The Americans

Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510


The Americans е нова серија oд FX, кои ни донесоа одлични серии како The Shield, Justified, Sons of Anarchy и American Horror Story.

Првата епизода беше емитувана вчера и доби генералнп добри рецензии, особено актерската екипа, предводени од Keri Russel и Matthew Rhys.

Kреатор на серијата е Joseph Weisberg, поранешен офицер на ЦИА и благодарение на него, временскиот период и уникатната приказна изгледаат автентитчни.

За што се работи:

Во екот на Студената Војна, руската разузнавачка агенција КГБ пушта голем број на прикриени агенти во САД.

Elizabeth и Phillip Jennings ( Russel и Rhys ) се агенти на КГБ стационирани во Вашингтон. Во Америка се веќе 16 години и во тоа време успеваат да создадат нормален живот и гледаат како растат нивните две деца. Но, тој живот е лага, тие се уште работат против Америка и ги елиминраат непријателите на Советскиот Сојуз.

Мое мислење:

Го гледав пилотот и многу ми се допадна автентичноста на временскиот период и операциите кои ги изведуваат двете страни во Студената Војна. Исто така, глумата ми остави многу добар впечаток, особено Kerri Russel која успева да глуми и мајка која го сака и се грижи за своето семејство, но и како безмилосен таен агент кој би сторил се за Русија.

За крај, ви оставам неколку промотивни клипови:
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
„кој би сторил сè за Русија.“

Вечер ќе ја гледам првата епизода. Би и дал шанса.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Опаа... во ХД ја има првата епизода. :sneaky:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Не ја бива серијава , типично амерички стил , за све се криви Јапонците и Русите :facepalm:
Серијава е направена за да се гледа во Америка, така да, ако Американците се криви автоматски ти е самоубиство… Иако не видов некој да ги окривува Русите како лоши, интересна, несекојдневна приказна за одреден временски период, се разбира гледано од американска перспектива.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Серијава е направена за да се гледа во Америка, така да, ако Американците се криви автоматски ти е самоубиство… Иако не видов некој да ги окривува Русите како лоши, интересна, несекојдневна приказна за одреден временски период, се разбира гледано од американска перспектива.
Во главно противник или непријатели им се тие тоа сакав да кажам
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Sea ke ja bide serijava ;D da znam dali da simnam neso ;D
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 00:55 ---
Moze nekoj link da mi prati za dl vo pp najdov eden ama nejke
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
колку епизоди се испланирани, изгледа ќе ја гледам со другар ми
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Задоволен сум од првата епизода. Ептен.

Би дал една критика на серијава. Тоа што во Москва, регрут на КГБ и офицер зборат на англиски? :cautious: (wait, wut?)

Тие 2-3 сцени не ми го прават пилотот комплетен. :(

Како и да е, се очекува втора епизода. Badly.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Задоволен сум од првата епизода. Ептен.

Би дал една критика на серијава. Тоа што во Москва, регрут на КГБ и офицер зборат на англиски? :cautious: (wait, wut?)

Тие 2-3 сцени не ми го прават пилотот комплетен. :(

Како и да е, се очекува втора епизода. Badly.
Од КГБ им наложија на агентите уште од старт да зборуваат исклучиво на англиски колку да го увежбаат јазикот.

Инаку, првата епизода добра. Мислев дека ќе биде нешто слично на Homeland, ама изгледа овие дејството ќе го движат побавно и ќе се фокусираат повеќе на драмата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom