T-Mobile - Генерална дискусија

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Да. Ако веќе имаш Facebook истото може и со Facebook Messages да се прави кога си вклучен на интернет. Не знам што е овде различно.
RCS е стандард што ќе го замени СМС во некое идно време. Google Messages почна да работи и кај нас пред некои 7 месеци и Телеком очигледно го промовира тоа. Убаво и од нивна страна.
RCS работи и на Samsung телефоните преку нивната апп. За Messages треба да се овозможи во settings. Активацијата е слично како кај iMessages на iphone
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
RCS е стандард што ќе го замени СМС во некое идно време. Google Messages почна да работи и кај нас пред некои 7 месеци и Телеком очигледно го промовира тоа. Убаво и од нивна страна.
RCS работи и на Samsung телефоните преку нивната апп. За Messages треба да се овозможи во settings. Активацијата е слично како кај iMessages на iphone
Да, но што е поразлично тоа од Viber, FB Messanger, WhatsApp и други апликации такви за праќање пораки, фотки, стикери, емотикони?

За RCS пораки треба да ти е вклучен интернет нели? SMS не бара да си на интернет вклучен, само да имаш мрежа од било кој оператор.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Да, но што е поразлично тоа од Viber, FB Messanger, WhatsApp и други апликации такви за праќање пораки, фотки, стикери, емотикони?

За RCS пораки треба да ти е вклучен интернет нели? SMS не бара да си на интернет вклучен, само да имаш мрежа од било кој оператор.
Да баш тоа, СМС е незаменлив, пошто не ти треба интернет и е доверлив, знаеш дека во ист момент корисникот ќе ја види пораката, затоа е стандард. За РЦС мора сите телефони да го имаат по дефаулт, на Ми телефоните смс апликацијата не поддржува, мора Гоогле а не секој човек има Гоогле месаџес, поверојатно е да ги добиеш на Вибер, Месинџер. Ова е повеќе за САД каде смс е златен стандард поради Аппле (блуе бубле вс грин бубле) и нивната апликација иМесаџес, каде чат апликациите не се пробија толку како кај нас и сеуште се заглавени на Смс.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Да баш тоа, СМС е незаменлив, пошто не ти треба интернет и е доверлив, знаеш дека во ист момент корисникот ќе ја види пораката, затоа е стандард. За РЦС мора сите телефони да го имаат по дефаулт, на Ми телефоните смс апликацијата не поддржува, мора Гоогле а не секој човек има Гоогле месаџес, поверојатно е да ги добиеш на Вибер, Месинџер. Ова е повеќе за САД каде смс е златен стандард поради Аппле (блуе бубле вс грин бубле) и нивната апликација иМесаџес, каде чат апликациите не се пробија толку како кај нас и сеуште се заглавени на Смс.
Na lajkamobajl mi se desavalo iljada pati koga pratam poraka taa kaj drugiot korisnik da stasa posle 10 minuti. Taka da SMS-ot ne e nogu doveriliv spored mene.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
ima promena u brzini na 5G sea otkako imaat frekvencii novi ili se isto?
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
99
Поени од реакции
49
Ви се случило ли Телеком да ви тарифира СМС кон странски број , а бројов воопшто го немате во телефонот, и воопшто не сте пратиле СМС пораки ? Ова го приметив во Пензионер тарифата кај моите а они воопшто не знаат да пратат СМС пораки а и бројот е ист кон кој се, као наводно пратени пораки во двете последни сметки, и тоа по 10 , 11 СМС пораки ?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.685
Поени од реакции
2.521
Ви се случило ли Телеком да ви тарифира СМС кон странски број , а бројов воопшто го немате во телефонот, и воопшто не сте пратиле СМС пораки ? Ова го приметив во Пензионер тарифата кај моите а они воопшто не знаат да пратат СМС пораки а и бројот е ист кон кој се, као наводно пратени пораки во двете последни сметки, и тоа по 10 , 11 СМС пораки ?
Во последната сметка ми дојде +400 денари да платам за 96 пораки, а јас ни 10 пораки немав испратено ....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Ви се случило ли Телеком да ви тарифира СМС кон странски број , а бројов воопшто го немате во телефонот, и воопшто не сте пратиле СМС пораки ? Ова го приметив во Пензионер тарифата кај моите а они воопшто не знаат да пратат СМС пораки а и бројот е ист кон кој се, као наводно пратени пораки во двете последни сметки, и тоа по 10 , 11 СМС пораки ?
мене ми стигнаа пред некој месец некои екстра сметки, иако претплатата ми е фул(без ограничување и без дополнителна наплата)...и се јавувам на 122...ми викаат дека сум чепнал на некоја страна на интернет каде имало замки кои биле направени за фактурирање

Ги прашувам како можи за сурфање ма интернет и без да купувам нешто, и без да прифатам некаква наплата да ми фактурираат...тие ми велат дека таквите страни атка функционирале-на измама

ми понудија и прифатив и ми ставија блокада на такви плаќања, нарем на такви страни(а не одам на безвезе места....релативно сигурно сурфам)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Со iOS 16 ќе биде овозможено за месец дена. И на телеком страната е во најава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom