Super Nintendo Famicom

Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669


Ви теквит на конзолава ? Епа само шо зедов вакво и би сакал некој шо има игри/касети за ова, да му ги купам. Пишете кои игри ги имате, па ќе се договориме некако за плаќање.



Вака изгледаa касетите :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.165
За Супер Нинтендо тешко дека ќе најдеш... единствено кадешто се продаваат Касети/Дискети е на Бит-Пазар за 70 денари, ама само за обично Нинтендо (NES)
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
За Супер Нинтендо тешко дека ќе најдеш... единствено кадешто се продаваат Касети/Дискети е на Бит-Пазар за 70 денари, ама само за обично Нинтендо (NES)
Знам, затоа прашувам овде дали има некој, иначе тешко да најдам во продавница некаде или на бит-пазар. Гледам и на ebay нешто ама многу скапи се таму. Ако знае некој страница од кај може да се порачат игри за ова, нека пише.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.253
^ Или можеби едноставно носталгија..whatever..

Ама да скапа работа е за жал. Најдобро решение ти е да бараш од луѓе што можеби уште го чуваат нивното Нинтендо, а такви каде би нашол не знам..некој гејминг форум ако има во државава..или ете прашај ги дечкине од ГГ емисијана :D
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
hipsterizam e skapa rabota drugarce
Hipster or fucking poor ? :unsure:

Едно е. :)

Како шо рече dragonsky, повеќе носталгија ме фати за играње, а и имам дома неколку касети (тие шо ги играв најповеќе, не се уклучуваат повеќе, fml ). Ќе ги прашам дечките од ГГ дали имаат, да донирет нешто за сиромашните ко мене. :D
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Mojata prva konzola i prva igrachka voopshto Super Nintendo famicom i voedno prvata igrica Super Mario World, kupena na 2-3 godini. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Ја го имав ова. (секако со додаток за американски и јапонски кертриџи, да може да се пуштаат). Веројатно една од најуспешните конзоли, која со последните игри, го надминуваше својот сопствен хардверски потенцијал (примери се DKC горе десно во сликата со кертриџи). Али тоа е затоа што кертриџите се всушност хардвер.
Интересно за оваа конзола беше фактот што јапонската и европската верзија имаа ист дизајн, а различно име, додека американската верзија имаше посебен робустен дизајн и исто име со европската.
Имињата се Супер Нинтендо (САД & Евр) и Супер Фамикон (Јап).

(горе на сликата во уводниот пост, е СуперФамикон, нешто што е очигледно, за тие што знаат да читаат)

Сега нешто сум невообичаено претерано загреан за New Nintendo 3DS XL. Го пробав и има доста разлика од 3D-то на неNew 3DS-овите, а и amiibo-то сеа може и на новиов 3DS.
Се надевам дека ќе успеам да го протнам у домашниот буџет за одмор и ваљда ќе имаат попуст некаков у Паблик, у Космос, крајот на август, почеток на септември, пошто многу ствари треба да се купат за него.
Се мислам едино дали да купам XL или обична верзија. Инаку ако 3DS-от не е New, нема логика да го купуеш.

Ах, повторно во безмилосниот свет на кертриџ гејмингот. $50 игра - here i come!
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.165
Емулатор му е мајката... вака не ти се исплати да купуваш стара конзола (која не се произведува одамна) и дискети кои кај нас не можат да се најдат нигде.

Инаку Супер Нинтендово и Сега Џенезизот во почетокот на 90-те биле најдобрите конзоли на пазарот, постојано се рчкале овие две компании.... една од најпознатите реклами од гејминг индустријата е

Genesis does what nintendon't

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Џенезисот или МегаДрајвот на нашки, имаше мала предност у спортски игри и Соник што го имаше.
За друго, не баш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Конечно се докопав до new Nintendo 3DS.:kruna:
Прилично доста можности нуди, нема што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom