарното судење не верувам дека некој не знае како заврши целата работа.

И најинтересниот момент е дека О Џеј во моментов е во затвор, само не за овој случај.
И дури има напишано книга насловена како: „If I did it", во кое прилично до детал објаснува како би го направил он убиството, што рака на срце и не се разликува многу од тоа како се убиени и двајцата. :D
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Од се поврзано со серијава, го „знам“ само оној за кого е направена. Типот глумеше во Naked Gun со Д Бест евер Лесли Нилсен. :D
Иначе, нека излезе цела и би сакал да ја изгледам. А и екипата која е во серијава е привлечна, така да најверојатно и ќе се гледа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Од се поврзано со серијава, го „знам“ само оној за кого е направена. Типот глумеше во Naked Gun со Д Бест евер Лесли Нилсен. :D
Иначе, нека излезе цела и би сакал да ја изгледам. А и екипата која е во серијава е привлечна, така да најверојатно и ќе се гледа.
Критиките се и повеќе од добри. Велат дека е една од подобрите серии што излегле во последно време, особено од криминалистичкиве серии. И глумата е неверојатна.
Е сега, мислам дека подобро е пред да ја почнеш малку барем да се информираш за судењето, затоа што претпоставувам дека серијата е снимена со претпоставка дека гледaчите однапред се запознаети со судењето. :)
П.С. О.Џеј глумел во филм????:eek: Поим немав. :unsure:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.750
Поени од реакции
13.969
Ја рекламираат често на Фокс и имам гледано некоја минута од серијата, ама не ми се гледаше понатака зошто не ја имав фатено од почеток.

Многу ми е чуден Дејвид Швимер, дечкото е заглавен во улогата на Рос од Френдс. Имам гледано 2-3 филма со него и цело време сум со wtf фаца, а гледам ни тука не е нешто поарен. Во Iceman ми е смешен од што е катастрофа :D
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ја рекламираат често на Фокс и имам гледано некоја минута од серијата, ама не ми се гледаше понатака зошто не ја имав фатено од почеток.

Многу ми е чуден Дејвид Швимер, дечкото е заглавен во улогата на Рос од Френдс. Имам гледано 2-3 филма со него и цело време сум со wtf фаца, а гледам ни тука не е нешто поарен. Во Iceman ми е смешен од што е катастрофа :D
Мхм, и јас се сложвам дека Швимер e еден од оние потрошени актери на еден лик.
А исто и Куба Гудинг не ми паѓа подолу. Едноставно не можам да го замислам во озбилна улога дури и онаа од Перл Харбор ми е смешна.

Инаку за серијава People vs OJ треба да е интересна приказна, ама Куба исто е wtf.
Во секој случај вреди да добие шанса, ради приказната.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Последниве 2-3 епизоди се добри. Нема потреба претходно да бидеш запознает со судењето. Пошо за тоа е серијата. Мене лично не ми остава некој wow впечаток. После Making a Murderer и
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst ништо не ми ги задоволува критериумите.

А да, мислам дека е виновен.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Последниве 2-3 епизоди се добри. Нема потреба претходно да бидеш запознает со судењето. Пошо за тоа е серијата. Мене лично не ми остава некој wow впечаток. После Making a Murderer и
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst ништо не ми ги задоволува критериумите.

А да, мислам дека е виновен.
Гилти, ама ослободен од формално правни причини, некој грешки при сослушувањето и при собирање докази... Правда нее исто со ПРАВО
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Добро ..

Си наслушнал имало нова серија.. и од сите можни идеи и заборавени случаеви тоа да е за О Џ Симпсон и неговото замарачко судење ..

До мене е или подосадно нешто неможеа и да сакаа да зготват , па каде се идеите бе ејј .., ја сум за биографски и делумно базирани вистинити случаеви - филмови и серии.

Но она, на кој му е гајле за црниов шо ја заклал жена му ..

И да , еден документарец подобро да изглеаш, да си заштедиш време ако не заспиеш од досада,појако судење ми е она нашето за селанецот шо ја тужеше мечката дека му ги сјебала пчелите :kafence:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мхм, и јас се сложвам дека Швимер e еден од оние потрошени актери на еден лик.
А исто и Куба Гудинг не ми паѓа подолу. Едноставно не можам да го замислам во озбилна улога дури и онаа од Перл Харбор ми е смешна.

Инаку за серијава People vs OJ треба да е интересна приказна, ама Куба исто е wtf.
Во секој случај вреди да добие шанса, ради приказната.
Истото и мене ми се случува со Швимер, иако после 3 одгледани епизоди, можам да кажам дека доста солидно ја игра улогата. А не знам што направил Џон Траволта, ама луѓето сменил човеков личен опис, којзнае какви операции има правено. :eek:
Најјакото е што Швимер го игра Роберт Кардашијан, таткото на Ким Кардашијан и останатите. :LOL:
Што ти значи живот, порано Кардашијан беше презиме кое се поврзуваше со овој случај, сега е презиме коешто е познато по селфиња и реални шоу-а.
Во секој случај глумата е топ, од сите...
Добро ..

Си наслушнал имало нова серија.. и од сите можни идеи и заборавени случаеви тоа да е за О Џ Симпсон и неговото замарачко судење ..

До мене е или подосадно нешто неможеа и да сакаа да зготват , па каде се идеите бе ејј .., ја сум за биографски и делумно базирани вистинити случаеви - филмови и серии.

Но она, на кој му е гајле за црниов шо ја заклал жена му ..

И да , еден документарец подобро да изглеаш, да си заштедиш време ако не заспиеш од досада,појако судење ми е она нашето за селанецот шо ја тужеше мечката дека му ги сјебала пчелите :kafence:
Не знам, мене ми е интересна серијава. :) И генерално приказната. Претходно имам гледано 2-3 документарци за случајов и еве сега после три изгледани епизоди, се уште не ми е јасно како успеа човеков да се извлече и како обвинителството си дозволило такви грешки, односно дупки кои ги искористи одбраната.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Изгледав пред месец дена 3 епизоди и ептен ми беше одвратен актерот што го игра ОЏ Симпсон. За судењето имам гледано на ID и јасно е дека е крив, не знам дали некој се сомнева во ова :icon_mrgr:
Можда ќе ја изгледам до крај, кога ќе излезе цела. Ваљда ќе го сварам овој некако.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ja pak edvaj cekam nova epizoda. Ja gledam uste od pilotot.
Ja samo za ishodot I za likot O.J znaev, nisto povrzrano.
I prejako trilerce mi e. Godinava top 3 serii za sega od ongoing.

Me zanima formatot na serijata kakov e? Ke prodolzat so drug lik? Kako American Crime Story ili? Znae nekoj?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ja pak edvaj cekam nova epizoda. Ja gledam uste od pilotot.
Ja samo za ishodot I za likot O.J znaev, nisto povrzrano.
I prejako trilerce mi e. Godinava top 3 serii za sega od ongoing.

Me zanima formatot na serijata kakov e? Ke prodolzat so drug lik? Kako American Crime Story ili? Znae nekoj?
Јас како што прочитав намерата било да си бидат само тие 10 епизоди, т.е намерата било да се прикаже само приказната на О.Џеј и тоа да биде тоа, но после успехот и бумот што го направи, размислуваат наредна година да фатат некоја друга приказна, ама не сум видела конкретни информации за тоа дали се шпекулации или стварно ќе има нешто.

Ама мислам дека овој тип на true crime story допрва ќе доживува бум, прво тоа се случи со Making a Murderer, па сега и со О.Џеј, така што верувам ќе се изготви нешто ново.

Иначе јас претходно знаев за случајот, ама сега се напнав максимално, земав интервјуа да гледам, документарци, се што постои на ЈуТуб ставив во букмаркс да гледам отпосле, иначе стигнав до шеста епизода. :)
Јас одамна чекав да излезе, зашто запознаета бев со случајот, ама чекав да се соберат неколку епизоди. Јака е стварно. Мислам дека и ќе собере некоја награда, особено за глумата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Me zanima formatot na serijata kakov e? Ke prodolzat so drug lik? Kako American Crime Story ili? Znae nekoj?
Јас како што прочитав намерата било да си бидат само тие 10 епизоди, т.е намерата било да се прикаже само приказната на О.Џеј и тоа да биде тоа, но после успехот и бумот што го направи, размислуваат наредна година да фатат некоја друга приказна, ама не сум видела конкретни информации за тоа дали се шпекулации или стварно ќе има нешто.
Не е баш така како што кажа @Crazy in Love . Поради успехот на American Horror Story, FX се одлучуваат да го применат истиот формат на друг жанр, па така идејата за форматот била пред да се размислува за содржината на сезоните. Иако, првенствено ACS требало да ја преземе нивната сестинска ТВ мрежа, Fox (FX се кабелска мрежа), подоцна сепак продукцијата останува на FX. Дури и некои од продуцентите на двете серии се истите луѓе. Јас за идејата за серијата дознав уште пред да дознаам за што се работи во првата сезона. И втората сезона е веќе влезена во продукција, поврзана е со ураганот Катрина, ако не се лажам, што значи дека не е продолжена заради успехот на првата сезона, туку однапред е планирана.

Во секој случај, првата сезона е закон. Јас сум до 5та епизода, и едвај чекам да ја пуштам следната. :P Само се прашувам дали е возможно да се сезоните на некој начин поврзани, како што е тоа случај со AHS.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не е баш така како што кажа @Crazy in Love . Поради успехот на American Horror Story, FX се одлучуваат да го применат истиот формат на друг жанр, па така идејата за форматот била пред да се размислува за содржината на сезоните. Иако, првенствено ACS требало да ја преземе нивната сестинска ТВ мрежа, Fox (FX се кабелска мрежа), подоцна сепак продукцијата останува на FX. Дури и некои од продуцентите на двете серии се истите луѓе. Јас за идејата за серијата дознав уште пред да дознаам за што се работи во првата сезона. И втората сезона е веќе влезена во продукција, поврзана е со ураганот Катрина, ако не се лажам, што значи дека не е продолжена заради успехот на првата сезона, туку однапред е планирана.

Во секој случај, првата сезона е закон. Јас сум до 5та епизода, и едвај чекам да ја пуштам следната. :P Само се прашувам дали е возможно да се сезоните на некој начин поврзани, како што е тоа случај со AHS.
Е па тоа се случува кога чита човек, а не дочитува. :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
Се извинувам за дезинформацијата. Јас битно прочитав дека се планира втора сезона, прочитав успех, нешто ова-она и си донесов заклучок.:ROFLMAO:

Иначе најјаки се луѓе што коментираат на некои од линковите на порталите, нешто од типот: Немојте да кажувате спојлери.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Насловот сам по себе е спојлер, мислам дека нема човек на планетава што ако ништо друго барем не го знае исходот од судењето.:LOL:

Јас веќе сум до 7 епизода и се повеќе се нервирам. Пошто знам како ќе заврши и се нервирам бе, не можам да се помирам и не можам да се помирам со тоа дека се извлече.[DOUBLEPOST=1459360001][/DOUBLEPOST]Иначе не верувам да е можно да се поврзани сезоните, освен ако втората сезона не планираат да ја посветат на О Џеј и неговиот вооружен грабеж со кој actually заврши во затвор.:pipi::coffee:

Ама ти велиш дека е за ураганот Катрина, така што не гледам како би биле поврзани. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Е па тоа се случува кога чита човек, а не дочитува. :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
Се извинувам за дезинформацијата. Јас битно прочитав дека се планира втора сезона, прочитав успех, нешто ова-она и си донесов заклучок.:ROFLMAO:

Иначе најјаки се луѓе што коментираат на некои од линковите на порталите, нешто од типот: Немојте да кажувате спојлери.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Насловот сам по себе е спојлер, мислам дека нема човек на планетава што ако ништо друго барем не го знае исходот од судењето.:LOL:

Јас веќе сум до 7 епизода и се повеќе се нервирам. Пошто знам како ќе заврши и се нервирам бе, не можам да се помирам и не можам да се помирам со тоа дека се извлече.[DOUBLEPOST=1459360001][/DOUBLEPOST]Иначе не верувам да е можно да се поврзани сезоните, освен ако втората сезона не планираат да ја посветат на О Џеј и неговиот вооружен грабеж со кој actually заврши во затвор.:pipi::coffee:

Ама ти велиш дека е за ураганот Катрина, така што не гледам како би биле поврзани. :)
Јас искрено, појма немав ни за човеков, ни за случајов, се додека не прогуглав за серијата и дознав скоро сѐ, и пак ме држи еуфорија, баш како што викаш ти - знам што ќе се случи, ама се прашувам како е можно да се случи тоа, у к****! Инаку, поим немав кого го глуми Рос од Friends, па беше и тоа по малку mindblowing кога дознав, по крајот на првата епизода. Мислам дека го избрале оти си личат, мора да признаете. А овие маливе Кардашијани уште се претставени како лигави суштества, баш онакви во какви што створења имаат израснато. Не ги можам, уште од мали. :sick:

За спојлери, да, се согласувам - не може да нема за серијава, ете повеќето луѓе се запознаени и со случајот и со ликовите.

А за поврзаноста на сезоните - не знам дали си гледала AHS и дали знаеш на каков начин се „поврзани“ сезоните таму?[DOUBLEPOST=1459376353][/DOUBLEPOST]http://www.cinemablend.com/m/television/What-American-Crime-Story-Season-2-About-109797.html
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom