T-Mobile - Генерална дискусија

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки едно прашање.

Сега деновиве ќе одам во Албанија. Видов на Телеком МК апликацијата пишува дека јас имам едно 3 гига интернет во роаминг, а овде во Македонија имам околу 15 - 20 (плаќам за 10 гига, ама ми останува секој месец вишок).

Ако ги истрошам тие 3 гига во Албанија, што после тоа? Како ќе знам дали ќе почне да ми наплаќа по онаа скапа роаминг цена? Или ќе ми го изгаси интернетот кога ќе сум таму???
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
2.062
Мислам дека за во Албанија нема роаминг. :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Дечки едно прашање.

Сега деновиве ќе одам во Албанија. Видов на Телеком МК апликацијата пишува дека јас имам едно 3 гига интернет во роаминг, а овде во Македонија имам околу 15 - 20 (плаќам за 10 гига, ама ми останува секој месец вишок).

Ако ги истрошам тие 3 гига во Албанија, што после тоа? Како ќе знам дали ќе почне да ми наплаќа по онаа скапа роаминг цена? Или ќе ми го изгаси интернетот кога ќе сум таму???
мислам дека од АЕК кажаа ке стигнува известување кога ке си пред крај е сега у пракса дали ова ке функционира незнам ама секад можеш сам да си проверуваш на апликацијата од телеком
плус не се троши брзо 3ГБ, имав активирано од екстра продобивки интернет у роаминг и во три дена со онака нормално пуштање на нет и повици на вибер неколку потрошив само 300мб


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Дечки едно прашање.

Сега деновиве ќе одам во Албанија. Видов на Телеком МК апликацијата пишува дека јас имам едно 3 гига интернет во роаминг, а овде во Македонија имам околу 15 - 20 (плаќам за 10 гига, ама ми останува секој месец вишок).

Ако ги истрошам тие 3 гига во Албанија, што после тоа? Како ќе знам дали ќе почне да ми наплаќа по онаа скапа роаминг цена? Или ќе ми го изгаси интернетот кога ќе сум таму???
Јас бев во Албанија пред две недели.Како корисник на А1 со пакетот ми следуваа 1,5 гига за роаминг и во контакт центар ги прашав што ке се случи ако ги потрошам и ми рекоа дека после тие 1.5гига по автоматизам ке ми се сопре интернетот.Рака на срце потрошив само еден гига и немав можност да проверам сигурно дали ме исклучиле.И да роамингот си работеше без проблеми и во Албанија и во Косово.Гарант и кај Телеком се истите услови.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Откако е ова со ромингов гледам на апликацијата си ги пишува дополнителни трошоци што си зборувал и воопшто што си трошел надвор од државава.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Значи ако ги потрошам тие 3 гига во Албанија, и ми го изгасат интернетот (или намалат брзината), кога ќе се вратам во МК ќе имам лиc пак интернет (од тие ~20 гига што ги имам на располагање) ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Здраво, имам ЛТЕ од А1 на телефон дома кога користам LTE брзината е 1/2 mbps и ми кочи морам на WIFI да се префрлам . Дали на ТЕЛЕКОМ LTE е подобро да ми прати некој screen од speedtest, и дали се има некој префрлено од а1 на телеком и да направи споредба во LTE-то .
Vidi vo podesuvanjata na telefonot dali e sve kako sto treba. Tamu ima vo mrezi podesuvanje za Lte, 3g i 2 g. Ova e premnogu nisko..

Eve vo momentov kaj mene, na okolu 150 m od telekomot( mislam e najbliska bazna stanica do mene)

Screenshot_20210725-145359_Speedtest.jpg
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Не знам како е за во Албанија ама колку што ми кажаа за Телеком дека од тие 3 гига кога ќе се потроши нешто и се вратиш во Македонија се чека нареден месец за пак да да добиеш нови 3 гига а ако сакаш дополнително роаминг интернет за во другите држави ќе активираш роминг интернет. Роаминг интернетот е додатно изгледа барем јас го разбрав вака па и малку да потрошиш месецот нема останатиот интернет да се префрли нареден месец ниту да влезе во интернетот што го имаш во тарифата за користење во Македонија.

Ако е подруго нека ме поправи некој што знае точно како е.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не знам како е за во Албанија ама колку што ми кажаа за Телеком дека од тие 3 гига кога ќе се потроши нешто и се вратиш во Македонија се чека нареден месец за пак да да добиеш нови 3 гига а ако сакаш дополнително роаминг интернет за во другите држави ќе активираш роминг интернет. Роаминг интернетот е додатно изгледа барем јас го разбрав вака па и малку да потрошиш месецот нема останатиот интернет да се префрли нареден месец ниту да влезе во интернетот што го имаш во тарифата за користење во Македонија.

Ако е подруго нека ме поправи некој што знае точно како е.
Мене ми беше ако ги потрошам тие 3 гига, дали кога во МК ќе се вратам ќе си имам од овие ~20 гига што ги имам? Како што гледам посебни се тие 3 гига а посебни се овие ~20 што ги имам.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мене ми беше ако ги потрошам тие 3 гига, дали кога во МК ќе се вратам ќе си имам од овие ~20 гига што ги имам? Како што гледам посебни се тие 3 гига а посебни се овие ~20 што ги имам.
Tочно така, немаат врска едни со други, исто така на 80% искоростеност од тие 3гб ќе ти стигне порака со известување, доколку сакаш уште 3гб активираш дополнителен пакет за 500ден..

Не знам само дали имаме и бесплатни минути за разговор.
Автоматски споено мислење:

Мене ми беше ако ги потрошам тие 3 гига, дали кога во МК ќе се вратам ќе си имам од овие ~20 гига што ги имам? Како што гледам посебни се тие 3 гига а посебни се овие ~20 што ги имам.
Tочно така, немаат врска едни со други, исто така на 80% искоростеност од тие 3гб ќе ти стигне порака со известување, доколку сакаш уште 3гб активираш дополнителен пакет за 500ден..

Не знам само дали имаме и бесплатни минути за разговор.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Тв уредот се рестартира цело време, пробав виртуелен техничар ми пишува се е во ред додека штом се стабилизираат сијаличките на тв уредот веднаш се рестартира и така цело време. Пријавив проблем преку апликацијата, пробав преку 122 ми даде дека веќе е пријавен проблем и прекина. Некој искуство со ова пошто веќе една недела како прави вака , а 2 дена откако пријавив?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Тв уредот се рестартира цело време, пробав виртуелен техничар ми пишува се е во ред додека штом се стабилизираат сијаличките на тв уредот веднаш се рестартира и така цело време. Пријавив проблем преку апликацијата, пробав преку 122 ми даде дека веќе е пријавен проблем и прекина. Некој искуство со ова пошто веќе една недела како прави вака , а 2 дена откако пријавив?
можно е да е софтверски проблем....но пред се сумљам дека уредот прегрева и заштитата го исклучува
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Телеком почнаа со модернизација на нивната 4Г мрежа во Штип и Велес, до 2022 ке заврши модерназицијата во сите градови , веќе нема да им е очајна мрежата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Телеком почнаа со модернизација на нивната 4Г мрежа во Штип и Велес, до 2022 ке заврши модерназицијата во сите градови , веќе нема да им е очајна мрежата.
Немам такво мислење за мрежата на Телеком....дека е педерска фирмата-да...но каде сум одел сум задоволен од мрежата...
Screenshot_20210831-125052_Speedtest.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom