Tреба ли воопшто да учествуваме?

Дискусија во форумот 'Останати спортови' започната од маркетар, 10 август 2006.

 1. маркетар

  маркетар

  Член од:
  17 јануари 2006
  Мислења:
  1.883
  Допаѓања:
  3
  по последниве примери се поставува прашањето треба ли воопшто да учествуваме на вакви манифестации на кои место афирмација и популаризација на нашите спортови и поготова нашата држава ние доживуваме целосно понижување или сеуште ќе се водиме по изреката на кубертен дека важно е да се учествува.
  Освен тоа, се чини, дојдено е времето за примена на крилатицата - "Дајте друго дете!" Друго чаре немаме. Можеби подобро ќе биде "дајте друг тренер!", кој знае? Нив е полесно да ги менуваш. Барем така е во светот, ама кај нас тренерите се вечни! До кога?
  За сето тоа понекогаш потребно е самокритика, потези кои се карактеристика за големи луѓе, оставки. Тоа ќе значи дека имаме сили да создадеме достојни репрезенти. Во спротивно државата е таа која треба и мора да ги сопре финансиите. Или резултати или пари ќе нема. Ваков резилак не се трпи.
  Сепак, најголемиот виновник се стручните служби во кои седат луѓе кои се декларираат за "големи" стручњаци.
  Во таа насока оди и препораката дека дојдено е времето да дојдат луѓе кои барем нема да го срамотат нашето пливање,нашата атлетика... кои, рака на срце, и сега не се на некое завидно ниво. Зарем уште ќе слушаме демагогии кои општеството го чинат пари, пари кои ги плаќа овој народ, осиромашен и тоа преку разни основи.
   
 2. Gravity Grave

  Gravity Grave Voice of the Voiceless

  Член од:
  27 март 2006
  Мислења:
  774
  Допаѓања:
  10
  Не ми се верува ејјјј!!
  Па јас што тренирав одбојка на мерења у фискултурно трчав под 12 секунди 100 метра! Немогуче е ова! 11:12 типов, 12:15 типкава?! Не, со вакви резултати секако дека не треба да учествуваме на вакви натпревари! Резил сине...
   
 3. skorpija^m

  skorpija^m seven & seven

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  492
  Допаѓања:
  3
  не сме ние за ова натпреварување бе срамота е аман :)
   
 4. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  18
  Епа да има кој да ги тренира и финансира лугево може и ке биде нешо од нив...вака џабе учествуваме...
  Ама ако.....повеке искуство за нареднот пат :pos::pos: и важно е да се учествува па сеа резултатите не се важни
   
 5. маркетар

  маркетар

  Член од:
  17 јануари 2006
  Мислења:
  1.883
  Допаѓања:
  3
  еве само уште еден пример за настапите на нашите спортисти..:toe: :toe:
   
 6. ПрИтИ_гРл

  ПрИтИ_гРл Unforgivable ♥

  Член од:
  6 јуни 2006
  Мислења:
  2.554
  Допаѓања:
  20
 7. маркетар

  маркетар

  Член од:
  17 јануари 2006
  Мислења:
  1.883
  Допаѓања:
  3
  i uste eden primer...

   
 8. JuveFan

  JuveFan Џабарлак

  Член од:
  11 мај 2006
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  7
  Абе тоа сега што не постигнуваат некои големи резултати тоа не значи дека не треба да учествуваме. Тоа што настапуваме на вакви работи се собира искуството, не може едноставно најдобри да бидеме. На крај че има некои што ќе се покажат сега за сега е убаво само тоа што учествуваме :) Имајте малку оптимистички размислувања :P
   
 9. Koki Koki

  Koki Koki

  Член од:
  2 мај 2007
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  0
  Не е само нивна вината....нивна е само 20%од вината....
  сите сме свесни какви се условите за тренирање во оваа држава...
  јас тренирам одбојка 3ипол години и имам (едвај) 3тренинга неделно...друго дете во некоја друга земја за 1 недела има 5-6 тренинга, по-стручен кадар, и далеку подобри услови за тренирање.....
  и се знае која држава ке има подобри играчи (во секој спорт)
   
 10. ТЕНК

  ТЕНК

  Член од:
  29 март 2007
  Мислења:
  6.823
  Допаѓања:
  236
  mislam deka vo nekoj sportovi ne treba da ucestvuvame ali ne site:helou:
   
 11. Clubber

  Clubber

  Член од:
  19 март 2007
  Мислења:
  6.575
  Допаѓања:
  156
  Во некои спортови треба, во некои не!

  Ама во повеќето не треба дефинитивно!!!!!!!!
   
 12. Mlad_man

  Mlad_man Sine Qua Non

  Член од:
  20 април 2007
  Мислења:
  3.477
  Допаѓања:
  208
  Абе треба ама и треба некој и добар да учествува
   
 13. Alien_sr

  Alien_sr Ultimate Survivor!

  Член од:
  14 мај 2007
  Мислења:
  2.964
  Допаѓања:
  143
  I jas se soglasuvam so tebe :helou:
   
 14. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  Нашиве имаат времиња и се понашаат на натпревари како од спиење станати да се.
   
 15. direktorot

  direktorot

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  0
  Со еден збор срамота е.....
   

Сподели преку: