The OA

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Фришка серија од жанрот кој најмногу го сакам Mystery/Sci-fi. Кога видов дека е од Netflix уште повеќе ми ги подгреаа очекувањата. Го гледав само пилотот и ми се допадна многу. Пилотот траеше саат и десет минути скоро како цел филм и во последните 2 минути оди шпицата за серијата, демек како вовед. Имаше еден момент што не ми се допадна ама ај да не ставам спојлери пошто изгледа не ја гледа никој серијава.
Како и да е, серијата се фокусира на една изгубена слепа девојка која после 5-6 години од нигде никаде се враќа дома. Капак на се, девојкава прогледала. Според првава епизода, мислам дека ќе проба серијава да објасни што се случува со луѓето додека се во кома или клиничка смрт и како луѓето во тој момент се поврзани едни со други. Има добра основа ама како ќе разработат ќе видиме.
повеќе инфо
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.125
како што гледам излезени се 7 епизоди, нетфликс е ќе му се даде шанса обавезно бар сега за празнициве :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да, добро е на нетфликс што пуштаат се одеднаш да не му ја мислиш. Штета што се вака по 7,8-10 епизоди и после чекај уште една година.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Да, добро е на нетфликс што пуштаат се одеднаш да не му ја мислиш. Штета што се вака по 7,8-10 епизоди и после чекај уште една година.
Немој ми реч дека зборот фришка доаѓа од фреш, демек свежо-нова серија?
Те молам кажи ми дека сум неписмен и дека има друго значење.
Те молам.
Те молам сине Брутусе.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Немој ми реч дека зборот фришка доаѓа од фреш, демек свежо-нова серија?
Те молам кажи ми дека сум неписмен и дека има друго значење.
Те молам.
Те молам сине Брутусе.
Ти што мислиш? :D
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Немој ми реч дека зборот фришка доаѓа од фреш, демек свежо-нова серија?
Те молам кажи ми дека сум неписмен и дека има друго значење.
Те молам.
Те молам сине Брутусе.
Јас во таа смисла го употребив, а ако има друго значење се извинувам :)
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Деновиве баш се занимавам со серијава, ја чекав некое време да излезе. Прво и осново да си кажам, ја обожавам Brit Marling! Поради неа и ја гледам серијава. Одлично глуми, преубава е и често глуми во филмови со слична тематика и атмосфера.
Уште не сум ја изгледала целата сезона, ќе треба да се вратам на темава кога ќе ја завршам. Сега за сега, ми се допаѓа. Мистеријата е на врвно ниво, сеуште не знам што точно се случува, но многу работи се наговестуваат. Буквално, темата се моделира со секоја епизода и не можеш да го видиш финалниот продукт. Знаејќи ја Брит Марлинг можеби нема ни до самиот крај да знаеме се. Се осеќа тензија, дури како да има нешто неприродно во атмосферата. Ми се допаѓа кинематографијата, режијата е супер. Ај да ја догледам, па ќе се навратам со поцелосно мислење.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Прво и осново да си кажам, ја обожавам Brit Marling! Поради неа и ја гледам серијава. Одлично глуми, преубава е и често глуми во филмови со слична тематика и атмосфера.
И јас!
Што не кажете, одма оди на download.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Изгледана и третата епизода. Сега повеќе ми личи на обичен трилер без фантастика ама сеуште е многу добра серијата. Е сега во третата епизода кога го пуштаа тоа писмото низ потокот, па добро бе како можеше слепата да го утне? Само требаше двете дланки да ги рашири и не можеше да и избега.:)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Ја симињам и јас, вечер ќе го гледам пилотот и можеби уште една па импресии друг ден.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Слаба серија генерално нека не ве лаже пилотот. =/

Глумицава има талент though.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
На крај испадна некој њу ејџ шит.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Еј абе зашо толку негативни коментари за крајот? Мене баш ми беше океј, кој како ќе си го сфати, оставено е сами да си инпретираме. Мене ми се бендиса серијава, ќе продолжам да ја гледам ако има уште епизоди/ сезони :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
Немој ми реч дека зборот фришка доаѓа од фреш, демек свежо-нова серија?
Те молам кажи ми дека сум неписмен и дека има друго значење.
Те молам.
Те молам сине Брутусе.
Хрватите викаат фришка за свежа.

Мене ми се добри серии True Dec., GOT, Fargo, Taboo, The Preacher, Stranger Things...

Ова блиску ли е до тие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom