The Lord of the Rings: The Rings of Power

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Иначе Хобитот си беше доловен од книга баш како што треба а тоа дека немаше успех како Господарот на прстените тоа е нормално кога приказната не е толку грандиозна како од Господарот на прстените.
Автоматски споено мислење:

Carnival Row исто не ме бендиса, Само што најавија Амазон дека ќе снимаат серија се сеќавам напишаа дека Lord of The rings треба да им биде ремек дело со кое ќе ја издигнат платформата на друго ниво. Нормално популарноста на самиот писател и екстремно богатата приказна на Силмарилион и Незавршени приказни се отскочна даска но мора да се долови како што треба.
Автоматски споено мислење:

Britannia сум ја изгледал цела од прајм - онака просек, Star Trek Picard - добар. Така да имам доста серии од прајм гледано.
Како е доловен по книга кога пола ликови се измислени?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Како е доловен по книга кога пола ликови се измислени?
Нема многу измислени само некои не се баш во книгата хобит, Галадриел не се споменува во хобит, Некроманцерот исто, не се измислени само се земени од други делови на книгите. Тоа и Толкин естејт им го дозволи на Амазон само да не скршнат од главната приказна.
Автоматски споено мислење:

Исто така им забранија на Амазон да земаат приказни од првото доба the first age, но тоа не значи дека нема да се спомнат Еру Илуватар или Моргот во филмот.
Автоматски споено мислење:

Сега видов дека серијата ќе биде пг14 што значи нема да биде со голи сцени - тоа ме радува.
 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Нема многу измислени само некои не се баш во книгата хобит, Галадриел не се споменува во хобит, Некроманцерот исто, не се измислени само се земени од други делови на книгите. Тоа и Толкин естејт им го дозволи на Амазон само да не скршнат од главната приказна.
Автоматски споено мислење:

Исто така им забранија на Амазон да земаат приказни од првото доба the first age, но тоа не значи дека нема да се спомнат Еру Илуватар или Моргот во филмот.
Автоматски споено мислење:

Сега видов дека серијата ќе биде пг14 што значи нема да биде со голи сцени - тоа ме радува.
Како нема многу работи, имаш женски лик нов од елфите, на тој лик му измислуваш љубовна приказна со Кили, го имаш Азог како главен негативец, променета е смртта на Торин. Колку поќе?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
Дечки, задржете се до фактите и тоа што го знаеме до сега за серијата. Дали ќе има хобит црнец педер кој некогаш бил жена а сега се чувствува бинарен - ќе видиме во септември. Од сега секое мислење во кое ќе бидат вклучени вашите предвидувачки способности - ќе биде избришано, а на баба Ванѓата што ќе го пише и се заканува забрана за коментирање во темата. Ептен отидовте офтопик.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Те насанкаа а?
Ти пишува face app доле десно.

Дебела црнкиња, како жена џуџе е исто бесмислено. Било каква црнкиња кај џуџињата. Мене тоа што пишуе нешто доле у ќош не ми игра никаква улога. Ја не користам андроид и немам смартфон. Никакви аpps не ми значат ништо.

Иначе, таа слика со брадата е поканон од оваа. Жените џуџиња имале бради.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.270
Дебела црнкиња, како жена џуџе е исто бесмислено. Било каква црнкиња кај џуџињата. Мене тоа што пишуе нешто доле у ќош не ми игра никаква улога. Ја не користам андроид и немам смартфон. Никакви аpps не ми значат ништо.

Иначе, таа слика со брадата е поканон од оваа. Жените џуџиња имале бради.
Да, до сега Толкин никаде ни нема претставено црни џуџиња.

Меѓутоа ова е сосема нов карактер измислен од страна на режисерите што ќе биде вметнат во светот ма Middle Earth.

По сликите има и хиспаник elf, ако ја виде сликата со тој што го држи фаќелот.

Како и да е лудо ќе беше да очекуваме дека ќе има само ликови измислени од Толкен и дека сите ќе бидат белци, во 21 век.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Како и да е лудо ќе беше да очекуваме дека ќе има само ликови измислени од Толкен и дека сите ќе бидат белци, во 21 век.
Не. Лудо е ова што го прават со уметноста.

А нормално е да очекуваме конзистентност со канонот.
Автоматски споено мислење:

По сликите има и хиспаник elf, ако ја виде сликата со тој што го држи фаќелот.
за среќа сеуште не сум го видел ова

инаку расно блиски до Индијци и Арапи се Канд и Харад

црнци нема ама баш нигде, поготово не кај џуџиња
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.270
Не. Лудо е ова што го прават со уметноста.

А нормално е да очекуваме конзистентност со канонот.
Лудо е да, работата е што мораме да прифатиме дека ќе го има, се повеќе и повеќе.

Работата е како ќе го изведат тоа, ако направат јака сторија околу црните џуџиња или хиспаник елфовите, тогаш е во ред.

Зашто пази, и ова е канон. Само заради тоа што Толкен до сега во неговите дела не ни претставил црни џуџиња, не значи дека не постоеле во Middle Earth.

Лошото ќе беше, Галадриел да ја направеа црнкиња, со црна виткана коса. Е тогаш ќе беше прпблем. Зашто постоечки бел лик од расата на елфовите го напраиле црн.

Вака, со измислени ликови, што до сега не сме ги виделе, проблем е, но не до толку за да се распне одма серијава по првите слики.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.535

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Недела излегува првиот трејлер за серијава
Автоматски споено мислење:

Иначе има и црнец eлф. Измислен лик за серијава -The silvan elf Arondir.
Автоматски споено мислење:

Да, до сега Толкин никаде ни нема претставено црни џуџиња.

Меѓутоа ова е сосема нов карактер измислен од страна на режисерите што ќе биде вметнат во светот ма Middle Earth.

По сликите има и хиспаник elf, ако ја виде сликата со тој што го држи фаќелот.

Како и да е лудо ќе беше да очекуваме дека ќе има само ликови измислени од Толкен и дека сите ќе бидат белци, во 21 век.
Што знам, во луѓе може ама елф некако ми е ептен контра... Елронд ми се свиѓа ликот, Галадирел е ок ама по сликиве косата не ми се свиѓа, уште во Силмарилион, Толкин ја опишува нејзината коса како светлина од силмарилите, всушност е голема чест да ти поклони влакно од нејзината коса на која сите се восхитуваат и има поклонето на малце луѓе меѓу кои последниот е Гимли во господар на прстените. На сликиве е како небанјат воин... Кој ги читал книгите на Толкин знае дека Галадриел е претставена уште од првото доба кога живеела во Валинор како светлина. Океј е да играш со измислени ликови и се ама се надевам нема да сменат главни особини кај главните ликови околу кои се вртат сите книги.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

Kajgana Shop

На врв Bottom