Succession

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.051
Поени од реакции
23.553
Ја гледам последниов месец, вчера ја завршив сезона 2 и комотно можам да констатирам дека е најдобра серија што ја пратам моментално или сум ја прател последниов период заедно со The Crown. Ејџбио во свој стил - кастингот е коска, буквално сите од епизоден до главен лик се спот он. Фасциниран сум од дијалозите, ситуациите и градењето на ликови, иако имам една замерка во однос на тоа - Грег(зит) буквално стагнираше во втора сезона и речиси и да го маргинализираа ликот, тотално небитен ми беше, за разлика од почетокот каде што стварно навивав за него.

Ама од друга страна, Роман и Том фатија некој терк и трансформацијата е очигледна, особено кај вториов. Настрана од дебилниот хумор што го поседува ликот, Том ми е онака баш аутсајдер кој конечно сфаќа дека пари и моќ не се она по коешто трагаше и некако ми изгледа relatable. Буквално на граница меѓу бесполезно храбар и конвенционално наивен, нешто ко мене би рекол. Последната сцена меѓу него и Шив на дивата плажа онака баш ми поентираше. Нема добар лош тука, сите се копиленца и повеќе од јасно беше дека Кендал ќе го предаде татко му (го бакна пред одење ко Јуда).

Шив, Каролина и Џери ми се :love: вакви жени многу ми се по кејф, цело време се думав на почетокот од кај ми е позната оваа Каролина кога ми текна дека е женската од Грофот од Монте Кристо, штета што нема некој значителен скрининг тајм, можеше да ме направи посреќен, но што е тука е.

Овој тип серии не очекувам да траат со години и може подобро така. За крај - најинтересен феномен ми е дека богаташи гравитираат низ исто срање како и секој друг само разликата е што можат да заплакнат солзи со долари.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.881
Поени од реакции
22.793
Овој тип серии не очекувам да траат со години и може подобро така.
Се надевам дека нема да ја развлекуваат со години. Мислам дека имам некаде прочитано дека планот е да заврши со четврта сезона, ама не сум многу сигурен во тоа.
Автоматски споено мислење:

повеќе од јасно беше дека Кендал ќе го предаде татко му (го бакна пред одење ко Јуда).
Јас мислам дека татко му цело време, цели 2 сезони го подготвуваше за тоа. Сега не се сеќавам многу добро, но нели еднаш му рече нешто како: ако сакаш да ме наследиш, треба да бидеш killer. Е па тоа беше моментот! 100% сум сигурен дека и тој знаеше дека ќе го предаде.
 
Последно уредено:

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.051
Поени од реакции
23.553
Се надевам дека нема да ја развлекуваат со години. Мислам дека имам некаде прочитано дека планот е да заврши со четврта сезона, ама не сум многу сигурен во тоа.
Автоматски споено мислење:


Јас мислам дека татко му цело време, цели 2 сезони го подготвуваше за тоа. Сега не се сеќавам многу добро, но нели еднаш му рече нешто како: ако сакаш да ме наследиш, треба да бидеш killer. Е па тоа беше моментот! 100% сум сигурен дека и тој знаеше дека ќе го предаде.
Некаде прочитав дека серијата е инспирирана од Кралот Лир, а пошо одамна сум ја читал и секако заборавил, го изгледав клипов набрзина.

Во секој случај има многу да се зборува, лудачка серија в крај. Овде да му се заблагодарам на @Болиглава шо ми ја препорача.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.203
Поени од реакции
4.810
Пред два дена ја отворив темата да ги видам новите мислења и нормално повторно се навлеков на интрото, ми се врти сега пак во глата. Фала ви.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.329
Поени од реакции
46.980
Ти, ти! Сакаш username и pass од HBO GO? Ама којзнае дали ќе работи таму кај што си, во која галаксија и да е тоа.
Не работи. Ги има некој телеком откупено правата, морам да ставам кабловска за да фатам ХБО, а не сакам да имам телевизија дома. Сакав да им платам на Американците со ВПН ама не ми ги сакаа парите. Ќе земам од кај Бугарите без пари, у инака се жалат дека им крадеме работи, барем нешто да биде точно :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.881
Поени од реакции
22.793
S03E01 :vozbud: Гледавте? Гледавте? Гледавте? :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:Гледавте? :vozbud:

:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom