Summer job во Seavus?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.467
Поени од реакции
39.194
Сонувај 350 евра минимална плата за јуниор.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.509
Аман бе па ја коа почнав беше 300 евра, пред едно 7 години. Уште ли е толку ниска? (Или ова само за во сивус важи?)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Аман бе па ја коа почнав беше 300 евра, пред едно 7 години. Уште ли е толку ниска? (Или ова само за во сивус важи?)
Сега почнуваат со 3000 денари, Грујо донесе закон за волонтирање, каде е заборавено до колку години се волонтира и има луѓе што со 2-3 години земаат едвај 10.000 денари.
И јас почнав со 300Е, ама тогаш беше друго, тогаш многу полесно се наоѓаше работа за јуниори, денес не е така, денес волонтираат т.е работат за без пари со месеци, ако не и години, само да има во СВ дека има искуство.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
167
Поени од реакции
24
Во случај како што спомнавте,после колку време искуство би имал солидна плата,и колку е плата на сенијор и ако е таква платата кој би се нафатил тоа да го работи..нека бегаат од државава ако имаат квалитет
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.870
Поени од реакции
10.744
Во случај како што спомнавте,после колку време искуство би имал солидна плата
Тоа зависи од тебе, може за неколку години да дотуркаш до сениор, може и после 10 години да си останеш јуниор.

колку е плата на сенијор
Повели кога веќе те мрзи да прогуглаш, најдоле е наведена платата.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Сега почнуваат со 3000 денари, Грујо донесе закон за волонтирање, каде е заборавено до колку години се волонтира и има луѓе што со 2-3 години земаат едвај 10.000 денари.
И јас почнав со 300Е, ама тогаш беше друго, тогаш многу полесно се наоѓаше работа за јуниори, денес не е така, денес волонтираат т.е работат за без пари со месеци, ако не и години, само да има во СВ дека има искуство.
Да денес е потешко за јуниори ама рачунај дека за разлика од пред 10тина години денес јуниори има во изобилство кои не се така квалитетни :).
Да се вратиме на платите. Остај ја настрана злоупотребата со волонтерите во државни установи шо чекаат поклон од партија.
Да разграничиме 2 работи:
Практикант - е чоек шо не е вработен, носи вода, купва бурек со цел да стекни искуство. Секаква надокнада му е поклон.
Јуниор - е официјално вработен чоек. Значи за него фирмата плаќа разно разни давачки. Платата со сигурност не му е 3к оти е незаконски да биди под минималец.

Е сега дали си практикант или јуниор зависи од тебе. Ако од некоја фирма видат потенцијал во тебе тие ќе се степаат за да ти понудат договор и нема да се заебаваат со практикантска работа па да ризикуваат да одиш кај комшиите.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Да денес е потешко за јуниори ама рачунај дека за разлика од пред 10тина години денес јуниори има во изобилство кои не се така квалитетни :).
Да се вратиме на платите. Остај ја настрана злоупотребата со волонтерите во државни установи шо чекаат поклон од партија.
Да разграничиме 2 работи:
Практикант - е чоек шо не е вработен, носи вода, купва бурек со цел да стекни искуство. Секаква надокнада му е поклон.
Јуниор - е официјално вработен чоек. Значи за него фирмата плаќа разно разни давачки. Платата со сигурност не му е 3к оти е незаконски да биди под минималец.

Е сега дали си практикант или јуниор зависи од тебе. Ако од некоја фирма видат потенцијал во тебе тие ќе се степаат за да ти понудат договор и нема да се заебаваат со практикантска работа па да ризикуваат да одиш кај комшиите.
И јас одев практикант 3 месеци и ми даваа 10.000 плата, ама три месеци и после потпишав договор, сега им даваат 3.000 (за храна и превоз) и не знаеш дали ќе добиеш договор т.е си тера тоа со месеци, па и години, освен ако не си најдеш нова работа со договор.
Дали си квалитетен или не, едноставно не е прашање, туку дали може да работиш за помалку пари, колку што можеш да издржиш и потоа дај ново дете.
Се знае, ако си практикант си до 3 месеци и после или договор или барај си чаре, се друго би се превело во одличен си, добро работиш но и пари не бараш. Не е конкретно Сивус, ама со слушал доста муабети од луѓе што почнале да работат од 2011 па наваму, дека одредени фирми така постапуваат со почетниците
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
И јас одев практикант 3 месеци и ми даваа 10.000 плата, ама три месеци и после потпишав договор, сега им даваат 3.000 (за храна и превоз) и не знаеш дали ќе добиеш договор т.е си тера тоа со месеци, па и години, освен ако не си најдеш нова работа со договор.
Дали си квалитетен или не, едноставно не е прашање, туку дали може да работиш за помалку пари, колку што можеш да издржиш и потоа дај ново дете.
Се знае, ако си практикант си до 3 месеци и после или договор или барај си чаре, се друго би се превело во одличен си, добро работиш но и пари не бараш. Не е конкретно Сивус, ама со слушал доста муабети од луѓе што почнале да работат од 2011 па наваму, дека одредени фирми така постапуваат со почетниците
Значи познати ми се овие приказни затоа и ти реплицирав. Мислам дека разграничивме дека не збораме за вработени туку за практиканти.
А кога веќе збораме за практиканти тоае друга територија.
Е сега колку трај тој практикантски стаж е друга приказна. Се сложвам дека се додека можат фирмите ќе си туркаат по штедливиот начин.
Ама тука кабаетлија е практикантот шо си чека од бога росица. Фирмата НЕМА никаква обврска да го вработи туку му прави услуга што му дава искуство.
Ти како практикант не работиш, немаш никакви обврски. Ти учиш и максимум можиш само да му помагаш на некој тим. Ако практикантството отстапва од ова тогаш имаме друг проблем.

Значи да скратам.
Практикант != Вработен.
Практикант - Плата = 0, Добиваш само џепарац колку за преживување.
Вработен - Плата > 10000 > 3000
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
167
Поени од реакции
24
Тоа зависи од тебе, може за неколку години да дотуркаш до сениор, може и после 10 години да си останеш јуниор.Повели кога веќе те мрзи да прогуглаш, најдоле е наведена платата.

Скромно знаење за солидна плата-Сивус:чда:
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.255
Поени од реакции
10.073
Дечки дали има некој од овде што продолжил да работи во Seavus преку талент програмата? Ме интересира од прилика како се задоволни со обуката која ја нудат и секако која им е почетна плата?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Јас продолжив да работам после .НЕТ обуката лани. Обуката ни ја држеше Гоце Каламадевски, така да топ беше од почеток до крај.
За плата нормално индивидуално, ама има евалуации на 6 месеци на кои одиш напред прилично брзо.
Немам збор лош да кажам за фирмава до сега, се ми е топ. Претпоставувам се имаат подобрено многу последниве години заради конкуренцијата во Скопје. Знам дека ги биеше лош збор порано, ама од оваа гледна точка, немам појма зашто.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.467
Поени од реакции
39.194
Зависи што подразбираш под топ. Некој топ му е 300 евра, а на некој 3000 евра.
Затоа пиши колкава е платата пред и после 6 месеци. Работни часови, каков однос имаат претпоставените итн
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
330
Поени од реакции
113
Дечки дали има некој од овде што продолжил да работи во Seavus преку талент програмата? Ме интересира од прилика како се задоволни со обуката која ја нудат и секако која им е почетна плата?
Јас продолжив по таа програма пред некои две години. За сега добро е, како искуство сепак доста вердно. На почеток нормално сите учат, дури и експерт да си ќе ти треба време да види што како се прави. Почетна плата незнам, зависи и од обуката ...
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
7
Некој да сподели искуство од тестирањата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom