SUV/Џипови

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Па не знам. Не знам колку коштат. Не сум упатен. Не е дека фирмиве имат цени онлајн исл..
Многу фактори играат улога, и цената си варира од тоа.
Најефтин што брка работа ако не ти треба многу багажен простор е Лада Нива.
Следен што брка работа, исто со мал багажен простор е Дастер.
Ако ти треба голем простор, и ѕвер теренец, Toyota Hilux.
Алтернативи: Митсубиши LP200, Isuzu D-Max, Navara, Pajero.
Половна ефтина варијанта Фронтера.

Имам возено се од овие што ти ги пишав, со исклучок на Пајеро и Д Макс. Таму каде што успеавме да ги качиме Нивата и Тојотата, е страшно да поминеш пешки.
Митсубишито го пробав на за нијанса поблаг терен и беше ок, колегава го има земено за работа и го акаат на секакви терени низ држава, не се пожалиле досега.

Наварата беше ок, ама дали до тоа возило, или цела серија, имаше многу дефекти и тоа скапички.

Последно ефтини џипови зедоа едни познаници од Бугарија. Great Wall кинезите, мислам дека имало фабрика за овие таму, ама не паметам дали ја затвориле, или што како, расчепкај по нет. Е овие ги возат по терени, ама не хардкор, се фалеше едниот дека биле зачудувачки добри, и имале многу опрема за ич пари.
Автоматски споено мислење:

Ако ти треба прав теренец за на секаков терен, гледај од класата на Nissan Terrano па нагоре. Да има блокада на дифиренцијали 2H, 4H, 4L, перфектен редуктор и се по ред, да не навлегувам премногу во детали зошто крај нема.

Едно запамти. Заборави на оние фенси високи коли таканаречени помеѓу народот "ЏИПОВИ" што ги врие низ Скопје. Не е работата само да има погон на четири тркала. Ќе се заглавиш во првиот кал со таква играчка. Заборави на Vitara, Qashqai, RAV4, Hyundai Tucson и слични вакви високи колички.

Од искуство ти кажувам, зошто службено сум возел со теренци буквално по секакви можни услови лето/зимо.
Совет, разгледај Nissan Patrol, Mitsubishi Pajero, ако сакаш пикап топла препорака Toyota Hilux и слични.

После откако ќе го купиш, треба да научиш и правилно да го возиш, теренец на груб терен не се вози како кола низ град. Искуство бара, но се учи.
Имав пишувано и порано, Captiva ганц нова, не успеа да излезе на место што скоро и не е за теренец. Тие се само за чалам.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Имав пишувано и порано, Captiva ганц нова, не успеа да излезе на место што скоро и не е за теренец. Тие се само за чалам.
Остај не ми кажувај за тие чаламџиските. Другар има Туксон, ама готово "ЏИП" имал човекот 4x4 било, ќе го возел на терен. Јас му велев полека со тоа колата, пази кај планираш да одиш. На Китка ќе се качувал до ливадата горе. Се смеев, ама ајде нека вози.
Ми се јавува после еден саат, заглавил доле само што тргнал нагоре измеѓу два корена од дрво и малку кал. Го земав од работа Паџерото, со сајла го извлеков, си ја паркира колата доле и со Паџерото се качивме до ливадата. Кога гледаше како иде нагоре, вели аааа ова е џип. Па тек кога гледаше како на рачно ги водам диференцијалите и други техники вели аааа па ова не било само стај го во брзина и гас.

Инаку не ги сакам воопшто ни чаламџиските "високи коли" ни џиповите. За мене лично никогаш не би купил. Златна кола ниско доле на земја, на автопат аеродинамика, па во кривини да лежи да спие а не камионче ќе возам.
Гледај со Hilux-от кај сум се пентарел :icon_mrgr:
На Осоговски планини - Мождивњак
Osogovski Planini - Mozhdivnjak.jpg

Ова е над Живојно во правец накај Грчка граница
bitolsko.jpg
Zhivojno.jpg

И еден куп други локации, низ цела Македонија. И со Паџерото и Патролот исто, нема каде не одат. Човек пешки не може да се движи по тие предели со теренциве каде што сум поминал.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Остај не ми кажувај за тие чаламџиските. Другар има Туксон, ама готово "ЏИП" имал човекот 4x4 било, ќе го возел на терен. Јас му велев полека со тоа колата, пази кај планираш да одиш. На Китка ќе се качувал до ливадата горе. Се смеев, ама ајде нека вози.
Ми се јавува после еден саат, заглавил доле само што тргнал нагоре измеѓу два корена од дрво и малку кал. Го земав од работа Паџерото, со сајла го извлеков, си ја паркира колата доле и со Паџерото се качивме до ливадата. Кога гледаше како иде нагоре, вели аааа ова е џип. Па тек кога гледаше како на рачно ги водам диференцијалите и други техники вели аааа па ова не било само стај го во брзина и гас.

Инаку не ги сакам воопшто ни чаламџиските "високи коли" ни џиповите. За мене лично никогаш не би купил. Златна кола ниско доле на земја, на автопат аеродинамика, па во кривини да лежи да спие а не камионче ќе возам.
Гледај со Hilux-от кај сум се пентарел :icon_mrgr:
На Осоговски планини - Мождивњак
Прегледај го приврзокот 330716

Ова е над Живојно во правец накај Грчка граница
Прегледај го приврзокот 330718
Прегледај го приврзокот 330719

И еден куп други локации, низ цела Македонија. И со Паџерото и Патролот исто, нема каде не одат. Човек пешки не може да се движи по тие предели со теренциве каде што сум поминал.
Коза е овој :D

Инаку тука ги гледам возат чудовишта од џипови. Пред 2 денови имав прилика да се возам во 2021 година Hilux автоматик за АУС пазар, и бааги опрема, тојотиве ги има многу, врие по улиците, не само Hilux, туку и Landcruiser. (Sahara)

Исто гледам многу често возат Chevrolet Colorado (само под Австралискиот Holden). Пред некој ден застана еден на семафор со мофицицирани осовини и многу поголеми гуми,буквално моите седишта беа на висина на неговите гуми :D

1651397833912.png

Од Holden исто го возат често Colorado Z71 Hurley, од Ford - Ranger моделите се среќаваат често, Pajero исто, а за чалам има и бааги Mercedes G Class :D
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
90
Поени од реакции
183
Иначе за груб терен, земјен пат, во релативно лоша состојба. Не чиста дивина.
Значи ти треба баш Tucson, Sportage, Vitara или сличен градски SUV. За тоа ни 4х4 не ти треба, само подобар clearance од обична кола. За жал поскапи се, како и се на пазаров.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Mercedes G Class e propisno terensko vozilo, ne e samo calamsko.

Inace Land rover Defender, Mercedes G Class, Jeep Wrangler, Ford Raptor, Toyota Land Cruiser, Nissan Patrol...i Lada Niva normalno :)

I toa Suzuki Jimny, bejbi G class
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
,,,dobro de se čitate shto pishuvate,,,nieden model od predlozhenite nema za pomalku od 50.000€,,,
,,,momentalno modelot na Dacia daster e poprilichno opremen I kvaliteten , ne zaboravete deka za 2021 godina Dacia e vtora posle Toyota so najmal broj na defekti i popravki,,,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
,,,dobro de se čitate shto pishuvate,,,nieden model od predlozhenite nema za pomalku od 50.000€,,,
,,,momentalno modelot na Dacia daster e poprilichno opremen I kvaliteten , ne zaboravete deka za 2021 godina Dacia e vtora posle Toyota so najmal broj na defekti i popravki,,,
Дечкото не специфицираше колку пари има, наше е да му кажеме што бива, а негово е да провери цени, и да отвори нова тема дека бара половна :D

Mercedes G Class e propisno terensko vozilo, ne e samo calamsko.

Inace Land rover Defender, Mercedes G Class, Jeep Wrangler, Ford Raptor, Toyota Land Cruiser, Nissan Patrol...i Lada Niva normalno :)

I toa Suzuki Jimny, bejbi G class
Абе овие ги возат за низ град по порамни патишта од тие во Македонија, а почетна цена им е околу 240к долари што е околу 160 000 евра, и одржувањето им е изгор. Тоа е чалам, не е поради потреба, само баткиве се милионери и им се може :)

Ленд Крузер Сахара на пример е пола од оваа сума, а е чудовиште за секакви терени.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Dobro jas pisuvav koi se dokazani SUV i imaat ime, deka nema da te ostavat... Sekako deka se preskapi...
I jas da imam wrangler/defender nov, ne bi odel mn mn Offroad sto e steta, no ne bi go krsel na taa para... Plus servisi treba posle off road, ne e toa taka odam na izlet po asfalt...
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
644
Поени од реакции
1.767
Во АРМ возев по такви терени, цел липковски и кумановски реон на граница со Србија.
Некогаш возев со УАЗ некогаш со Лада Нива. Разликата беше како да возиш лека кола со Лада Нива. Кај што одеше УАЗ-от коњ не можеше да искачи, чудо од теренец.

Ако не ти значи знакчето напред што го носи возилото може да го разгледаш, гледам имаат салон и во Македонија....цените се од 22к нагоре.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Пуцајте, не се срамете.
Не е муабетот пуцајте не се срамете, како да одиш на нов бербер и кога ќе те праша како сакаш ти му викаш праи бе па ќе ти кажам дали е добро.

Освен што е за груб терен не даваш ништо инфо, дај подетали, ќе носиш товар со него, нема да носиш товар со него, ќе носиш луѓе нема да носиш луѓе и најбитното колку си спремен да потрошиш? Тоа не многу гломазно што се подразбира? На некој Шкода Карок му е преголема кола за мене е нормална димензија, иако не е нешто многу за груб терен Карокот, го давам како пример само.

Еве ти мој предлог Лада нива или Мерцедес Г63. Теренци ама скроз различни еден од друг тек да не збориме ценовно. Кола купување не е чоколадо купување па дајте. И не се срами нема да го украдеме пред тебе. Дај детали ќе ти препорачаме поупатените што и како.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Не е муабетот пуцајте не се срамете, како да одиш на нов бербер и кога ќе те праша како сакаш ти му викаш праи бе па ќе ти кажам дали е добро.

Освен што е за груб терен не даваш ништо инфо, дај подетали, ќе носиш товар со него, нема да носиш товар со него, ќе носиш луѓе нема да носиш луѓе и најбитното колку си спремен да потрошиш? Тоа не многу гломазно што се подразбира? На некој Шкода Карок му е преголема кола за мене е нормална димензија, иако не е нешто многу за груб терен Карокот, го давам како пример само.

Еве ти мој предлог Лада нива или Мерцедес Г63. Теренци ама скроз различни еден од друг тек да не збориме ценовно. Кола купување не е чоколадо купување па дајте. И не се срами нема да го украдеме пред тебе. Дај детали ќе ти препорачаме поупатените што и како.
Товар не, онака рекреативно, луѓе...не знам за тоа...
Ја го разгледав сузуки jimny, Не знам за другите, лади нови не слушам убаво за нив, а за други да не биде 40к евра можда...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom