The Missing

Член од
5 април 2012
Мислења
8.121
Поени од реакции
8.909
The Missing


Уште една прекрасна крими драма од BBC во соработка со американската телевизија Starz. Мини серија од 8 епизоди која што ќе има и втора сезона но нема да биде поврзана со првата.

Приказната почнува во некој мал француски град во 2006та година каде што по дефект на автомобилот случајно престојува една британска фамилија. Еден сосема обичен ден главниот лик Тони го носи својот син Оливен на базен преполн со луѓе и во гужвата предизвикана од фудбалскиот натпревар за момент губи поглед од детето и потоа му се губи секаков траг. Интересно е што во серијата има многу ликови кои ќе добијат речиси главна улога со текот на епизодите и иако на почетокот изгледа дека дејството нема каде да оди, постојано ќе излегуваат нови тајни кои што можеби изгледаат неверојатно, но всушност се многу реални. Дејството се поместува во неколку временски линии со што на перфектен начин ги објаснуваат и поврзуваат настаните.

Излезени се сите епизоди така што верувам дека тој што ќе ја почне ќе ја заврши во 2-3 дена. Препорака од мене и оцена 9/10
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Добра е добра, јас сум до втора, по детална оцена накнадно :)
 
R

Redhead

Гостин
Само што ја изгледав првата епизода. Интересно делува, ми фати око.
 
W

wicked_1

Гостин
Не сум сигурен оваков крај колку беше паметен од режисерот, појма неам у кој правец ќе тргне серијата втора сезона.[DOUBLEPOST=1419109370][/DOUBLEPOST]сеа гледам, на најлесниот начин.
true detective style
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.121
Поени од реакции
8.909
Не сум сигурен оваков крај колку беше паметен од режисерот, појма неам у кој правец ќе тргне серијата втора сезона.
Не отварајте доколку не сте го гледале крајот !!!!

За мене крајот беше одличен, постои мал сомнеж за тоа што се случило, но најверојатно е дека детто е мртво. Сепак во таква трагедија веројатно животот на родителите е до толку пореметен шо се бара секоја мала сламка за спас, дури и да имаше тело после толку години пак Тони немаше така да остави бидејќи сега целиот живот му е посветен само на тоа.
 
W

wicked_1

Гостин
Не отварајте доколку не сте го гледале крајот !!!!

За мене крајот беше одличен, постои мал сомнеж за тоа што се случило, но најверојатно е дека детто е мртво. Сепак во таква трагедија веројатно животот на родителите е до толку пореметен шо се бара секоја мала сламка за спас, дури и да имаше тело после толку години пак Тони немаше така да остави бидејќи сега целиот живот му е посветен само на тоа.
Да, детето е најверојатно мртво, BBC неможеше да извади слика од 5/6 годишно дете со пресечен врат на тв, дури и 1.фацата на Џорџ го потврди тоа, нејќеа изгледа да даат преочигледен ендинг на сето тоа, 2.целиот муабет за платеното алиби на педофилот и конекциите со дебелиот на јахтата, 3.цртежот на прозорот у русија(кој според коментари го нацртал Тони) и 4.детето на крајот, кое и беше некако премало за целиот тајмлајн кој помина, башка шо викаше цело време ја не понјимает т.е не разбираше шо му збори овој, сума сумарум напраија малце confusing ending.
Ќе идат на нов случај со нови карактери без да се навраќаат на случајот на Оли, грубо спрема гледачите.
Ситуацијата со Тони ја опиша како шо е.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.538
Ја изгледав во еден здив, страшно добра серија и препорака и од мене за истава ...
Од секој можен аспект серијава е феноменална, капа доле за bbc, у поим убиваат голем дел од мејнстрим американскиве серии.

Kаков тандем беа Жулиен и Тони, развалија со глумата, исто и дечково искина, не дека другите беа лоши, напротив ...

Да не им спојлнувам на другите иако серијава е завршена, барем овој случај, нешто налик ко тру детектив, изгледајте ја обавезно, перидов најверојатно се префрлам на продукцијава од Островот и ќе посветам време на тие серии, Утопија одамна ми е почната, блек мирор една сезона изгледав, кинат нек си ебат матер.

п.с.

 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Почнав да ја гледам, и за сега (3та епизода) се одвива многу добро. Мислите ќе има и втора сезона?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.538
Почнав да ја гледам, и за сега (3та епизода) се одвива многу добро. Мислите ќе има и втора сезона?
Ќе има ама со друг каст и друг случај, значи ова сега што се случува во првава сезона е посебна приказна, нешто слично ко true detective ( бтњ, боља ми беше оваа :toe:).
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.649
Само јас до крајот мислев дека детето е живо??? Многу јак крај ! Во втората сезона нема да кажат нешто?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Лелее серијава, ептен јака држи незвесност до крај.
Ептен потсеќа на True Detective, 8 епизоди, еден случај, мистерија на високо ниво, може ја нема онаа мрачна слика од TD ама затоа ја има шпицата(y) , двајца главни актери кои покажаа одлична глума.

Јас мислам дека тоа дете беше Оли, некако се подзамисли детево кога му збореше овој, изгледаше ко да нејќе да каже. Од една страна доста сцени и докази покажаа дека детево е мртво, мислам зашо би лажел оној на смртна постела, а па од друга страна зошто оној George нејќеше да каже каде е телото пред да се самоубие. Татково морал да има добра причина и трага за да отиде токму таму на тоа место у Русија и да го бара Оли, малку глупо што со ваков крај не оставија:confused:Можеби таков крај дадоа колку да дадат поента дека родителот никогаш нема да се откаже од своето дете :toe:
Се на се, одлична серија, препорачувам! :D
Едит:
Добар коментар за крајот
Isn't the point to leave the audience in the same situation as Tony and Emily? We have been offered an answer and we can either choose to take it at face value and accept closure (as Emily), or we can go on searching for an absolute answer...with the warning that this may drive us mad?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom