The Century Of The Self

Член од
15 март 2008
Мислења
540
Поени од реакции
43
The Century Of The Self е документарен филм снимен во 2002 година,кој главната цел му е да ни прикаже како големите корпорации го формираат размислувањето на потрошувачите , преку теориите на Зигмунд Фројд и неговиот внук Едвард Бернез - човекот кој ја направил првата агенција за односи со јавноста и еден од првите што користи психолошки техники во рекламирањето на производите.
Погледајте го документарецов , вреди. На Google Video го има поделено на 4 делови :

1. Happiness Machines
2. The Engineering of Consent
3. There is a Policeman Inside All Our Heads: He Must Be Destroyed
4. Eight People Sipping Wine in Kettering

http://video.google.com/videoplay?docid=8953172273825999151
http://video.google.com/videoplay?docid=-678466363224520614&hl=en
http://video.google.com/videoplay?docid=-6111922724894802811&hl=en
http://video.google.com/videoplay?docid=1122532358497501036&hl=en
 
Член од
15 март 2008
Мислења
540
Поени од реакции
43
Moze li nekoj admin/moderator da ja prefrli temava vo Ekonomija i biznis , zatoa sto tuka nema da dobie nitu eden eb*n post , bidejki lugeto na podforumov se zafateni so pisuvanje recenzii za romanticni komedii i klise horori.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
855
Го даваат сега на Наша Тв, преведен како Век на егото. Само имаат некој лош превод, на пример Маслов го преведуваат како Мазло.
 
На врв Bottom