TВ права за спортски настани

Член од
14 март 2010
Мислења
16.071
Поени од реакции
13.876Поарно тука да се дискутира за тоа што и каде ќе се пренесува на телевизиите кај нас или во регионот отколку на секоја тема наменети за првенствата, посебно да се објаснува што и како.

Фудбал
Премиер лига (Англиско првенство) - Спорт клуб/Спорт клуб +/Спорт клуб Прајм
Примера дивизион (Шпанско првенство) - Спорт клуб Прајм/Спорт клуб +
Бундес лига (Германско првенство) - Еуроспорт 2 (српска верзија)
Серија А - Арена Спорт (со сигурност), можеби и Телма, но шансите се мали.
Лига 1 (Француско првенство) - Арена Спорт
Лига на шампиони/Лига Европа - МТВ1 (со по 1 меч во среда од ЛШ и 1 меч во четврток од ЛЕ), Арена Спорт -останатите мечеви што нема да се емитуваат на МТВ1 (речиси сите)
Ередивизие (Холандско првенство) - Спорт клуб/Спорт клуб +
Руска Премиер лига (Руско првенство) - Спорт клуб/Спорт клуб +

Кошарка
НБА лига - Спорт клуб
АБА лига (Јадранска) - МТВ/Арена спорт

Тенис
Гренд Слем (Австралија Опен, Роланд Гарос, УС Опен) - Еуроспорт 1 и 2, Вимблдон - Спорт клуб
Мастерс куп - Телма, Спорт клуб/Спорт клуб +
Турнири од 500 и 250 - Спорт клуб/Спорт клуб+
ВТА турнири - Еуроспорт 1 и 2

Mислам дека побитните настани ги опфатив .
Ако има некој плус нека ме корегира, ќе додадам во почетниот пост.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
629
Поени од реакции
614
Арена спорт? Не ја фаќам...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.396
Поени од реакции
7.428
Arena Sport моментално е пуштена на web.MaxTV.mk бесплатно за Август и Септември. Arena Sport моментално ја има само преку компјутер а ја нема на ресиверите што идат со MaxTV. Не знам зашто.

Што е форава што на Arena Sport 1 македонскиве коментатори од МТВ коментираат?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.071
Поени од реакции
13.876
Arena Sport моментално е пуштена на web.MaxTV.mk бесплатно за Август и Септември. Arena Sport моментално ја има само преку компјутер а ја нема на ресиверите што идат со MaxTV. Не знам зашто.

Што е форава што на Arena Sport 1 македонскиве коментатори од МТВ коментираат?
Шо се пуштени безплатно само за нивните корисници, треба да се најавиш на сајтот .
Глупости !

А мислам дека ги има и на ресиверот пуштено, само треба да го рестартираш.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.396
Поени од реакции
7.428
Нема Arena Sport на MaxTV, и по ресетирање ги нема каналите, сега проверив. А ги нема ни да ги земеш дополнително во спортски пакет: http://www.maxtv.mk/mk/196/TV_kanali.html

Можеби тестираат нешто па понатаму ќе склучат договор за прикажување на телевизор во стандарден пакет (малку веројатно) или со доплата (многу веројатно).

Сега за сега T-home има монопол во прикажување на најбитните првенства и лиги во фудбал преку Arena Sport/Sport Klub. Добро одиграно, ако сакаш да гледаш мора да платиш... :(

Едит: Ок дебилен сум и го ресетирав само рутерот а не ресиверот... ги има и на телевизор. :D
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.183
Поени од реакции
8.175
МТВ подобро нека не пренесуваат, како може само во среда натпреварите што се да ги земат, значи секој натпревар во вторник го испуштаме. :tapp:
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.239
Поени од реакции
4.519
вака ќе биде секаде во светот "Плати па гледај" ништо веќе не е беспари за жал :place:

и нека се премести темава во Телевизија и емисии таму и е местото
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.071
Поени од реакции
13.876
вака ќе биде секаде во светот "Плати па гледај" ништо веќе не е беспари за жал :place:

и нека се премести темава во Телевизија и емисии таму и е местото
Во светот одамна е овака, ние малце касниме. Па сеа ни е чудно, ама за стандардот што го имаме уште не сме за „плати па клати систем“ .
 
А

Анноун

Гостин
А ќе мора ли на макств да сум за да ја гледам ебената Арена Спорт ? Што со тие што се на Близу , Телекабел и останатите локални кабелски ? Стап претпоставувам !?
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.260
Поени од реакции
17.940
А ќе мора ли на макств да сум за да ја гледам ебената Арена Спорт ? Што со тие што се на Близу , Телекабел и останатите локални кабелски ? Стап претпоставувам !?
Ние ќе се сликаме....
Абе ајде па и вие, на сите можни стримови по интернетов, па шо ги е*ам и макс ТВ и кабелскиве, и Арена и Спортклуб.
 
На врв Bottom