Tehnika.mk - нов огласник за технологија

Кое е вашето мислење за Техника.мк?


 • Вкупно гласачи
  26
 • Гласањето е завршено на .
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.844
Поени од реакции
3.232
Немате акаунти со фидбек.
Ставете акаунти акаунти за купување и продавање со взаемен Feedback и мооожда ќе ви се посреќи.

Ја незнам колку е тешко да се имплементира тоа срање кое колку толку ќе воведе некој ред на лажни огласи, преваранти, несериозни купувачи, непревземени пратки, откажани нарачки и слично.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
734
Поени од реакции
2.396
@Tehnika.mk со среќа, ми се допаѓа и има потенцијал.

п.с. мала забелешка кога отвориш дропдаун мора да клинам настрана од него за да се затворат опциите, не е лошо и кога се смени иконата(стрелка нагоре) кога се клине на неа да се затворат опциите.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.604
Поени од реакции
5.530
Najmnogu me nervira koa ima oglasi so kirilica i latinica(ne e licno za vasiot sajt, tuku site se isti. Ako koristis search ke treba i na latinica i kirilica da baras posebno,bidejki ne gi pokazuva site. Odamna bese koa se zanimavav so web design, ali mozda nesto u smisla na prebaruvanje da podobrite da bara i na latinica i kirilica vo isto vreme. Isto i angliski prevod da ima bidejki ima polno stranci vo Mk koi ne razbiraat Mk.
Prasanje, kako gi cuvate i zastituvate licnite podatoci? (GDPR zakoni)

Inace super izgleda, ednostaven i lesen za koristenje.

Ja bi go isfrlil ova podolu bidejki smetam deka ne e relevantno vo koj grad e napraven sajtot a i koja verzija e.
Направено со ♥ во Скопје
Верзија 1.5
Мене ме нервира кога пишуваат на македонски латиница. Пример Гушки ќе пишат Guski (Гуски).
 
Член од
17 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
18
@JaqenH'ghar добар пронајдок, во право си :) ќе го провериме ова и да видиме зошто е така
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.882
Поени од реакции
3.433
Убаво изгледа сајтот. Нека ви е со среќа.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.604
Поени од реакции
5.530
@Tehnika.mk би било убаво да се направи и апликација за телефоби и таблети па со тоа ќе може да се фокусирате на нотификациите. Пример во подесување на секој профил да има да се мести што огласи да ти се појавуваат на нотификација или да се појавува на самиот сајт. Пример месецот сум заинтересиран за купување телефон. Ќе си наместиш кој телефон марка и модел па такви огласи ќе ти се прикажуваат.

Исто така задолжително нека биде да мора секој оглас да има детален опис/спецификација на уредот да има. Без тоа да не може да го објавиш огласот. Пример ако е телефон да мора да пишеш колку години е стар, ако не е многу стар дали има гаранција која сеуште важи, дали го продаваш со кутија, со слушалки, полнач и слично. Значи за секоја категорија кога пишуваш оглас да ти дава да ги пополниш сите потребни работи за да не биде само секој сам да си напише текст.
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
18
@MARCELLO моментално андроид апликацијата е пуштено на одобрување во Playstore, но за почеток ќе биде само WebView од мобилната страна, спакувана во .apk :) не е најдобро решение но за почеток нека тера така. Идејата ти е супер и треба да почне да се размислува и во тој правец но ќе бара повеќе време и посветеност за да се изведат тие функционалности.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
792
Поени од реакции
371
Огласите за се' и сешто можеби привлекуваат повеќе луѓе, но оние кои што знаат што бараат, преферираат онлајн место каде има огласи од една област / индустрија (Вашата веб страна е таква).

Веб страната е солидна, но има простор за подобрувања:
- вчитувањето е OK, но може да се подобри (занемарувате битни технологии кои можат да Ви користат)
- веб страната е оптимизирана (технички дел), но не целосно, туку само во одредени делови (на пр. код, слики, фајлови...)
- SEO - сте се потрудиле, но со модификации може да добивате далеку повеќе посетители од онлајн пребарувачите (Google, Bing, Yahoo...)
- некаде непотребно користите директориуми („во длабочина“) иако тоа не е потребно
- податоци на огласувачи - „осигурете ги“ e-mail адресите за да не ги собираат онлајн ботови (бидејќи e-mail сандачињата ќе им бидат полни со spam)

Ова се само неколку работи на кои треба да поработите.
За детално инфо - достапен сум за консултации (пишете приватна порака).
 
Член од
17 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
18
@Teknologix тнкс за коментарите.

Брзина на вчитување секогаш може да биде подобро. Моментално почетната страна е ~ 1.7Mb од кои сликите најголем дел. (.jpg) Сеуште не сме имплементирале поддршка за webp. CSS/JS е минифициран/компресиран.

SEO - стандард, мета тагови, open graph tags, се обидуваме повеќе квалитетни беклинкови, не сме поработиле таму повеќе.

Податоците се осигурени, нема јавно е-маил адреса или број - мора да се кликне за да се прикаже

1615315866946.png
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.317
Поени од реакции
12.440
@Teknologix тнкс за коментарите.

Брзина на вчитување секогаш може да биде подобро. Моментално почетната страна е ~ 1.7Mb од кои сликите најголем дел. (.jpg) Сеуште не сме имплементирале поддршка за webp. CSS/JS е минифициран/компресиран.

SEO - стандард, мета тагови, open graph tags, се обидуваме повеќе квалитетни беклинкови, не сме поработиле таму повеќе.

Податоците се осигурени, нема јавно е-маил адреса или број - мора да се кликне за да се прикаже

Прегледај го приврзокот 287352
Користите nginx со php-fpm, така што можете да:

1. Кеширате статички фајлови

Код:
  location ~* \.(css|js|png|jpg) {
  add_header Cache-Control public;
  add_header Pragma public;
  add_header Vary Accept-Encoding;
  expires 24h;
}
2. Зипувате содржина на сервер респонси со gzip

3. Кеширате динамичка содржина од сервер со помош на fastcgi_cache

4. Имплементирате HTTP 2 протокол наместо HTTP 1.1
 
Член од
17 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
18
@zmej gorjanin

tnx, уште не дошло на ред, но веќе кога спомна отворив и ќе го дополнам блокот, еве како е моментално дефиниран:

Код:
location / {
    try_files $uri $uri/ /index.php?$args;

    location ~* ^.+\.(jpeg|jpg|png|gif|bmp|ico|svg|css|js)$ {
      expires   max;
    }

    location ~ [^/]\.php(/|$) {
      fastcgi_param SCRIPT_FILENAME $document_root$fastcgi_script_name;
      if (!-f $document_root$fastcgi_script_name) {
        return 404;
      }

      fastcgi_pass  127.0.0.1:9001;
      fastcgi_index  index.php;
      include     /etc/nginx/fastcgi_params;
    }
  }
а еве уште што се има, ситници се собирале :)

1615329484913.png
Автоматски споено мислење:

@zmej gorjanin

како што гледам во nginx conf има компресија


Код:
  # Compression
  gzip        on;
  gzip_static     on;
  gzip_vary      on;
  gzip_comp_level   6;
  gzip_min_length   1024;
  gzip_buffers    16 8k;
  gzip_types     text/plain text/css text/javascript text/js text/xml application/json application/javascript application/x-javascript application/xml application/xml+rss application/x-font-ttf image/svg+xml font/opentype;
  gzip_proxied    any;
  gzip_disable    "MSIE [1-6]\.";
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.317
Поени од реакции
12.440
@zmej gorjanin

tnx, уште не дошло на ред, но веќе кога спомна отворив и ќе го дополнам блокот, еве како е моментално дефиниран:

Код:
location / {
    try_files $uri $uri/ /index.php?$args;

    location ~* ^.+\.(jpeg|jpg|png|gif|bmp|ico|svg|css|js)$ {
      expires   max;
    }

    location ~ [^/]\.php(/|$) {
      fastcgi_param SCRIPT_FILENAME $document_root$fastcgi_script_name;
      if (!-f $document_root$fastcgi_script_name) {
        return 404;
      }

      fastcgi_pass  127.0.0.1:9001;
      fastcgi_index  index.php;
      include     /etc/nginx/fastcgi_params;
    }
  }
а еве уште што се има, ситници се собирале :)

Прегледај го приврзокот 287396
Автоматски споено мислење:

@zmej gorjanin

како што гледам во nginx conf има компресија


Код:
  # Compression
  gzip        on;
  gzip_static     on;
  gzip_vary      on;
  gzip_comp_level   6;
  gzip_min_length   1024;
  gzip_buffers    16 8k;
  gzip_types     text/plain text/css text/javascript text/js text/xml application/json application/javascript application/x-javascript application/xml application/xml+rss application/x-font-ttf image/svg+xml font/opentype;
  gzip_proxied    any;
  gzip_disable    "MSIE [1-6]\.";
За кешингот избегавај expires max, кешира до неопределено време во иднина.

Да enabled ви е gzip и тоа е ок. Евентуално кешинг на fastcgi протоколот ви фали

 
Член од
17 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
18
@zmej gorjanin фала за туторијалот, ќе го проверам ама ќе мора да почека. Во план е и имплементација на spdy/http/2, push нотификации, web sockets, messaging, etc.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.058
Поени од реакции
194.751
Супер е идејата, само напред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom