Star Trek: Discovery & Тhe Orville

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Jas ja pocnav Discovery koga izleze, imase samo 2 epizodi i gledav dokaj 4 i me mrzese da ja cekam. Ja pamtam kako solidna, ja ostaviv za koga ke izleze cela ili poveke. Od starite sum zadovolen, new generation koga izlegoa bluray gledav posledno, dobri se ama ne mi se omileni.
Продолжи ја, одлична е!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Jas ja pocnav Discovery koga izleze, imase samo 2 epizodi i gledav dokaj 4 i me mrzese da ja cekam. Ja pamtam kako solidna, ja ostaviv za koga ke izleze cela ili poveke. Od starite sum zadovolen, new generation koga izlegoa bluray gledav posledno, dobri se ama ne mi se omileni.

Orvile mislev parodija e i nikad ne ja zemav predvid.
Орвил е хумористична ама има и одлични сф приказни. Вреди да се гледа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Orville е одлична серија , одлично сетирана пародија... а discovery реално е далеку најслаба од сите star trek но се гледа не е да не се трпи...
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Ја изгледав првата сезона од Discovery, и стварно не знам на што дроги беа тие што збореа дека е катастрофа, најлошата од Star Trek, и сл. Единствено разбирам некој да е хард-кор ST фан, па на база на сентименталност да не може да ја сака зашто е визуелно далеку подобра од претходните (претпоставувам), па затоа не може да се поврзе. Серијата е ОД-ЛИЧ-НА! Особено ми се допадна сценариото - очигледно е дека тие што ја пишувале имале замисла од почеток до крај, па така секоја ситница од првите неколку епизоди може да има големо значење во крајните, а не е искасапена од такви кои пишуваат епизода по епизода, без никаква поврзаност. Продолжуваме понатаму...
Само што ги завршив трите сезони и мене ми се допаѓа Дисковери, сеа не е некое ремек дело ама доста добро возеше...

Инаку од каде е хејтот? Ми се појавуваа видеа на YouTube од 'гикови' што ја 'мразат' серијата, во глобала им сметало дека под нос и на сила им биле убутувани 'social justice' моменти, гејови, лезбејќи, 'they/them' и буквално ради тоа ја серат цела серија и се им смета, ама пак ја гледаат... Демек што има ти во мојата серија да ми убутуваш social justice на сила, јас сум загрозен гик уште не сум сигурен во мојата сексуална ориентација и ова е мојот 'safe space' :icon_lol:

Мене овој момент не ми сметаше па дури и на сила да убацуваат некои моменти... Зашто? Затоа што ова е нов серијал со нови ликови и едноставно тоа е одлука на продукцијата, ако е добра приказната не би ми сметало и сите да се гејови, повише ми смета што пробуваат на веќе стари филмови да менуваат, да кажуваат кој бил геј или немало доволно црнци, бла бла бла... Последно сакаа да му прават cancel на Толкин, немало доволно diversity и црнци во Господар на Прстените... Па земи направи нов серијал со нови ликови и вклучи ги, ако е добра ќе ја гледам, ама знам дека гикови ќе паѓаат во несвес...

Сеа околу Дискавери, имаше доста чизи моменти, малку е како лимунада ама далеку е од хејтање и ќе си ја чекам и 4-та сезона...

Бонус: Еве еден пример од загрозените Гикови, што им сметаат тие моменти...
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Во сите нови серии горе доле преовладува тоа педерското холивудско, дуре и инцести почнаа да форсираат, сети се на гејм оф тронс, едноставно од тоа да престанат да не убедуваат дека се тоа е нормално нема крај а богами и не гледам да има... the expanse можеби е нешто што отскокнува од тоа...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Само што ги завршив трите сезони и мене ми се допаѓа Дисковери, сеа не е некое ремек дело ама доста добро возеше...

Инаку од каде е хејтот? Ми се појавуваа видеа на YouTube од 'гикови' што ја 'мразат' серијата, во глобала им сметало дека под нос и на сила им биле убутувани 'social justice' моменти, гејови, лезбејќи, 'they/them' и буквално ради тоа ја серат цела серија и се им смета, ама пак ја гледаат... Демек што има ти во мојата серија да ми убутуваш social justice на сила, јас сум загрозен гик уште не сум сигурен во мојата сексуална ориентација и ова е мојот 'safe space' :icon_lol:

Мене овој момент не ми сметаше па дури и на сила да убацуваат некои моменти... Зашто? Затоа што ова е нов серијал со нови ликови и едноставно тоа е одлука на продукцијата, ако е добра приказната не би ми сметало и сите да се гејови, повише ми смета што пробуваат на веќе стари филмови да менуваат, да кажуваат кој бил геј или немало доволно црнци, бла бла бла... Последно сакаа да му прават cancel на Толкин, немало доволно diversity и црнци во Господар на Прстените... Па земи направи нов серијал со нови ликови и вклучи ги, ако е добра ќе ја гледам, ама знам дека гикови ќе паѓаат во несвес...

Сеа околу Дискавери, имаше доста чизи моменти, малку е како лимунада ама далеку е од хејтање и ќе си ја чекам и 4-та сезона...

Бонус: Еве еден пример од загрозените Гикови, што им сметаат тие моменти...
Ова со диврсти боди кончс, хи ши деј и не е толку проблем ... уште во ТНГ се проблематизираше Џендер Неутрал преку една раса... Рајкер шмекна таква....

Дури мислам дека овие Воук моменти дефокусираат од суштинските фалинки... Мајкл Брнм премногу плаче... и Мајкл Брнм е најбитна.

1. Расите во Стар трек секогаш претставувале некој аспект од нас, конкретно Вулканците се стоици, Мајкл му е сестра на Спок израсната на Вулкан... а премногу факинг плаче....
И не само она, сите се пречувствителни.

2. Стар трек секогаш била ансамбл серија, сега буквално се се втри околу Мајкл, пренагласена е нејзината индивидуална битност, нити Крк, ни Жан Лук, Сиско, Џенвеј, Арчер не беа поставени така, беа алка во синџирот но не и суштината.

И фали философијата, стар трек полека но сигурно се претвара во стар ворс лајк пуцачина, а тоа што денеска тоа се продава лично мислам дека е поголем проблем од Воук.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Ова со диврсти боди кончс, хи ши деј и не е толку проблем ... уште во ТНГ се проблематизираше Џендер Неутрал преку една раса... Рајкер шмекна таква....

Дури мислам дека овие Воук моменти дефокусираат од суштинските фалинки... Мајкл Брнм премногу плаче... и Мајкл Брнм е најбитна.

1. Расите во Стар трек секогаш претставувале некој аспект од нас, конкретно Вулканците се стоици, Мајкл му е сестра на Спок израсната на Вулкан... а премногу факинг плаче....
И не само она, сите се пречувствителни.

2. Стар трек секогаш била ансамбл серија, сега буквално се се втри околу Мајкл, пренагласена е нејзината индивидуална битност, нити Крк, ни Жан Лук, Сиско, Џенвеј, Арчер не беа поставени така, беа алка во синџирот но не и суштината.

И фали философијата, стар трек полека но сигурно се претвара во стар ворс лајк пуцачина, а тоа што денеска тоа се продава лично мислам дека е поголем проблем од Воук.
Абе да, кажав дека е далеку од ремек дело и знам дека на многу Мајкл им е одбивна. Ама па серијава може да ја гледа секој, дури некој што не е запознаен со Стар Трек франшизата... Си ги штанцаат епизодите има доста чизи моменти, има доста лоши објаснувања за работи ама не ми смета, ме вози кога ја гледам. Според мене има солидна оцена 7.7 од 10...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Само што ги завршив трите сезони и мене ми се допаѓа Дисковери, сеа не е некое ремек дело ама доста добро возеше...

Инаку од каде е хејтот? Ми се појавуваа видеа на YouTube од 'гикови' што ја 'мразат' серијата, во глобала им сметало дека под нос и на сила им биле убутувани 'social justice' моменти, гејови, лезбејќи, 'they/them' и буквално ради тоа ја серат цела серија и се им смета, ама пак ја гледаат... Демек што има ти во мојата серија да ми убутуваш social justice на сила, јас сум загрозен гик уште не сум сигурен во мојата сексуална ориентација и ова е мојот 'safe space' :icon_lol:

Мене овој момент не ми сметаше па дури и на сила да убацуваат некои моменти... Зашто? Затоа што ова е нов серијал со нови ликови и едноставно тоа е одлука на продукцијата, ако е добра приказната не би ми сметало и сите да се гејови, повише ми смета што пробуваат на веќе стари филмови да менуваат, да кажуваат кој бил геј или немало доволно црнци, бла бла бла... Последно сакаа да му прават cancel на Толкин, немало доволно diversity и црнци во Господар на Прстените... Па земи направи нов серијал со нови ликови и вклучи ги, ако е добра ќе ја гледам, ама знам дека гикови ќе паѓаат во несвес...

Сеа околу Дискавери, имаше доста чизи моменти, малку е како лимунада ама далеку е од хејтање и ќе си ја чекам и 4-та сезона...

Бонус: Еве еден пример од загрозените Гикови, што им сметаат тие моменти...

Абе види, Star Trek имаат опфатено доста теми кои се поконтроверзни. Еден од култните ликови и воедно првите кои се креирани(и со кои се среќава публиката) има родители кои се различни видови. И кај TNG и Voyager се среќаваат вакви ликови. Како дел од главниот каст. Скоро секоја епизода ги гледаш. И како тераат епизодите "бетер" станува. Се отвараат и развиваат односи помеѓу органски и неоргански ликови(Од вториве имаш механички и холографски). Има епизоди каде што суштества кои се апсурдно напредни влагаат во врска со лик кој е на ниво на развој на човек. Аналогно на ова би било јас или ти да сме во врска со ... амеба? синолички? камче некое на патот? Шо знам. Неам подобра споредба. Ваквите односи се толку "напредни", до ниво на апсурд, шо не се ни трудиш да мислиш на нив. Едноставно ги прифаќаш ако нормална ствар и тера филмот(Нели дур не се отвори муабет).

Ама сите се или дел од градење на (некој) лик или градење на приказна(дали во рамките на епизода, сезона или серија - сеедно). На доста фин начин се напишани. Не одстапуваат од сценариото. Не се вметнат дел во приказната. Во исто време се приказна сама за себе, ама го дополнуваат и збогатуваат остатокот од серијата.

Кај Discovery излезе работава:"Транџа сум. UwU". Бутање во грло и крај на приказна. Досаден фактоид. Поарно да правеа муабет за косата на Тили. Поинтересно ќе беше.


После 3 сезони, и покрај тоа шо е страшно добро eye candy, тро жалосно е што серијава остана Coming of Age: Sonequa in Space.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Абе види, Star Trek имаат опфатено доста теми кои се поконтроверзни. Еден од култните ликови и воедно првите кои се креирани(и со кои се среќава публиката) има родители кои се различни видови. И кај TNG и Voyager се среќаваат вакви ликови. Како дел од главниот каст. Скоро секоја епизода ги гледаш. И како тераат епизодите "бетер" станува. Се отвараат и развиваат односи помеѓу органски и неоргански ликови(Од вториве имаш механички и холографски). Има епизоди каде што суштества кои се апсурдно напредни влагаат во врска со лик кој е на ниво на развој на човек. Аналогно на ова би било јас или ти да сме во врска со ... амеба? синолички? камче некое на патот? Шо знам. Неам подобра споредба. Ваквите односи се толку "напредни", до ниво на апсурд, шо не се ни трудиш да мислиш на нив. Едноставно ги прифаќаш ако нормална ствар и тера филмот(Нели дур не се отвори муабет).

Ама сите се или дел од градење на (некој) лик или градење на приказна(дали во рамките на епизода, сезона или серија - сеедно). На доста фин начин се напишани. Не одстапуваат од сценариото. Не се вметнат дел во приказната. Во исто време се приказна сама за себе, ама го дополнуваат и збогатуваат остатокот од серијата.

Кај Discovery излезе работава:"Транџа сум. UwU". Бутање во грло и крај на приказна. Досаден фактоид. Поарно да правеа муабет за косата на Тили. Поинтересно ќе беше.


После 3 сезони, и покрај тоа шо е страшно добро eye candy, тро жалосно е што серијава остана Coming of Age: Sonequa in Space.
И преку сите тие динамики порано целта беше една - да се проблематизира човековата природа. Пример Дата беше одличен лик преку кој се разработуваше токму тоа, па и дефиниција што е сеншиант лајф форм, а во Војаџер докторот, па и Мориарти како холограм во ТНГ.

Проблематизираа и машко женски односи преку инверзија... нели имаше едни со матријархат мажите беа секнд клас ситиснтс.

А да не збориме и за подлабоки морални дилеми како Сиско во ДС9 кога ги вовлече Ромуланците во војната.

Баш ова ај кенди, па и адреналин раш не беше и не смее да е суштината на овој серијал, она што мене ме загрижува е што еволуираме во се поголема површност и уживање во попкорн содржина, а интересно е што во ТНГ имаше и епизода слична на оваа ситуација, кога АИ се грижеше за популацијата неколку генерации по ред и кога се расипа никој не знаеше да го поправи. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Oh... (n)

Screenshot_2.jpg

Screenshot_1.jpg

BTW, ми остана уште последната епизода, и еве веќе 2 дена ја одложувам. Мене серијава (освен овие facepalm моменти го gender-ите од третава сезона) ми беше ОД-ЛИЧ-НА!
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Oh... (n)

Прегледај го приврзокот 280981

Прегледај го приврзокот 280980

BTW, ми остана уште последната епизода, и еве веќе 2 дена ја одложувам. Мене серијава (освен овие facepalm моменти го gender-ите од третава сезона) ми беше ОД-ЛИЧ-НА!
Eпа баш ради овие работи, гиковите ги амплифираат недостатоците X 100, ако има некое објаснување кое е 'така така' они ќе кажат дека е најлошото можно објаснување...

Уште една работа која ја фатив зашто се лутат гиковите е дека они предвиделе Мајкл Бурнам дека е црвениот ангел и демек сценаристиве ги прочитале и намерно додале дека мајка и на Бурнам е ангелот...

Како и да е 3 000 и некоја година, 1000 години пред нас, веројатно тогаш џендериве ќе ги мењаат со се матки и деца ќе можат да раѓаат или овие they/them ќе имаат функционални и кур и пичка, мислам дека овие проблеми за 1000 години нема ни да постојат... :D
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Oh... (n)

Прегледај го приврзокот 280981

Прегледај го приврзокот 280980

BTW, ми остана уште последната епизода, и еве веќе 2 дена ја одложувам. Мене серијава (освен овие facepalm моменти го gender-ите од третава сезона) ми беше ОД-ЛИЧ-НА!
Eпа баш ради овие работи, гиковите ги амплифираат недостатоците X 100, ако има некое објаснување кое е 'така така' они ќе кажат дека е најлошото можно објаснување...

Уште една работа која ја фатив зашто се лутат гиковите е дека они предвиделе Мајкл Бурнам дека е црвениот ангел и демек сценаристиве ги прочитале и намерно додале дека мајка и на Бурнам е ангелот...

Како и да е 3 000 и некоја година, 1000 години пред нас, веројатно тогаш џендериве ќе ги мењаат со се матки и деца ќе можат да раѓаат или овие they/them ќе имаат функционални и кур и пичка, мислам дека овие проблеми за 1000 години нема ни да постојат... :D
Друг би бил муабетот доколку сте ги испратиле сите досегашни стар трек серијали и филмови, со серијава немаат проблем само гикови туку и стар трек фанови, од тој аспект дискутабилно е колку ова заслужува да е стар трек.

Пример Мандалоријан е многу верна на оригиналниот стар ворс концепт поставен од Лукас, дури и естетски не трпи радикални промени - ако воопшто ги има... и го задржува тој оригинален шмек па дури и во режија.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Друг би бил муабетот доколку сте ги испратиле сите досегашни стар трек серијали и филмови, со серијава немаат проблем само гикови туку и стар трек фанови, од тој аспект дискутабилно е колку ова заслужува да е стар трек.

Пример Мандалоријан е многу верна на оригиналниот стар ворс концепт поставен од Лукас, дури и естетски не трпи радикални промени - ако воопшто ги има... и го задржува тој оригинален шмек па дури и во режија.
Добро, сум ги гледал Стар Трек, јасно ми е дека избегаа од концептот и сакаат ептен 'да го модернизираат'... Како и да е, како што кажав не ги исклучувам критиките кои се легитимни ама во голем дел многу појачани баш поради woke моментите вметнати во серијалот...

Јас кажав дека е добра лимунда за гледање поготово ако си sci fi фан и дека човек што не гледал Star Trek може комотно да си ја гледа, нема да се чувствува како нешто да му фали или да не му е јасно.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
серијава немаат проблем само гикови туку и стар трек фанови
Тоа го реков уште од почеток јас:
Единствено разбирам некој да е хард-кор ST фан, па на база на сентименталност да не може да ја сака зашто е визуелно далеку подобра од претходните (претпоставувам), па затоа не може да се поврзе.
Инаку не разбирам како може, на некој ко мене, кој прв пат влегува во ST универзумот, на пример, да не му се допадне.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Тоа го реков уште од почеток јас:

Инаку не разбирам како може, на некој ко мене, кој прв пат влегува во ST универзумот, на пример, да не му се допадне.
Ако го избациме стар трек од насловот, па и воук моментите кои се пренагласени, останува да се дебатира дали Дискаври е добар СФ, па и што значи тоа.
Лично сум на линија со @Trolejbus дека ова е СФ лимунаданоникаконе би рекол одлична, има и доста занаетски проблеми - површна разработка на карактери без соодветна мотивација за акциите како и конзистентност, конвиниент ситуации ради реда чисто да има интересна дешавка.

И преголема сензитивност на самиот екипаж кој за да би бил во таа служба би требало да помине сериозен тренинг.

Иако за вкусовите не се расправа... сепак расправаме... па... зошто тебе ти е одлична?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom