The Economist - Картата на европа застарена и нелогична

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.506


Македонија да си ги замени местата со Албанија и Косово за попријателска состојба на Балканот... :kesa:Што ќе не видиш, што ќе не чуеш... Американска работа... Јас ги мислам за сериозен медиум... а овие да ти биле бетер од нашиве телевизии и весници.

Што мислите вие за ова?

Повеќе тука... и тука...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Таман си е картава:smir::smir:

Ако е можно со волшебно стапче за една ноќ да се сменат вака тогач навистина помалку проблеми би имало
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
па со оглед на последното шо го напишаа ...
имаа најмногу коментири, најмногу посети ...
така да си ја прават интересна сега ... :tapp:

ги читам коментариве ..
.сите си го ладат со написов .. се заебаваат
само грците (оној најупорниот од минатито напис за македонија) е најсериозен и ги убедува таму дека сме биле бугари :tv::tv::tv:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Боље им е оваа мапа...





Свашта Американциве. Јес да има смисла со соседските земји односи али сепак...луд1
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Да стварно е добра картата, кога би можеле вака Косово и Албанија да им ги начукаме на Грците, нека кршат глава сите заедно доле.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Моја грешка... The Economist е англиски :)
Е де. Коа тие смеат да грешат дека Европа е една држава - зашто ние да не ги мешаме Енглезите со Американците....
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
:pos2::pos2::pos2:

Полска, Естонија, Латвија што поделеку од Русија...
А и Британија до Шпанија..:pos2:
А Русија пак преку пола Црно море и пола Турција...
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
:pos2::pos2::pos2:

Полска, Естонија, Латвија што поделеку од Русија...
А и Британија до Шпанија..:pos2:
А Русија пак преку пола Црно море и пола Турција...

Koj sto pravi pravi ti so Turcija se zanimavas,,,,,cncncncncn vo tekstot nisto ne pisuva za Turcija,, Human-halusiner:tapp:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
Koj sto pravi pravi ti so Turcija se zanimavas,,,,,cncncncncn vo tekstot nisto ne pisuva za Turcija,, Human-halusiner:tapp:
:zid:

А бе спомнав 7 држави, и ти веднаш се залепи на Турција...цццц...:vozbud:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ова им е добро напишано, причина за ротација
Next comes some reordering of the Balkans. Macedonia, Albania and Kosovo should rotate places, with Macedonia taking Kosovo’s place next to Serbia, Kosovo moving to Albania’s slot on the coast, and Albania shifting inland. Paranoid Greek fantasies about territorial claims from the deluded Slav irredentists from the north would evaporate. Bosnia is too fragile to move and will have to stay where it is.
се грчат грчиштава од вакви реченици
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Македонија да си ги замени местата со Албанија и Косово за попријателска состојба на Балканот... :kesa:Што ќе не видиш, што ќе не чуеш... Американска работа... Јас ги мислам за сериозен медиум... а овие да ти биле бетер од нашиве телевизии и весници.

Што мислите вие за ова?

Повеќе тука... и тука...
Мислење?
Според мене ништо посебно, сатира, типична за нив - во стилот дајте им на сите све што бараат и нека си е...т мајката :toe:.

П.С. Англичани се :wink:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Ова им е добро напишано, причина за ротација
се грчат грчиштава од вакви реченици
Добро е што ториевците конечно ќе се вратат на власт во Британија. Дејвид Камерон ќе биде новиот премиер, а знаеме какви ставови има тој кон Грција и Македонија. А Економист свртеа страна - станаа конзервативци, така што не ме чуди нивната серија написи во која ја потенцираат грчката хистерија.

Economist Magazine Switches Backing to U.K. Conservative Party
http://www.businessweek.com/news/2010-04-29/economist-magazine-switches-backing-to-u-k-conservative-party.html
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
ОВА МИ ЛИЧИ КАКО ОНА - ДРАПАЈ СИ МЕОТ!
Немаат друга работа па маткаат работи.:toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Креаторот на мапата од економист тврди – 95 % сум на македонска страна




Апсурдниот спор за името е причина зошто Македонија треба географски да се премести на косовска територија. Авторот на новата европска мапа од угледниот Економист за Канал 5 зборува зошто решил да си поигра со Македонија и Грција. Изненаден е од големата популарност и заинтересираноста за проблемот кога економист објави статии за двете земји.

Зошто ја преместивте Македонија?

- Ако Македонија не е сосед на Грција, ќе го нема големиот грчки спор за името Македонија и некаквите територијални барања за трите грчки региони така наречени Македонија. Ако Македонија се премести тогаш Грците нема повеќе да го спорат тоа. Тогаш ќе немаат причина да бараат да престанете да се нарекувате Македонија, вели Едвард Лукас новинар во Економист.

Аналитичарот на Економист смета дека Грција мора да попушти и да и дозволи на Македонија да се интегрира во ЕУ и НАТО. Спорот му е нелогичен.

- На практично ниво, моите симпатии се на македонска страна 95 проценти. Македонија мора да се влезе во ЕУ и НАТО, а тоа би требало да биде во интерес и на Грција. Не разбирам зошто Грците ја ризикуваат стабилноста на север и ја пролонгираат интеграцијата на западен Балкан, само поради, според мене, еден апсурден историски спор, вели Едвард Лукас новинар во Економист.

Во вчерашниот број на британскиот Економист излезе симулација со идеална слика како треба да изгледа Европа без скарани соседи и без изгледи за нови конфликти.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=60060

Англиска смисла за хумор ! На еден ироничен начин ја исмева ЕУ , а посветува и погами доста големо внимание на грчката демократија и целокупната нејзина улога во ЕУ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom