T-Mobile во Земјата на чудата

Член од
26 ноември 2012
Мислења
76
Поени од реакции
63
Чудно, од 98 татко ми е на Т-мобиле- македонски телеком како и да се викал, и до сега еве нема дојдено повеќе сметка колку е претплата толку, со исклучок еден месец ме заебоа за интернетот. Активирам јас Бејсик пакет и ми стига порака дека е активиран, јас си седам на интернет мислам активиран ми е, кога се уклучувам на нивната страна има шо да видам интернет ми го пишува во мб и цена колку сум потрошил, добро не беше многу околу 300 денари.
Сега си имам посебна картичка само за интернет и знам колко ќе си ставам толку неможе повеќе да ми зема.
А читаш дека пишува дека бонусите и попустите не се израчунати ? На сите ни е така .
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
А читаш дека пишува дека бонусите и попустите не се израчунати ? На сите ни е така .
Не те сфатив, шо сакаш да ми кажеш ?
Активирав интернет ми стига порака дека е активиран и дека после одредениот лимит нема да платам ништо повеќе само ќе се намали брзината, и после на сметката пишува МБ и колку треба да платам за тие МБ шо ги имам истрошено, па нели имам активирано пакет зошто плус ми го наплатува МБ ?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Во продолжение следува еден набрзина скоцкан текст во кој главни актери се T-Mobile,Земјата на чудата и јас. Верувам дека сите знаете кои се T-Mobile и знаете која е Земјата на чудата, а јас и не сум многу важен.

Се почна пред 3-4 години кога за прв пат скучив договор со T.M. И се беше пријатно и монотоно се до пред 2 месеци кога изненадно пристигна абнормално висока сметка. Кога ја прегледав сметката забележав дека во истата бесплатните минути кои ми се вклучени во претплатата не се пресметани.
Културно си се обратив во продажниот салон и бев посоветуван да поднесам приговор. После недела дена ми пристигна одговор дека приговорот ми е одбиен и дека со сметката се е во ред. Повторно отидов на консултација во продажниот салон и по посочувањето на грешката вработениот таму (кој во исто време е и шеф на салонот) го прифати приговорот и ми ја наплати сметката по сумата која реално треба да ја платам и воедно се извини за пропустот.
Со сметката за следниот месец случајот беше ист како погоре но за неа не реагирав. И се повторно почна да тече пријатно и монотоно и почнав да ја враќам довербата до нив се додека денес не ми стигна порака дека телефонот ми е исклучен поради не платена сметка за месец март.
Веднаш отидов до салонот да им соопштам за пропустот кога таму ме дочека непријатно изненадување.За жал не ме понудија со чај туку ми соопштија дека сметката за месец март е платена половина, а другиот дел не е платен и дека ако сакам да бидам вклучен морам да платам уште половина сметка. И покрај тоа што имав потврда за платена сметка ме убедуваа дека треба да платам уште половина за да го исчистам долгот.
Неможејќи да испаднам на крај решив да се обратам до пазарна инспекција. Но таму ме дочека разочарување кое ја сруши и последната ронка надеж која ја имав за Земјата на чудата. Ми беше соопштено дека и покрај тоа што сум во право и тоа што во никој случај несмеело сметката да биде поделена на пола, тие неможеле да сторат ништо поради тоа што големите фирми се заштитени од државата. Бев посоветувам да поднесам преписка но не ми гарантираа ништо.
Од таму гневен и разочаран се вратив во T-Mobile и си го платив останатиот дел од сметката и сега со радост чекам да дојде денот кога завршува договорот со нив.

Заклучокот е повеќе од јасен но жалното е што нема решение, а нема ни кој да ти помогне. Каде и да одиш ќе бидеш силуван од фирми кои што се заштитени и единствено што може да се стори е да се стави повеќе вазелин.

Искрено ваш наскоро бивш корисник на T-Mobile.
Си можел да се обратиш до адвокат и работата да ја решиш преку суд. Ако си бил во право само на тој начин би можел да си ја завршиш работата.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Си можел да се обратиш до адвокат и работата да ја решиш преку суд. Ако си бил во право само на тој начин би можел да си ја завршиш работата.
Преголем ризик кој бара многу време и пари.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Нити тоа нити тоа.Едноставно не му беа пресметани бесплатните минути во цената.И да приговорот беше прифатен од нивни вработен ама потоа испадна дека ми наплатил само пола сметка.
ne moze nivni vraboten od salon da ti go prifati prigovorot , si ima sluzba za prigovori.Iskreno , kako bivsh vraboten vo T-Mobile , bash me chudi shto ne ti e prifaten prigovorot , ima neshto nejasno , vo toj del T-Mobile se mnogu korektni i gi prifakjaat prigovorite , osven ako e soobrakaj vo roaming ili uslugi so posebna cena na chinenje.Moshne chudno.
Vo vrska so telefonite i subvencijata shto se dava ako se skluchi dogovor na dve godini , T-Mobile dava najgolemi subvencii . Subvencijata zavisi od visinata na pretplatata,poniska pretplata , pomala subvencija , povisoka pretplata , pogolema subvencija . Visinata na subvencijata e nekade okolu 10 mesechna pretplata , drugite 14 meseci se za operatorot , oni odat na varijantata da ne ja nadminuvash pretplatata , toj nachin na presmetka e skoro kaj sekoj operator , nema mnogu filozofija.
Onaka , chisto za info , momentalno Makedonija go ima najeftiniot mobilen razgovor vo cela Evropa, za pretplata od 649 imash neogranicheni razgovori so site operatori i 3 gb internet , bukvalno , a i drugite operatori (Vip i One) imaat slichna ponuda . T-Mobile do sega beshe mnogu rezerviran vo delot za zadrzuvanje na bazata na pretplatnici, prioritet mu beshe kvalitetot na mrezata i 3g ,4 g mrezata , a posle cenata. So ovaa tarifa prv pat odgovara seriozno na konkurencijata i otide so vakva ,, nelogichna,, tarifa , e sega kolku toa ke se odrazi na ponatamoshnite investicii i podobruvanja na mobilnata infrastruktura , sledenje na inovaciite vo mobilnata tehnologija, ne znam , ama mislam negativno. Isto taka ke bide namalen i popustot pri nabavka na tel.aparati, porano na toa pole se borea , vodea vojni , no so ovie tarifi , teshko , bar toa e moja procenka
Da ne izleze deka izigravam PR na T-Mobile , ni malku ne mi e taa idea , ama ako sporeduvame za preciznost na centralite za tarifiranje , moznite greshki pri presmetkite , softverot shto se koristi pri toj billing proces , fleksibilnosta pri mozni greshki , bezpredmetno e da gi sporeduvame trite operatori , T-Mobile e pet godini pred drugite dva vo toj segment vo pozitivna smisla , toa go znam od prva raka.
Greshki od tipot ,,staviv 100 denari na benziska a mi gi nema,, gi imalo i ke gi ima , ama ovde vekje ima prsti i indirektnata prodazba (Alma M , Makpetrol i drugi dileri) . Sekoj korisnik si ima sopstvena prikazna , lichno iskustvo , no just for the record , vo momentot , bukvalno vo nieden segment nema prostor za sporeduvanje megju T-Mobile i drugite dva operatora , epten gi zbuni so Promo 649 , i so tie nedelnite popusti vo pripejdot .Ne ochekuvaa tolku agresiven odgovor. Dnevno na nivo niz cela MKD od Vip i One doagjaat okolu 50 pretplatnici,povekje post no i pripejd . Mislam deka podolu od tie tarifi vekje e nevozmozno , ke bide interesno . Imam info deka se spremaat paketi so fiksna internet-televizija-mobilna integrirani , postoi neshto takvo i sega , ama slabo odeshe , navodno ke bile interesni epten , 2000 den pretplata ,a dobivash neogranichen ,, fiksen ,, internet,, Max TV so 80 kanali i dva mobilni broja so neogranicheni razgovori i mobilen internet mislam po 3 gb po broj .
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.887
Поени од реакции
10.510
Па на вип (барем кај мене) ако не платам до 15ти 300 денари е пеналот, а сметката ми е 555 онаа роденденската. Значи, ~60% од сметката. Ако планираш да се префрлиш само заради тоа рачунај дека одиш на полошо.
како да не, јас лично иам платено послем 20 и денар поише не ми земале за каснењето
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тоа плус 300 ден пишува дека е до 15-ти, но не е после 25-ти е.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
....Онака чисто за инфо, полоша реклама од тебе не можеа да имаат. И точно, не мислиме дека си нивни ПР ;)
druze , mi dreme stojko shto ti ,,mislite,, , ama ako mene me dozivuvash kako reklama za T-Mobile , djabe im se tie silni pari shto gi troshat za reklami . Toa shto go napishav e samo informacija i nishto drugo , goli brojki , subvencii za telefoni, tarifite isto taka , odi vo bilo koj salon , proveri gi , jas napishav moe viduvanje i iskustvo , dodusha godina ipol ne sum vekje tamu ama znam kako odat rabotite , posebno billing sistemot, a i kontaktiram so bivshi kolegi Ama vo red e be , sekoj si znae kaj mu e najubavo
 
Т

Триптико

Гостин
druze , mi dreme stojko shto ti ,,mislite,, , ama ako mene me dozivuvash kako reklama za T-Mobile , djabe im se tie silni pari shto gi troshat za reklami . Toa shto go napishav e samo informacija i nishto drugo , goli brojki , subvencii za telefoni, tarifite isto taka , odi vo bilo koj salon , proveri gi , jas napishav moe viduvanje i iskustvo , dodusha godina ipol ne sum vekje tamu ama znam kako odat rabotite , posebno billing sistemot, a i kontaktiram so bivshi kolegi Ama vo red e be , sekoj si znae kaj mu e najubavo
И јас имам пријатели вработени таму. Некои и во т.н "служби", па што?
1во - "momentalno Makedonija go ima najeftiniot mobilen razgovor vo cela Evropa, za pretplata od 649 imash neogranicheni razgovori so site operatori i 3 gb internet , bukvalno , a i drugite operatori (Vip i One) imaat slichna ponuda" Класична реклама

2ро - "Greshki od tipot ,,staviv 100 denari na benziska a mi gi nema,, gi imalo i ke gi ima , ama ovde vekje ima prsti i indirektnata prodazba (Alma M , Makpetrol i drugi dileri)" Ова е класично негирање одговорност и префрлување на истата врз трето лице. Ќе ми биде мерак да си го добие Т-Мобиле од наведениве само поради оваа реченица.

3то - "Imam info deka se spremaat paketi so fiksna internet-televizija-mobilna integrirani , postoi neshto takvo i sega , ama slabo odeshe , navodno ke bile interesni epten , 2000 den pretplata ,a dobivash neogranichen ,, fiksen ,, internet,, Max TV so 80 kanali i dva mobilni broja so neogranicheni razgovori i mobilen internet mislam po 3 gb po broj" Ова е најпедерски начин да ми упикаш нешто "најново". Да ти останеше муабетот до - има служба за приговори...ќе молчев. Ама вие, чисто онака нели...Да си кажете де...Да не испадне дека не сме биле информирани...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
И јас имам пријатели вработени таму. Некои и во т.н "служби", па што?
1во - "momentalno Makedonija go ima najeftiniot mobilen razgovor vo cela Evropa, za pretplata od 649 imash neogranicheni razgovori so site operatori i 3 gb internet , bukvalno , a i drugite operatori (Vip i One) imaat slichna ponuda" Класична реклама

2ро - "Greshki od tipot ,,staviv 100 denari na benziska a mi gi nema,, gi imalo i ke gi ima , ama ovde vekje ima prsti i indirektnata prodazba (Alma M , Makpetrol i drugi dileri)" Ова е класично негирање одговорност и префрлување на истата врз трето лице. Ќе ми биде мерак да си го добие Т-Мобиле од наведениве само поради оваа реченица.

3то - "Imam info deka se spremaat paketi so fiksna internet-televizija-mobilna integrirani , postoi neshto takvo i sega , ama slabo odeshe , navodno ke bile interesni epten , 2000 den pretplata ,a dobivash neogranichen ,, fiksen ,, internet,, Max TV so 80 kanali i dva mobilni broja so neogranicheni razgovori i mobilen internet mislam po 3 gb po broj" Ова е најпедерски начин да ми упикаш нешто "најново". Да ти останеше муабетот до - има служба за приговори...ќе молчев. Ама вие, чисто онака нели...Да си кажете де...Да не испадне дека не сме биле информирани...
za prvoto -kako moze da ti lichi reklama za T-Mobile koga velam deka i kaj Vip i One go imaat skoro istiot tarifen model , muabetot mi beshe deka T-Mobile prv pat odgovara agresivno na tarifite od konkurencijata , a taa vojna megju niv predizvika tolku niski tarifi generalno kaj site operatori , citiram ,, momentalno MKD go ima najeftiniot mobilen razgovor,, kaj prochita T-Mobile
za vtoroto -dilerite gi otkupuvaat vaucherite od T-Mobile i gi prodavaat a greshkite so stavanje kredit se 99.9 % vo indirektna ,preku nivniot sistem . Eve za proba , odi pobaraj da ti stavat 590 den kredit ili 900 den , nemaat , ne gi otkupuvaat tie vaucheri ,tuku 100,200, 300 den, oti pogolemite ne im se troshat i ne sakaat da zalezuvaat kapital .Ne te razbrav so merakot da si go dobie T-Mobile , kako mislish . Ke im otkazat partnerstvo ili :facepalm:. Da znaesh kolku zainteresirani dileri gi ima na lista shto chekaat lufta i da mu zemat mesto na drug , tuku politikata e i tamu vlezena pa odredeni dileri mora da se dileri zaradi politichki i biznis vrski.
za tretoto -denes piev kafe bash so bivsh kolega i bash go prashav kako odi spojuvanjeto na dvata brenda T-Home i T-Mobile vo edno T ( ne odi po planovite interni) pa dojde muabetot za tie integrirani zaednichki paketi , bidejki jas koristam takov ama od starite ,,ponepovolni ,, pa bidejki epten me bendisa go spomnav ovde , denovive ke go ima vekje i komercijalno, najverojatno .
Druze , ili totalno si me prepoznal i prochital pogreshno ili ti si vraboten vo nekoj od drugite operatori pa reagirash i spinuvash , iskreno samo sakav da spodelam postruchni informacii , ama kako shto rekov i vo prethodniot post , mi dreme stojko shto ti ,,mislite,,.
Eve , za kraj , T-Mobile lazat , kradat , nemat mreza , T-ebale , voshki, po tavani spijat .
 
Т

Триптико

Гостин
хахахаха ти му викаш доста ги рекламираш, тој ти вика Не бе, од каде тоа? и пак продолжува :ROFLMAO:
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Преголем ризик кој бара многу време и пари.
Ако си бил во право нема ризик, време треба, а парите ќе ти се вратат по добивање на спорот. Во секој случај попаметно би постапил отколку вака и крајно, би ја остварил целта и пронашол правда.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Шпијуни су меѓу нама :D

Ај секако си тука, да му кажиш на овие твоите дека не се враќам кај нив.

Поз.

Sent from my ALCATEL_one_touch_995 using Tapatalk 2
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Сите оператори краднат некој повеке некој помалку.Случка со т-мобиле број на фирма 1 број носечки претплатата на него и усте 4 со него бесплатно со сите броеви со се мегу фирмата(и само мегу нас е вртено од мобилните броеви) и ги користиме сите ние дома фамилијарно а еден од броевите стоеше уште во пликото не отворен и се разбира не се користеше. Парадокс стиза сметка од 20 000 денара на бројот што беше неотпакован стоеше запечатено пликото.Џабе беа приговори,идење у салон,вртење и разговор со вработените у т-мобиле(од едн на друг сектор само не моташеа у нивните лавиринти) и накрај мора и си ја платиме сметката 20 000 и се што имашеме и други оделни претплати и припејд од ајдучката фирма Т-МОБИЛЕ се раскинаме договорите.Никад повише у живот кај нив макар и единствен оператор у МК да бидат.(сите пари за лекови да ги дадат)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom