Star Trek: Discovery & Тhe Orville

Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Добра епизода не дека и оваа не беше тмурна на друг начин повеќе...отколку графички. Инаку убаво што обработуваат социјални теми и се повеќе како ТНГ или ТОС...Дискавери вози една приказна и тоа е ОК...само Орвил треба да поработи на продукцијата изгледаат ефтино. Или немаат буџет или незнаат да го трошат...
Секако дека буџетот не им е на ниво како Нетфликс, ЦБС или ХБО, но како за броадкаст телевизија е ОК (Фокс) имаа некои добри дизајн моменти во втората/3тата епизода за што и Сет се пофали на Твитер (бтв имаат еден од позабавните Твитер хаштази за пратење #TheOrville) е сега зависи од публиката, ако стекнат доста симпатии во втората сезона можеби Фокс ќе им го зголеми буџетот. Имено тај шатлот кога ќе го прикажат изгледа очајно.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Дискавери ме разочара, најмногу ми фали секоја епизода да биде различна авантура... Брнам ми е исто така многу вештачка , ептен неинтересен карактер за да биде главен лик во култна серија... продолжувам да следам но без никаков хајп пред следна епизода... штета. Симнувам Орвил да надокнадиме на олд скул стар трек авантура....
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Интересна епизода од Тхе Орвилле синоќа, им дадоа скрин тајм на двајцата кои највеќе го заслужуваа, посебно Исаак, кој добро се вклопи со децата и ги среди како што треба. Баш носталгична епизода која ме потсети на најдобрите времиња за Стар Трек. И добра вест стигна од Сет
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Интересна епизода од Тхе Орвилле синоќа, им дадоа скрин тајм на двајцата кои највеќе го заслужуваа, посебно Исаак, кој добро се вклопи со децата и ги среди како што треба. Баш носталгична епизода која ме потсети на најдобрите времиња за Стар Трек. И добра вест стигна од Сет
Инаку да не случајно друг зборува за Исаак? Баш би било тоа јако...типот само да не го носи костумот. Дури може и да го заменат со друг глумец со иста висина и градба...а овој да само да зборува. Инаку супер епизода беше последнава.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Инаку да не случајно друг зборува за Исаак? Баш би било тоа јако...типот само да не го носи костумот. Дури може и да го заменат со друг глумец со иста висина и градба...а овој да само да зборува. Инаку супер епизода беше последнава.
Можеби не сум го потражил ликот на Исаак, инаку многу ми е добро, тоа што е направен како робот, механички, а не како андроид, како што беше Дата на пример во ТНГ.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Нема Стар Трек денеска, на пауза се до Јануари, нешто слично како што Тхе Валкинг Деад има поделба на два дела на сезоната, минатата епизода беше мидсезон финале. Интересна вест доаѓа од шоуранерот кој вели дека некако ќе ги спои овие настани со канонот, имено многу од хард корд фановите се незадоволни со случувањата кои се опфатени во оваа серија, кои делуваат као парарелен универзум, наместо како дел од канонот.
While fans may be bothered by what they perceive as Star Trek: Discoveryplaying fast and loose with Star Trek canon, one the series showrunners has made it clear that the show will start bringing the series in line with established continuity beginning with its second season.

Some of the major sticking points for fans have been the experimental spore drive that powers the USS Discovery and the existence of Spock’s previously unmentioned adopted sister, Michael Burnham. Showrunner Aaron Harberts says that, as the show comes closer to when Star Trek: The Original Series took place in the timeline, events will begin to form a clearer picture.


‘We have ten years until The Original Series comes into play,” Harberts tells Metro. “It is a challenge creatively because we have lots of choices, in terms of how do we reconcile this [Spore] drive? This surrogate daughter of Sarek? How do we reconcile these things the closer we get to The Original Series?”
А до Јануари останува да си гледаме Тхе Орвил, кој е се подобар од епизода во епизода, минатата епизода беше на ниво, со Лт. Китан во центар на внимание, мислам дека секој лик ќе добие посебна епизода како запознавање со нивните ликови, нешто што го имаше и во поранешните СТ серии. А и стана очигледно дека тие двајцата кормилари се ставени како комик релиф :) Едвај чекам нивна епизода.
http://comicbook.com/startrek/2017/11/19/star-trek-discovery-continuity-canon/
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
До сега не сум гледал ни една Star Trek серија. Од Star Trek гледани ми се само новите филмови, инаку сум тотален нуб за овој универзум. Ама, серијава (Discovery) ја меркам скоро цела година, зашто цело време ми се појавува како сугестија на Netflix, веројатно дека најмногу SF имам гледано од таму. И стварно јако ми изгледаше визуелно, ама читав многу лоши работи, па никако да ја почнам. Ама, кога го правев каталогот, ја најдов темава и ве исчитав од почеток до крај (не е многу, две странички), и синоќа ја почнав. Три епизоди до сега, иии... не е лошо, задржува внимание, плус, пак ќе повторам - визуелно е оргазми. Пааа, ваљда ќе ја продолжам, и се читаме почесто.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.857
Поени од реакции
7.073
@Zlatikevichius Подобро не губи време на било што поново искочено.
Ако си загреан да почнеш со серијалот препорачувам да пробаш со The Next Generation.
Ако ти се допадне ТНГ натаму имаш избор Deep Space 9, Voyager, Enterprise, TOS + филмови.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
23.248
Супер е Discovery, не знам шо е ова хејт. А The Orville, првите неколку еп се добри, после е тешко и досадно срање.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ја изгледав првата сезона од Discovery, и стварно не знам на што дроги беа тие што збореа дека е катастрофа, најлошата од Star Trek, и сл. Единствено разбирам некој да е хард-кор ST фан, па на база на сентименталност да не може да ја сака зашто е визуелно далеку подобра од претходните (претпоставувам), па затоа не може да се поврзе. Серијата е ОД-ЛИЧ-НА! Особено ми се допадна сценариото - очигледно е дека тие што ја пишувале имале замисла од почеток до крај, па така секоја ситница од првите неколку епизоди може да има големо значење во крајните, а не е искасапена од такви кои пишуваат епизода по епизода, без никаква поврзаност. Продолжуваме понатаму...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Ја изгледав првата сезона од Discovery, и стварно не знам на што дроги беа тие што збореа дека е катастрофа, најлошата од Star Trek, и сл. Единствено разбирам некој да е хард-кор ST фан, па на база на сентименталност да не може да ја сака зашто е визуелно далеку подобра од претходните (претпоставувам), па затоа не може да се поврзе. Серијата е ОД-ЛИЧ-НА! Особено ми се допадна сценариото - очигледно е дека тие што ја пишувале имале замисла од почеток до крај, па така секоја ситница од првите неколку епизоди може да има големо значење во крајните, а не е искасапена од такви кои пишуваат епизода по епизода, без никаква поврзаност. Продолжуваме понатаму...
Истото мислење го имам. Серијата е сосема солидна и не го заслужува хејтот што го добива. Тоа ако некој очекувал секоја епизода да гледа посебна авантура, тоа е негов проблем. Гревота е денешнава технологија да не се искористи, а ST: Discovery го прави тоа и повеќе од добро.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Орвил дефинитивно.
Најака епизода онаа со цигарите.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Јас со тек на време си сменив мислење за Дискавери... Брнам уште ја мрзам, ама серијалот како whole , ми стана мед и млеко.. иако не ветуваше многу на почеток , најдоа добар колосек и се стабилизираа.. прерасна во есктра квалитетен стар трек серијал... а за хумористичниот дел од стар трек...ќе чекаме на Орвил .
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Jas ja pocnav Discovery koga izleze, imase samo 2 epizodi i gledav dokaj 4 i me mrzese da ja cekam. Ja pamtam kako solidna, ja ostaviv za koga ke izleze cela ili poveke. Od starite sum zadovolen, new generation koga izlegoa bluray gledav posledno, dobri se ama ne mi se omileni.

Orvile mislev parodija e i nikad ne ja zemav predvid.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom