The Confession

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
http://www.imdb.com/title/tt1809362/

The Confession е мини веб серијал од 10 епизоди. Секоја епизода е отприлика 6-7 минути.
Главните улоги ги толкуваат големите легенди Кифер Сатерленд и Џон Хрт.

Доволно за воведот.
Одвојте околу 1 час за да ги изгледате сите 10 епизоди. Се работи за хитмен (Сатерленд) кој доаѓа во црква за да се исповеда. Во првиот момент му кажува на свештеникот (Хрт) дека ќе убие човек вечерва и дека дошол тука само за да се исповеда, а не било кој да го спречи.

Целата серија е конверзација и убедување дали некои луѓе заслужуваат смрт или не, затоа што Сатерленд верува дека тоа што го прави за пари и изборот на луѓе кои ги убива е за добри цели. Тука свештеникот сака да го спречи во намерата да продолжи да го прави тоа, а повеќето од епизодите се flashbacks на минатото на платениот убиец.

Јас сега завршив со гледање и добив повеќе отколку што очекував.
Онака... носталгично по Џек Бауер, затоа што оваа улога уствари му е многу слична и одлична :)


P.S. Епизодите ги има на замунда, по 20 мегабајти е една.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445


3 епизоди видов.
Интересно им е раскажувањево, многу добро темпирано. Сценариово има и филозофска црта, барем до кај што видов.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Има многу филозофски црти, теолошки исто така.
Не сакам да ти кажам ништо за понатака, затоа што ќе ти расипам шо било и да кажам, гледај ги сите до крај и сигурно нема да те остави рамнодушен. :)
И онака се по 5-6 минути, брзи за гледање.
 
Н

'Никола'

Гостин
Чим Џими препорачува, симнувам утре.:) И така имаме сличен вкус.:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ike

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Jaс па имам различен вкус со Џими и bibil, не испокара 24 :pos: па сега кога видов сликата со Кифер Сатерленд.. Како и да е ми се допаѓа тематиката, спомнатата философска црта, очекувам интересни дијалози при убедувањето и се' тоа, па ако тоа е добро екранизирано, ќе претрпам колку и акција да вметнале. Само да ја довршам Fringe. Добар предлог.

You and 3 others like this
Unlike · Comment · Share
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Премногу вакви слични серии сум гледал/има, некако не ми се многу многу по ќеиф :(
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Импресиониран сум. Не сум бил олку на штрек и во исчекување прилично долго време.
њотче и Psyside, препорака и од мене имате.
 
Н

'Никола'

Гостин
Fuckin' brilliant. Мора и останатите да го изгледате ова.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Феноменално! Не штедете на интернет, 300мб е негде, а станува збор за одличен серијал.
Исповедалница, a man and a priest и одлична филозофија. Нема да ви дозволи да се мрднете од компјутер тие саат време и нема да ве остави рамнодушни.
Обожавам кога има флешбекови и кога на тој начин се гради приказната... Плус Кифер =)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ја изгледав прееска. Ми се допадна буквално се, освен што е толку кратка направена.
Доста интересна, да не знаеш што да очекуваш. Ама тоа што се случи на крајот од 8 дел, очекувано ми беше некако.

У главно Супер. Вреди да се погледне.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Дајте некој добар торент за симнување на сите епизоди :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Буричка по компјутер, кога ги видов првите 3 епизоди од серијалов сум ги зафрлил по папкиве кога сум ги симнал.
Седнав да ги изгледам и вредеше.
Амејзинг. Разговорите одлични, филозофските и теолошките убедувања исто така, за приказната да не почнам да зборувам.
Не е многу саат време е, дефинитивно вреди да се изгледа ова.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Случајно се шетав низ подфорумов и ја видов темава со слаб одзив.
Изгледајте го ова, луѓе смртни, нема да ми е вака. :icon_lol: Наместо една епизода од Touch или било која друга серија која не вреди. Толку малку време ќе ви треба. :noze:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom