T-Mobile - Генерална дискусија

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Зошто на апликацијата за мобилен интернет сеуште ми пишува 30.7 GB како да не сум потрошил ништо од почетоков на месецов?
Обично после 2-3 дена ги пуштаат преостанатите мегабајти од претходниот месец, а веројатно од нив си трошел овие 2 дена.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Обично после 2-3 дена ги пуштаат преостанатите мегабајти од претходниот месец, а веројатно од нив си трошел овие 2 дена.
Не ги пишува ни преостанатите од предходниот месец. Знам дека некогаш ги пуштаат после 2-3 дена. Еве го трет ден си стои 30.7 GB
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Има ли некој друг мака со оптичкиот интернет од Телеком во последниве 2-3 денови?
Кај мене во последниве денови е катастрофа, ресетира IP повеќе пати на ден, паѓа по 5-10 минути од нигде што сигурно не е физички прекин на оптиката.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Има ли некој друг мака со оптичкиот интернет од Телеком во последниве 2-3 денови?
Кај мене во последниве денови е катастрофа, ресетира IP повеќе пати на ден, паѓа по 5-10 минути од нигде што сигурно не е физички прекин на оптиката.
Вчера и денес.....имаат кратки прекини. Денеска накај 12 и нешто.....тресна....едно 20 мин. Сега гледам лог.....4-та IP од полноќ до сега.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Фрустрирачки е, ме исфрла од teams повеќе пати денес.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дечки, какво искуство имате со оптиката на Телеком? Ме интересираат генерални мислења и искуства, сакам да ставам и јас (живеам во регион на Железничка, Аеродром).

И дали имате некое инфо каква е зделката меѓу А1 и Телеком, наводно понудата на А1 Net L со 100/100 интернет е оптика која ја рентаат/земаат од Телеком, ама ми беше малку чудна цела работа.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Дечки, какво искуство имате со оптиката на Телеком? Ме интересираат генерални мислења и искуства, сакам да ставам и јас (живеам во регион на Железничка, Аеродром).

И дали имате некое инфо каква е зделката меѓу А1 и Телеком, наводно понудата на А1 Net L со 100/100 интернет е оптика која ја рентаат/земаат од Телеком, ама ми беше малку чудна цела работа.
Не е ништо чудно, истата оптика е во цела земја. И А1 и Неотел од Телеком ја користат. Само кај А1 мислам ја нема на реклама но доколку прашаш директно и сакаш договор, ќе проверат и ако има можност, ќе направиш договор со оптика.
Јас од пред 2 месеци имам А1 комбо со оптички нет од телеком.
Разликата е во тоа што, за цената која ја плаќам на А1, ми дадоа 25000ден бонус, а за истиот бонус во телеком, ќе треба да плаќам 600ден/месечно повеќе...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Дечки, какво искуство имате со оптиката на Телеком? Ме интересираат генерални мислења и искуства, сакам да ставам и јас (живеам во регион на Железничка, Аеродром).

И дали имате некое инфо каква е зделката меѓу А1 и Телеком, наводно понудата на А1 Net L со 100/100 интернет е оптика која ја рентаат/земаат од Телеком, ама ми беше малку чудна цела работа.
Генерално Телеком се во ред, оваа година имав само 2 пати поголем проблем (едниот беше околу 2 денови, им се ресетираа ИП адресите многу често, и ме исфрлаше нон стоп од состаноци), вториот им беше угушена мрежата и неколку часови аплоуд брзината ми беше катастрофа (под 3mbps).
Еве ти брзина во моментов, твое маало.
1623659207213.png

Ако не користиш голем сообраќај со А1 може ќе изгребиш и пониска цена, мислам дека имаат лимит на 1ТБ, во Аеродром сеуште ќе бидеш на мрежа од Телеком само што договорот го правиш со А1 (имаат меѓусебно wholesale договори). Инаку се друго треба да биде исто, затоа што овие само го препродаваат, а целото одржување и решавање на проблеми си го прави Телеком.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Не е ништо чудно, истата оптика е во цела земја. И А1 и Неотел од Телеком ја користат. Само кај А1 мислам ја нема на реклама но доколку прашаш директно и сакаш договор, ќе проверат и ако има можност, ќе направиш договор со оптика.
Јас од пред 2 месеци имам А1 комбо со оптички нет од телеком.
Разликата е во тоа што, за цената која ја плаќам на А1, ми дадоа 25000ден бонус, а за истиот бонус во телеком, ќе треба да плаќам 600ден/месечно повеќе...
Под претпоставка дека имаш и ТВ пакет од кај нив, како функционира целата комбинација со IPTV Телевизија (или можеби телевизијата ти кабловска)? Може ли да поднесе мрежата/пакетот регуларна употреба од 4 корисници + ТВ?

Немаа feedback од терен демек ново им е ова со IPTV (малку сомнежи ми прави), па да ми кажат на што личи. Во теорија оптика + IPTV телвизија vs Кабелски интернет + Кабелска ТВ, оптиката ги јаде у секој поглед, но имам доза на резерва за тоа како изгледа во пракса.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Под претпоставка дека имаш и ТВ пакет од кај нив, како функционира целата комбинација со IPTV Телевизија (или можеби телевизијата ти кабловска)? Може ли да поднесе мрежата/пакетот регуларна употреба од 4 корисници + ТВ?

Немаа feedback од терен демек ново им е ова со IPTV (малку сомнежи ми прави), па да ми кажат на што личи. Во теорија оптика + IPTV телвизија vs Кабелски интернет + Кабелска ТВ, оптиката ги јаде у секој поглед, но имам доза на резерва за тоа како изгледа во пракса.
не знам дали е баш IPTV, телевизијата им е со ресивер приклучен со мрежен кабел од рутер до ресивер и толку.
Истата телевизија е и преку коаксијален кабел. Нема никаква разлика, ниту би имало без разлика колку телевизори ќе користиш. Во оптичкиот рутер може да се поврзат макс 4 телевизори.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
не знам дали е баш IPTV, телевизијата им е со ресивер приклучен со мрежен кабел од рутер до ресивер и толку.
Истата телевизија е и преку коаксијален кабел. Нема никаква разлика, ниту би имало без разлика колку телевизори ќе користиш. Во оптичкиот рутер може да се поврзат макс 4 телевизори.
Епа да, тоа ми беше кажано - ресиверот ќе влече сигнал од рутерот со мрежен кабел. Имаше проблеми некакви, нестабилност, гушење на мрежа или губење на дел од капацитетите ради ТВ ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Под претпоставка дека имаш и ТВ пакет од кај нив, како функционира целата комбинација со IPTV Телевизија (или можеби телевизијата ти кабловска)? Може ли да поднесе мрежата/пакетот регуларна употреба од 4 корисници + ТВ?

Немаа feedback од терен демек ново им е ова со IPTV (малку сомнежи ми прави), па да ми кажат на што личи. Во теорија оптика + IPTV телвизија vs Кабелски интернет + Кабелска ТВ, оптиката ги јаде у секој поглед, но имам доза на резерва за тоа како изгледа во пракса.
Во теорија и пракса коаксијална ТВ ја јаде ИПТВ секогаш во поглед на квалитет, т.е поради конверзија/компресија/деконверзија на твоја страна/декомпресија на сигналот имаш загуби и екстра шум (кај коаксијална од сателитски ресивер директива ти ја модулира и праќа до дома, кај ИП имаш екстра чекори).
Додека бев на коаксијална, кога гледав фудбал јас имав завршено со славење на гол, а комшијата доправа почнуваше да се радува на ИПТВ, сега сме усогласени :D и сликата им е стакло, кај Телеком ја немам таа острина.
Оптиката го јаде коаксијалецот само за интернетот, со доксис 3.1 може и таму да се развијат симетрични брзини ама е троа поскап апгрејд.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Епа да, тоа ми беше кажано - ресиверот ќе влече сигнал од рутерот со мрежен кабел. Имаше проблеми некакви, нестабилност, гушење на мрежа или губење на дел од капацитетите ради ТВ ?
Јас немам никаква разлика откако сум на оптика, никакви промени. Телевизијата ми е буквално иста како и на коаксијален кабел, можеби понатаму ќе воочам некоја разлика кога ќе користам 3 телевизори постојано, моментално само 1 користам, а другиот ми е преку CAM картица...
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Zdravo decki. Sakam da ve prasam za dopolnitelnite pridobivki - Internet vo roaming. Dali nekoj ima aktivirano i dali ima koristeno? Vi blagodaram mnogu odnapred.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Здраво, имам ЛТЕ од А1 на телефон дома кога користам LTE брзината е 1/2 mbps и ми кочи морам на WIFI да се префрлам . Дали на ТЕЛЕКОМ LTE е подобро да ми прати некој screen од speedtest, и дали се има некој префрлено од а1 на телеком и да направи споредба во LTE-то .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom