Stargate Universe

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781

Трет серијал од типот на Stargate кој што покрај сите најави за укинување продуцентите одлучија да го продолжат. Баш сега пред малку ги гледав прва-втора епизода кои се издадени заедно. Stargate Universe е научна фантастична серија од новата генерација и за разлика од Stargate SG-1 и Stargate Atlantis е снимана со филмска камера и е со филмски ефекти кои што се многу подобри од телевизиските и има посебен филмски шмек. Во претходните два серијали главните непријатели се Гоаулдите и Врејт, во третиов ќе видиме. Во првата епизода се појавуваат како епизодни улоги старите добри карактери на Ричард Дин Андерсон и Аманда Тејпинг додека сите други ликови се ново и освежувачко нешто. Во Stargate SG-1 Ѕвездената порта има седум позиции, во Stargate Atlantis осум, додека во Stargete Universe се девет....
На повидок е одличен серијал со драматичен почеток гледајте го.....
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
740
Поени од реакции
284
Закон е серијата:vozbud:.Пред некој ден ја гледав и мислам дека ќе биде интересна.Ќе биде во стилот како на Стар Трек бидејќи ќе патуваат со брод.Имав читано дека секоја сезона ќе бидат во различна галаксија.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
ги гледав првите 3 епизоди и не е лошо како за почеток
луѓево се на древен брод кој е тешко оштетен и патуваат по вселенава изгубени, се трудат да преживеат и да се вратат дома
малку ми личи и на Бателстар Галактика и на Стар Трек Војаџер,
така да од тие 2 серии ми е спој сега засега

да видиме како ќе продолжат
ама убаво би било да има добра научнофантастична серија пошто после БСГ ми недостига
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
луѓево се на древен брод кој е тешко оштетен и патуваат по вселенава изгубени, се трудат да преживеат и да се вратат дома
малку ми личи и на Бателстар Галактика и на Стар Трек Војаџер,
така да од тие 2 серии ми е спој сега засега
Таа Батлстар галакитика после првите две епизоди не ја ни гледав, додека Стар Трек Војаџер ја гледав кога беше актуелна. Мене лично Stargate сериите најмногу на срце ми лежат од сите СФ сериии, посебно оваа новава која што е правена со најнова техника.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Брее 4 епизоди и ништо не се дешава. Најлошо поточно единствено лошо од трите СГ серијали... барем до сега.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Баш сега ја сметнувам четвртата епизода и не знам што има на нејзе.
Можеби е некоја нова тактика на намалување на темпото и динамиката од случувањата, такво нешто имаше кога после STAR TREK THE NEXT GENERATION, STAR TREK DEEP SPACE NINE и STAR TREK VOYAGER ја даваа STAR TREK ENTERPRISE која беше најмалку динамична од сите. Така изгледа ќе биде и за STARGATE.
Инаку STARGATE SG-1 била најдолго прикажувана научнофантастична серија има 10 сезони со 220 и кусур епизоди, тоа неодамна го разбрав. Јас завршив со осмата сезона сега следува сезона девет :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Четвртата епизода беше тапа, и претходните не беа нешто добри ама барем се градеше некакво дејство низ епизодите, почнаа да го поправаат бродот 'n shit. Али у последнава не се случи ништи низ цела епизода и само крајот беше интересен, се надевам дека наредната епизода нема да ја усерат. Иначе цела четврта епизода можеше да се смали во 5 минути и да се стави како почеток на петата епизода, до толку беше безвезе.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
УПМ ....Четири епизоди прошле??????
А јас тек сега дознавам:kesa::kesa::kesa::kesa::kesa:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сега баш ја изгледав петтата епизода, после оваа епизода се надевам дека ќе се убрза темпото на случувањата и дејствието еве некои коментари во врска со серијава.

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By cordas 1 October 26, 2009 10:44:03 AM


All I can say is its a shame they had that atrocious 3rd episode! If they had ditched the air problem (saved it till later on in the series) and merged this into the pilot it would have been a far stronger show.

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By stuxmusic 1 October 27, 2009 01:44:26 AM


I think I may go into a bit rant on the next review about how theyve only used the stargate twice. To get to Destiny and to visit the sand planet. (return trips are one!)

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By cordas 1 October 27, 2009 10:50:32 AM


Personally I think they have used the stargate once/twice too often! The ship should be the star of the early season not, the gates.... the air running out and the desert planet (with its use of jumping to a different gate so 3 times) where to predictable and cliché driven drivel.

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By cptjackharkness 1 October 27, 2009 10:51:24 AM


this show along with Flash Forward have been big let downs but since i had such hope for both i am hanging in there on these 2 show for a but longer but now much longer both shows i feel are slow and going no where. we will see love the cast of SGU but that is not enough to hang around if it does not pick up soon

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By cordas 1 October 27, 2009 12:17:30 PM


Each of those shows is 5 episodes old, and each show is angling towards having a multi-season run. If they shot their load in the 1st 5 eps then they would run out of steam byt the 2nd season.

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By stuxmusic 1 October 27, 2009 12:46:02 PM


I get what you mean cordas, but remember, the show isn't called Stargate: Destiny. I was hoping for Stargate and new universe action. So far it's all been about the ship, which is cool, but why update the stargate and have it look pretty and just sit in the corner.

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By Forecaster 1 October 27, 2009 04:01:13 PM


If they just had every episode vist planets thus far, then you would be complaining of why they dont explore and figure out the ship first. This is a first rate show - methodical, planning for long hall, figuring things out...much better than a 'Data' saying we should use the deflectro shield

Re: Stargate Universe episode 5 review
Posted By masteryoda007 1 October 27, 2009 04:25:21 PM


Begbie in space, whats not to like?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Трите непријателски цивилизации до сега беа доста интересни и обично се појавуваа во 2-3 епизода по стартот, а еве пред почетокот на 6-та на Universe сеуште нема непријатели. Се надевам дека ќе смислат нешто интересно и оригинално инаку после толку успешни претходни серијали SGU дефинитивно ќе пропадне.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Трите непријателски цивилизации до сега беа доста интересни и обично се појавуваа во 2-3 епизода по стартот, а еве пред почетокот на 6-та на Universe сеуште нема непријатели.
Мала исправка не се три, шест се: Гоаулди, Врејт, Репликаторите, Орај (скратено од ориѓин), Луцијанската алијанса и лошите браќа на Асгардите во Stargate Atlantis. Има и помали непријателско расположени цивилизации ама тие не се сметаат.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Мала исправка не се три, шест се: Гоаулди, Врејт, Репликаторите, Орај (скратено од ориѓин), Луцијанската алијанса и лошите браќа на Асгардите во Stargate Atlantis. Има и помали непријателско расположени цивилизации ама тие не се сметаат.
Ок освен репликаторите што ги испуштив другиве и не се толку застапени. Како и да е мора да излезат со некои оригинални непријатели за да биде гледано шоуто, зашто во 10+5 сезони и којзнае колку епизоди и идеи малку ќе биде тежок подвиг ама ќе видиме.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Конечно во шестата епизода се среќаваат со вонземско живо битие, уствари се сретнаа претходно ама дури сега сватија. Инаку бааавно баавно темпо има оваа серија и има секс сцени (за разлика од другите два серијали) само главната протагониска некако не го слекува елечето од градите :icon_lol:.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Нема шанси да успее ко SG-1, ама сепак имаме нешто интересно за гледање. Сеа ја симнувам седмата епизода, па да видиме шо проблем ќе им се појави. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ова со преместување на свестаа преку древните камења заебана работа, мрцна еднаш и во незгодна позиција се најде офицерот. Инаку сеуште ја чекам вонземската раса главниот непријател...... Тоа е бавно темпо :toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom