The Handmaid's Tale

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.690
Поени од реакции
33.325
За мене ова беше најголемо изненадување меѓу сериите годинава. Дури и изненадувањето беше уште поголемо кога пребарувањето низ форумов не најде резултати. Се работи за американската серија The Handmaid's Tale, креирана од Брус Милер, а нарачана и емитувана на Hulu. Направена е според истоимениот роман на канадската писателка Маргарет Атвуд (кај нас: Приказната на робинката, Бегемот, 2016), објавен во 1985. Премиерата на првите три епизоди била на Hulu на 26 април 2017, а во мај е обновена за втора сезона.

handmaid.jpg
Дејството се случува во блиска иднина, каде, поради загаденоста на Земјата, процентот на плодност кај луѓето се намалува енормно. Во некои држави не се родиле деца со години. Група на луѓе, христијански фанатици вршат државен удар во САД, по кој формираат теократска, тоталитарна влада - „Гилеад“. Властите креираат нови социјални класи во кои жените се брутално потчинети, и принудени да ги работат само оние работи за кои Бог ги создал, не смеат да читаат, пишуваат, донесуваат одлуки, не смеат да управуваат со пари и било каков имот, и сл. А поради екстремно-фундаменталистичка интерпретација на дел од Библијата, на група на жени, наречени handmaids, кои се уште можат да раѓаат, им е доделена улогата тоа и да го прават - третирани како стока за прилод, еднаш месечно се силувани од командантите на Гилеад, со цел да им родат деца ним и на нивните јалови жени...

Улогите се на Елизабет Мос, Џозеф Фајнс, Ивон Страховски, Макс Мингела и др. Глумата е маестрална, со многу пофалби од критиката, како и генерално, за целата серија. Серијата е номинирана во 11 категории за овогодинешните Еми награди, меѓу кои и главната - за најдобра драмска серија. Верувам дека би била апсолутен хит кај приврзаниците на феминизмот, но приказната е доволно fucked-up за да допре до било кого. Јас, на пример, сум восхитен од неа, а верувам дека и многу од вас би биле. Затоа наискрено ви ја препорачувам и сметам дека заслужува да има своја тема. Симнувајте, веднаш!

Under His eye!
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
May the Lord open.
Nolite te bastardes carborundorum, bitches

Убаво што си отворил и посебна тема за дискусија. Дефинитивно серија што останува во меморијата долго време, во некои серии заборавиш што се случуло во прошлата сезона во Х епизода, но овде точно ги паметиш сите епизоди и сцени, режија, глума врхунски.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Серијата е доста позната секаде, почна по интернетов да се пишува за неа само по неколку емитувани епизоди. На форумов не е ништо познато кога има главна женска улога, тоа мислам дека е јасно.

Мене ми е на листа за гледање, дефинитивно ќе ја гледам. Ја држам понастрана зашто периодов сакам полајт серии да гледам, оваа има доста груба содржина.

Браво за темава, барем на оваа тематика ќе имате што да дискутирате.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
сигурно некои тешки глупости е серијава, феминизам и остали блувоштини. :pov:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Интересни реакции овде :ROFLMAO:

Одлична е серијата, една од подобрите за сезонава. Едвај чекам да ја гледам Top of The Lake: China Girl втората сезона, Елизабет Мос после Mad Men и сега Handmaids дефинитивно ми станува една од подрагите актерки моментално. :love:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.642
Интересни реакции овде :ROFLMAO:

Одлична е серијата, една од подобрите за сезонава. Едвај чекам да ја гледам Top of The Lake: China Girl втората сезона, Елизабет Мос после Mad Men и сега Handmaids дефинитивно ми станува една од подрагите актерки моментално. :love:
Mene samo ona mi precese, premnogu mi e grda i stalno i izmisluvavme prekari so zenskata za nosot. :D

Inaku serijata so sekoja epizoda bese se poveke i poveke drasticno jeziva. Odlicno osvezuvanje, falese vakvo nesto.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.690
Поени од реакции
33.325
Mene samo ona mi precese, premnogu mi e grda i stalno i izmisluvavme prekari so zenskata za nosot. :D

Inaku serijata so sekoja epizoda bese se poveke i poveke drasticno jeziva. Odlicno osvezuvanje, falese vakvo nesto.
Ауу, исто. Скроз! Подобро таа лудата да беше главна актерка, оти оваа од што ми беше антипатична, не предизвика којзнае колкава емпатија кај мене. Малку грубо звучи, до душа, ама веројатно ќе разберете што сакав да кажам. :P
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
заплет - главната актерка е премногу грда и антипатична и никој не сака со неа да се разможува
 
S

staycalm

Гостин
Само што ги изгледав двете епизоди што излегоа од втора сезона, прва сезона ја гледав вторпат неделава што помина и морам да кажам дека ми е во топ 3 серии што сум ги гледал. Многу језива на моменти, други моменти мислам ќе пукнам од нервози.. Оваа aunt Lydia искрено се надевам ќе ја убијат некогаш онака полека и болно, највеќе ме нервира од сите. “Nolite te bastardes carborundorum, bitches.” :icon_lol:

 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ги изгледав првите епизоди од прва сезона, се што осеќам кога гледам е лутина.
Мос е супер за улогата, реално не треба да е лепотица за да сочувствуваме, глуми просечна жена во секоја смисла.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Последнава епизода беше посебно тешка за гледање.
Мислам дека конечно ја скршија. :(
 
S

staycalm

Гостин
Последниве две епизоди ми беа најтешки за гледање до сега :(
Сепак крајот на последната епизода ми дава надеж дека не е скршена се' уште и дека ќе се бори, за бебето
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Последниве две епизоди ми беа најтешки за гледање до сега :(
Сепак крајот на последната епизода ми дава надеж дека не е скршена се' уште и дека ќе се бори, за бебето
Почнав да мислам дека намерно патетики даваат само.
Пет епизоди, ништо скоро не се дешава. Послаба сезона засега од првата.
 
S

staycalm

Гостин
Почнав да мислам дека намерно патетики даваат само.
Пет епизоди, ништо скоро не се дешава. Послаба сезона засега од првата.
Па и не се согласувам баш дека скоро ништо не се дешава, се дешаваат многу ствари. Ептен ми се допаднаа епизодите до сега, баш ме интересира што ќе се случи натака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom