Stranger Things

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Колку лоша и преценета серија, мајко мила. Украдени сцени од барем едно 5 филма (рускиот терминатор ми беше најак :pos: ), полни со клишеа и cheese хумор. Дечиња од 8 оделение им разбиваат код на "Злите Руси" и им влегуваат во лабараторија полна со армија како во градинка. Нема ниту една квалитетна серија на Нетфликс (Breaking Bad оригинално е од AMC), ама битно има над 150 милиони претплатени. Мада мора да им се признае на сектава тоа што успеа вакво срање да го продаде како да станува збор за The Wire и уште да има рејтинг од 8.8 на IMDB.:pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку лоша и преценета серија, мајко мила. Украдени сцени од барем едно 5 филма (рускиот терминатор ми беше најак :pos: ), полни со клишеа и cheese хумор. Дечиња од 8 оделение им разбиваат код на "Злите Руси" и им влегуваат во лабараторија полна со армија како во градинка. Нема ниту една квалитетна серија на Нетфликс (Breaking Bad оригинално е од AMC), ама битно има над 150 милиони претплатени. Мада мора да им се признае на сектава тоа што успеа вакво срање да го продаде како да станува збор за The Wire и уште да има рејтинг од 8.8 на IMDB.:pos:
Narcos
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Колку лоша и преценета серија, мајко мила. Украдени сцени од барем едно 5 филма (рускиот терминатор ми беше најак :pos: ), полни со клишеа и cheese хумор. Дечиња од 8 оделение им разбиваат код на "Злите Руси" и им влегуваат во лабараторија полна со армија како во градинка. Нема ниту една квалитетна серија на Нетфликс (Breaking Bad оригинално е од AMC), ама битно има над 150 милиони претплатени. Мада мора да им се признае на сектава тоа што успеа вакво срање да го продаде како да станува збор за The Wire и уште да има рејтинг од 8.8 на IMDB.:pos:
Се сложувам, само имаш една серија “Making a Murderer“ се вика, таа е од Нетфликс, а е за сите пофалби. Нешто крајно поразлично и доста осетлива тема за правење серија. Другово некако е драпешки, колку да се гледа нешто.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.830
Поени од реакции
5.940
Колку лоша и преценета серија, мајко мила. Украдени сцени од барем едно 5 филма (рускиот терминатор ми беше најак :pos: ), полни со клишеа и cheese хумор. Дечиња од 8 оделение им разбиваат код на "Злите Руси" и им влегуваат во лабараторија полна со армија како во градинка. Нема ниту една квалитетна серија на Нетфликс (Breaking Bad оригинално е од AMC), ама битно има над 150 милиони претплатени. Мада мора да им се признае на сектава тоа што успеа вакво срање да го продаде како да станува збор за The Wire и уште да има рејтинг од 8.8 на IMDB.:pos:
Ако гледаш да најдеш дупки и нелогично во серијава која е бтв Sci-Fi од типот како децава ги средуваат "Злите Руси" како да се најголемите хакери на светот, подобро и не ја гледај. Серијава НАРОЧНО е клише и има "украдени" сцени од големи филмови и серии, бејзикли целата е направена на база на таа 80s sci-fi сцена и го тера тој ретро вајб. И да. Серијата служи какo entertaining и носталгичност кон таа ера и кон вљубениците на вонземското. И бидејќи е стварно добра во тоа, затоа и го има тој висок рејтинг и наидува на овации кај публиката.
Така да, не би рекол дека серијата е лоша или преценета, туку дека не е твој cup of tea, што е сосема нормално бидејќи не секој сака исти ствари. :)
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Наркос е добра, нема збор, ама е серија базирана на реални ликови и настани (доста работи беа нашминкани и тоа добро, тоа мора да им признае) и трае кратко. Сакав да кажам дека Нетфликс нема серија која има своја оригинална приказна со ликови со кој ќе се приврзеш како Тони Сопрано, Хајзенберг, Декстер и тн, со character development каде ликови се менуваат од сезона во сезона, со разводнување на приказната и со култни и незаборавни сцени (crawl space од Breaking Bad на пр) и епизоди како Ozymandias, Constant од Lost, Rains of Castamere и тн. Сериите на Нетфликс се како некој филм со повеќе продолженија, прават серија која почнува добро чисто колку да ти го задржи вниманието и после кога не им текнува како да продолжат прават нова серија со стариот рецепт и така на секое. Кога тогаш таквиот концепт на правење серии ќе им се удри од глава и луѓето ќе престанат да се претплаќаат на Нетфликс само колку да се in.
Се сложувам, само имаш една серија “Making a Murderer“ се вика, таа е од Нетфликс, а е за сите пофалби. Нешто крајно поразлично и доста осетлива тема за правење серија. Другово некако е драпешки, колку да се гледа нешто.
Изгуглав, трае две сезони плус е документарец, така да останува првичниот муабет за тоа како Нетфликс прават серии.
Ако гледаш да најдеш дупки и нелогично во серијава која е бтв Sci-Fi од типот како децава ги средуваат "Злите Руси" како да се најголемите хакери на светот, подобро и не ја гледај. Серијава НАРОЧНО е клише и има "украдени" сцени од големи филмови и серии, бејзикли целата е направена на база на таа 80s sci-fi сцена и го тера тој ретро вајб. И да. Серијата служи какo entertaining и носталгичност кон таа ера и кон вљубениците на вонземското. И бидејќи е стварно добра во тоа, затоа и го има тој висок рејтинг и наидува на овации кај публиката.
Така да, не би рекол дека серијата е лоша или преценета, туку дека не е твој cup of tea, што е сосема нормално бидејќи не секој сака исти ствари. :)
Серијава има рејтинг 8.8 на Имдб, повисок од серии како Better Call Saul и Mad Men, ако тоа не е преценето тогаш треба да го изфрлиме тој збор од употреба. Серија која што "краде" сцени од култни филмови само за да разбуди носталгија во никој случај не може да има толку висок рејтинг.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
@Tyler Durden , мешаш серии од погорните кои имаат квалитет и некој кога ги правел имал идеја од точка А до точка Б, следствено почеток и крај на таа идеја како идат и сите потточки меѓу нив, со серии кои се бизнис и кои немаат идеја кај тераат и како и кога ќе завршат. The wire не треба да се споредува со вториве, пример.

Не, Нетфликс нема во брзо време да ја откажат серијата, пошто е златна кокошка и е прва во серии со гледаност кај нив. Ќе ја цицаат дур можат, се дур фановите на сај фај не им скурчи и не речат, јбг, иако е сај фај и ова нема логика. И не, нема Нетфликс да престане да прави по 100 серии годишно и да ја снема, пошто ги преценуваш луѓето и што се може да изгледаат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Tyler Durden такво е општеството, прав конзумеризам. Види какви се не серии се гледаат и се некој репер (Елит побогу втф) , за жал Нетфликс не не прашуваат нас туку гледаат на глобален пазар што може да се продаде. Настрана сериите, документарците се топ, гледај ги The Great Hack, Icarus, The Confession Tapes... Oд сериите ѕирни ги и Mindhunter & Bodyguard иако не сум сигурна дали се нивно производство, вторава мислам дека е од BBC.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Колку лоша и преценета серија, мајко мила. Украдени сцени од барем едно 5 филма (рускиот терминатор ми беше најак :pos: ), полни со клишеа и cheese хумор. Дечиња од 8 оделение им разбиваат код на "Злите Руси" и им влегуваат во лабараторија полна со армија како во градинка. Нема ниту една квалитетна серија на Нетфликс (Breaking Bad оригинално е од AMC), ама битно има над 150 милиони претплатени. Мада мора да им се признае на сектава тоа што успеа вакво срање да го продаде како да станува збор за The Wire и уште да има рејтинг од 8.8 на IMDB.:pos:
Dark, The Crown, Ozark. Достапни на Нетфликс од туѓа продукција освен Breaking Bad ги имаш Mad Men, Black Mirror, од крими имаш The Bridge (шведската/данската верзија), Marcella, Broadchurch, The Fall...имаш ситкоми ко Friends за у позадина, анимирани, филмови, стендапи...ова ти се примери онака од прва без да мислам и отворам Нетфликс.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Ако гледаш да најдеш дупки и нелогично во серијава која е бтв Sci-Fi од типот како децава ги средуваат "Злите Руси" како да се најголемите хакери на светот, подобро и не ја гледај. Серијава НАРОЧНО е клише и има "украдени" сцени од големи филмови и серии, бејзикли целата е направена на база на таа 80s sci-fi сцена и го тера тој ретро вајб. И да. Серијата служи какo entertaining и носталгичност кон таа ера и кон вљубениците на вонземското. И бидејќи е стварно добра во тоа, затоа и го има тој висок рејтинг и наидува на овации кај публиката.
Така да, не би рекол дека серијата е лоша или преценета, туку дека не е твој cup of tea, што е сосема нормално бидејќи не секој сака исти ствари. :)
Точно така. Од А до Ш. Вкусови. Кој не израснал со тробрзинци со банана седиште, Гремлинс и сл. не може да укапира зошто ја чекам секоја сезона :) Иначе Мистер Робот е страва серија ама па изгледа само ја ја бендисувам. Пак вкусови.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Иначе Мистер Робот е страва серија ама па изгледа само ја ја бендисувам. Пак вкусови.
[sarcasm]Да, само ти ја бендисуваш.
Тоа може да се забележи од фактот што имаш само 3 поста у нејзината тема од кои последниот ти е пред 2 години.[/sarcasm]
Во темата атмосферата е прилично ваква
и ако некој треба да каже само „само мене ме бендисват“ тоа сме јас, @Stealth и @Vori
1574073849109.png
Да, не значи дека ако немаш пишано не ја сакаш но па ако немаш таму пишано зошто ваму би се бунел?
 
Ф

Флеш

Гостин
[sarcasm]Да, само ти ја бендисуваш.
Тоа може да се забележи од фактот што имаш само 3 поста у нејзината тема од кои последниот ти е пред 2 години.[/sarcasm]
Во темата атмосферата е прилично ваква
и ако некој треба да каже само „само мене ме бендисват“ тоа сме јас, @Stealth и @Vori
Прегледај го приврзокот 222561
Да, не значи дека ако немаш пишано не ја сакаш но па ако немаш таму пишано зошто ваму би се бунел?
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
[sarcasm]Да, само ти ја бендисуваш.
Тоа може да се забележи од фактот што имаш само 3 поста у нејзината тема од кои последниот ти е пред 2 години.[/sarcasm]
Во темата атмосферата е прилично ваква
и ако некој треба да каже само „само мене ме бендисват“ тоа сме јас, @Stealth и @Vori
Прегледај го приврзокот 222561
Да, не значи дека ако немаш пишано не ја сакаш но па ако немаш таму пишано зошто ваму би се бунел?
Уф. Значи колку постови толку бендис? Who would say... Енивејс, речиси престанав да гледам серии, ама Мистер Робот чекам да ми се собере цела за четврта сезона да ја избинџам. А ја споменав пошто на колку и луѓе да им ја баам, никој не реагира :( Емтое, вкусови
Автоматски споено мислење:

Чек, хејтање на ИМДБ оценка за серија во група за серијата не е со цел да се почне флејм вор? Или нешто се сменило од како заретчив на Интермец?
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
@Tyler Durden , мешаш серии од погорните кои имаат квалитет и некој кога ги правел имал идеја од точка А до точка Б, следствено почеток и крај на таа идеја како идат и сите потточки меѓу нив, со серии кои се бизнис и кои немаат идеја кај тераат и како и кога ќе завршат. The wire не треба да се споредува со вториве, пример.

Не, Нетфликс нема во брзо време да ја откажат серијата, пошто е златна кокошка и е прва во серии со гледаност кај нив. Ќе ја цицаат дур можат, се дур фановите на сај фај не им скурчи и не речат, јбг, иако е сај фај и ова нема логика. И не, нема Нетфликс да престане да прави по 100 серии годишно и да ја снема, пошто ги преценуваш луѓето и што се може да изгледаат.
Во првичниот пост не ја споредував The Wire со Stranger Things, туку сакав да кажам дека успеаа да ја промовираат како да е квалитет од рангот на таа серија, а реално е далеку од тоа. Порано се знаеше како се прави серија со следење на петте основни композициски етапи: експозиција (запознавање со ликовите), заплет, кулминација, перипетија и расплет. Breaking Bad ги следеше овие етапи целосно и
затоа е најдобрата серија на сите времиња. Проблемот со Нетфликс е тоа што сака ваквите серии да ги исфрли и да ги замени со краткорочни серии кои се направени набрзински само колку да има нешто ново што можат да им го понудат на муштериите. Иначе нормално дека нема да ја повлечат серијата ако им е најгледана, ама уште колку пати ќе гледаме како Eleven се справува со чудовиштето. Ако нема некоја новина во четвртата сезона, сигурен сум дека тоа ќе им е последна сезона.
@Tyler Durden такво е општеството, прав конзумеризам. Види какви се не серии се гледаат и се некој репер (Елит побогу втф) , за жал Нетфликс не не прашуваат нас туку гледаат на глобален пазар што може да се продаде. Настрана сериите, документарците се топ, гледај ги The Great Hack, Icarus, The Confession Tapes... Oд сериите ѕирни ги и Mindhunter & Bodyguard иако не сум сигурна дали се нивно производство, вторава мислам дека е од BBC.
Таквиот конзумеризам во светот на сериите го наметна Нетфликс и се плашам дека ако продолжи да расте дека ќе ја принуди конкуренцијата (на пример HBO која е поим за правење квалитетни серии) да го прифати таквиот концепт на правење серии и повеќе да нема серии од типот на Сопранос и сл. Но, квалитет секогаш пред квантитет, три серии од HBO вредат колку целиот каталог на Нетфликс (Breaking Bad е од AMC) и мислам дека ваквиот концепт на Нетфликс на долгорочен период ќе им се удри од глава.
Dark, The Crown, Ozark. Достапни на Нетфликс од туѓа продукција освен Breaking Bad ги имаш Mad Men, Black Mirror, од крими имаш The Bridge (шведската/данската верзија), Marcella, Broadchurch, The Fall...имаш ситкоми ко Friends за у позадина, анимирани, филмови, стендапи...ова ти се примери онака од прва без да мислам и отворам Нетфликс.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Значи зборувам за серии кои продокциски се од Нетфликс. Breaking Bad, Mad Men, Friends не се од Нетфликс, туку се купени, а се прчат со нив. Тоа е она што најмногу ме нервира кај сектава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom