SUV/Џипови

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Пошто не сум упатен во работата, ме интересира што можности има во овие кризни моменти и цена за такви возила. Ми треба нешто за груб терен, ама да не е гломазно...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.383
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Samo Lada za grub teren drugoto se e za na asfalt

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Барај на Реклама 5 Suzuki Jimny. Баш тоа што бараш.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Требаше да потенцирам дека не ми треба половно...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Пошто не сум упатен во работата, ме интересира што можности има во овие кризни моменти и цена за такви возила. Ми треба нешто за груб терен, ама да не е гломазно...
Колку груб терен?

Ако е премногу хардкор само лада нива, се друго е неколку пати поскапо и за купување, и одржување.
Инаку од ЕВН и неколку компании во градежен сектор возат Dacia Duster, се покажаа ок, и се поефтини.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
Колку груб терен?

Ако е премногу хардкор само лада нива, се друго е неколку пати поскапо и за купување, и одржување.
Инаку од ЕВН и неколку компании во градежен сектор возат Dacia Duster, се покажаа ок, и се поефтини.
vo momentov kako e rabotava so cenite zavisi kolku evra e raspolozhen da dade
Автоматски споено мислење:

Пошто не сум упатен во работата, ме интересира што можности има во овие кризни моменти и цена за такви возила. Ми треба нешто за груб терен, ама да не е гломазно...
iPS , sovet , pobrzo reshi se za dasterot Dacia ,,,dodeka go ima so motor 1.5 dci , posle toa ,,,te tri cilindri te struja ,,,ke bide steizhena brichena,,,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
vo momentov kako e rabotava so cenite zavisi kolku evra e raspolozhen da dade
Автоматски споено мислење:


iPS , sovet , pobrzo reshi se za dasterot Dacia ,,,dodeka go ima so motor 1.5 dci , posle toa ,,,te tri cilindri te struja ,,,ke bide steizhena brichena,,,
Во моментов ич не е работата за нова кола, ама се сомневам дека ќе се промени нешто во наредни 2 години.
Недостаток на нови возила, проблеми со случките во Украина, недостаток на суровини, баждар за истражувањата на батерии/автономија и сл....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Ако е за ново, Дачиа Дастер или Сузуки Витара, мислам нема поефтино од овие две.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Го имам возено, ОК, ама не е без мани. Верзијата што ја возев имаше ептен зезнат мењач и брзини. Мислиш 6та супер јако , ама не, поќе како 0.5 , 1.5 итн итн. Што не ми прави кеиф оти луѓе се жалат дека брзо се трошат колите.
Ако земам нешто слично, барем да биде чисто рено(кај од кај возам половно рено, чудна конфигураија ама моторот барем е саглам. Четкиците на стартерот ми се покварија па ме заеба, ама јебига сач из лајф. Нови четкици и гајле нема).
Иначе за груб терен, земјен пат, во релативно лоша состојба. Не чиста дивина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Го имам возено, ОК, ама не е без мани. Верзијата што ја возев имаше ептен зезнат мењач и брзини. Мислиш 6та супер јако , ама не, поќе како 0.5 , 1.5 итн итн. Што не ми прави кеиф оти луѓе се жалат дека брзо се трошат колите.
Ако земам нешто слично, барем да биде чисто рено(кај од кај возам половно рено, чудна конфигураија ама моторот барем е саглам. Четкиците на стартерот ми се покварија па ме заеба, ама јебига сач из лајф. Нови четкици и гајле нема).
Иначе за груб терен, земјен пат, во релативно лоша состојба. Не чиста дивина.
До колку пари планираш за возилото?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.895
Па ако бараш нови испод 25 илади немаш скоро ништо. Особено SUV.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ако ти треба прав теренец за на секаков терен, гледај од класата на Nissan Terrano па нагоре. Да има блокада на дифиренцијали 2H, 4H, 4L, перфектен редуктор и се по ред, да не навлегувам премногу во детали зошто крај нема.

Едно запамти. Заборави на оние фенси високи коли таканаречени помеѓу народот "ЏИПОВИ" што ги врие низ Скопје. Не е работата само да има погон на четири тркала. Ќе се заглавиш во првиот кал со таква играчка. Заборави на Vitara, Qashqai, RAV4, Hyundai Tucson и слични вакви високи колички.

Од искуство ти кажувам, зошто службено сум возел со теренци буквално по секакви можни услови лето/зимо.
Совет, разгледај Nissan Patrol, Mitsubishi Pajero, ако сакаш пикап топла препорака Toyota Hilux и слични.

После откако ќе го купиш, треба да научиш и правилно да го возиш, теренец на груб терен не се вози како кола низ град. Искуство бара, но се учи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom