SportyPal – твој личен тренер

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
јас па неможам да се конектирам,request timed out,иначе имам нокиа 6220 classic,некој чаре да не знае
Во какви услови се имаш обидено да ја стартуваш апликацијата....
ти треба прилично отворен простор , да не си во затворена просторија ,
да нема згради околу тебе ,да не си под дрвја итн...
GPS-от е многу осетлива работа и има тешкотии при лоцирање кога
постојат пречки помеѓу твојот телефон и сателитите.


Негативни страни:
1. Наликува на Nokia Sports Tracker
2. Исцртувањето на графикот по завршување на секоја вежа е ужасно бавно
3. Доколку го стартувате софтверот и стоите во место односно воопшто не се движите (да кажеме 20 мин) тој ви мери како да сте во движење и како да сте поминале 200-500 метри и притоа ви прикажува поминат пат, време и потрошени калории. ОВА Е НАЈГОЛЕМАТА МААНА на овој софтвер и ги доведува во прашање точноста на сите измерени податоци воопшто. Пробајте да го стартувате софтверот и да стоите во место и ке видите дека не работи воопшто точно.
Забелешката под број 3 , многу тешко се поправа.
Прво мислам дека GPS уредот вграден во самиот телефон има прилично
послаб сигнал од уреди наменети само за GPS.
+ недостатоците набројани погоре (му сметаат и облаци , зрачење во атмосферата итн)
се на се , при повторен обид и покрај тоа што позицијата не е променета
GPS-от не дава точни информации.

чааре ?!
AGPS , прашање број 1 за него е , колку е тој добро имплементиран
и што све вклучува асистентот....дали е тоа само алгоритам за пресметка на движење на сателитите околу орбитата, па да знае од кој сателит да побара лоцирање , или е базирано на Cell-ID , и дали вклучува систем за следење на атмосферските влијанија...за да конечно ти врати резултат со многу прецизни координати ......


зборот ми е , проблемот не е до дечките што ја прават апликацијата
ниту една апликација за позиционирање на светов не е по прецизна од нивната.

едит:
Супер апликација :)
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
имам нокиа н95 и апликацијата работи перфектно на мојот телефон,најинтересно ми е кога на крајот ја покажува рутата што сум ја поминал на Сателитска мапа на мојот град.
За тие што неможат да им лоцира ЏиПи Ес нека пробаат прво да влезат во Tools,connectivity,GPS и од таму нека остават едно 10 минути да бара сателити и да се лоцира мобилниот после побрзо ке оди лоцирањето,на отворен простор за 3-4 мин,после мака нема и во џеб си го носам и пак покажува 100% ви гарантирам.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Зошто ја нема во Apple Appstore бесплатната верзија?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Зошто ја нема во Apple Appstore бесплатната верзија?
Симни си ја AllSportsGPS, одлична апликација која нуди се што и оваа, плус можност за слушање музика, аплоадирање на сесиите директно на нет (да не ги изгубиш) и слични погодности. Дури и да немаш нет, ќе ти го покаже патот кој си го возел, само без мапата... :)

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Симни си ја AllSportsGPS, одлична апликација која нуди се што и оваа, плус можност за слушање музика, аплоадирање на сесиите директно на нет (да не ги изгубиш) и слични погодности. Дури и да немаш нет, ќе ти го покаже патот кој си го возел, само без мапата... :)

Не бе, океј, знам дека има и други слични апликации кои бркаат работа... Но, ме интересираше дали некој знае зошто SportyPal ја нема во AppStore?
Гледам дека има SportyPal Bike, али таа е само наменета за велосипедизам и е некои 5 долари.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не бе, океј, знам дека има и други слични апликации кои бркаат работа... Но, ме интересираше дали некој знае зошто SportyPal ја нема во AppStore?
Гледам дека има SportyPal Bike, али таа е само наменета за велосипедизам и е некои 5 долари.
Најверојатно не е апдејтирана за 4.0 и тргната е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom