South Korea AF vs North Korea AF

Член од
4 декември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119152

Oваа актуелна вест дополнително ми даде добар повод да ја отворам оваа тема.


Part 1

Republic of Korea Air Force


ЛогоИнсигниа

Aircraft Origin Type In service


Fighter Aircraft

Boeing F-15E US fighter-bomber 39

Lockheed F-16 US fighter-trainer 168

F-4 Phantom II US fighter-bomber 147

F-5E Tiger II US fighter 174


Transport Aircraft

Avro 748 UK VIP transport 2

Sikorsky UH-60 US VIP transport/rescue 10

Boeing 737 US VIP transport 1 Korean Air Force One

CASA CN-235 Spain/Indonesia tactical transport 20

C-130 Hercules US tactical transport 12


Helicopters


CH-47 Chinook US rescue 7

Kamov Ka-32 Russia rescue 7
S-92A Superhawk US VIP transport 3
Респектабилно воздухопловство. Има и нешто од сопствено производство, но и тоа е со Американска подршка.

Следува опонентот...

Part II


Korean People's Air Force


ИнсигниаAircraft / Origin / Type / In service / Notes


Harbin H-5/Il-28 China/SovietUnion bomber 80

MIG-17FRESCO/J-5 SovietUnion/China fighter 107

J-6/MIG-19FARMER China fighter +100

MiG-21PF/PFM Soviet Union fighter 160

MiG-21bis Soviet Union fighter 30

F-7B/MiG-21FB China fighter 40

MiG-21U Soviet Union fighter-trainer 30

MiG-23ML Soviet Union fighter 46

MiG-23P Soviet Union fighter-bomber 10

MiG-23UB Soviet Union fighter-trainer 10

MiG-29S Soviet Union fighter 35

MiG-29UB-12 Soviet Union fighter-trainer 5

Sukhoi Su-7BMK Soviet Union attack 18

Sukhoi Su-22M5 Soviet Union attack 30

Nanchang Q-5 China attack 40

Sukhoi Su-25K Soviet Union attack 36

Sukhoi Su-25UBК Soviet Union attack-trainer 4

MiG-15UTI Soviet Union trainer 30

CJ-6 China trainer 187

Ilyushin Il-76MD Soviet Union transport 3

Mil Mi-24 Soviet Union attack 24

Mi-8/14/26 Soviet Union transport 29

Z-5 China utility helicopter 48

Mi-2 Poland utility helicopter 140

MD Helicopters 500D United States scout helicopter 86


Следува видео материјал и извори.
Од сесрце се надевам дека тука едноставно ке НЕМА војна.

Поздрав до сите мирољубиви авијатичари :tup:
 
?

..........

Гостин
Јужна Кореа е далеку помоќна и воено и економски:toe:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Јужна Кореа има подобра авиација.Северна Кореа има побројна,но затоа е технолошки назадна и голем дел од авионите не им се во оператина состојба.
 
S

smart ass

Гостин
Џабе и е економската моќ, кога во војна би изгубиле. Нуклеарките не се заебанција.:toe:
Јок-нема да употребат нуклеарка како прво ако се обидат преку балистичка ракета СМ3 ќе го среди проблемот.

Понатаму северна кореја има милион војска која гладува,нема мотив,а Ј.Кореја треба во случај на војна да ги пуштат северно корејските војници и овие кога ќе го видат првиот маркет или МКдоналдс-ќе остават и пушки и се и ќе се затрчаат по јадењето.

И имајте предвид дека во Јужна кореја има троа Б-1 стратегиски бомбардери...така да ако кимчо се одлучи на нуклеарна опција(хех со 10 килотона) америте ќе возвратат минимум 10 пати појако.


А за авијацијата...зарем очекувате Миг 15 и 17+21 да бидат достојни противници на Ф-15-ката...

башка што членот sje накратко ја опиша оперативната способност на С.Кореанската авијација,ако ја додадеме добрата САМ одбрана(патриот пак2 и 3),и како прво и прво овде нема да има воздушни бтки-едноставно Амраам ќе врши работа а северно корејските авиони тешко дека ќе го прекршат воздушниот простор на Јужна Кореја....се разбира ова го можат МИГ-29 понатаму 23-ката...ама знак прашалник е нивната состојба како и опрема.

Добро е што барем Су-25 се совјетски...другото што е копирано од кина не го бидува.

Јужна Кореа е далеку помоќна и воено и економски:toe:
Точно,со економската моќ оди и воената...се разбира нуклеарки се исклучени-тука е авијацијата, и при евентуален конфликт баш ме интересира колку миг-ови ќе се распаднат во воздух...
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
Јок-нема да употребат нуклеарка како прво ако се обидат преку балистичка ракета СМ3 ќе го среди проблемот.

Понатаму северна кореја има милион војска која гладува,нема мотив,а Ј.Кореја треба во случај на војна да ги пуштат северно корејските војници и овие кога ќе го видат првиот маркет или МКдоналдс-ќе остават и пушки и се и ќе се затрчаат по јадењето.

И имајте предвид дека во Јужна кореја има троа Б-1 стратегиски бомбардери...така да ако кимчо се одлучи на нуклеарна опција(хех со 10 килотона) америте ќе возвратат минимум 10 пати појако.

NEMA SANSI AMERIKA DA VLEZE VO OVAA VOJNA
AKO AMERIKA VLEZE NA STRANATA NA JUZNA KOREA RUSIJA I KINA KE SI JA ISKORISTAT SANSATA I AMERIKA KE PRETRPE 10 PATI POJAK PORAZ.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
za oftopickot, dokolku izbie konflikt, ne mislam deka direktno ke se zamesaat amerika ili kina pa duri i rusija... ne im e od tolku golem ineres, barem takov vpecatok imam.

a za avijacijata, mnogu dobri detali ni dade, interesni sliki. Super bi bilo uste info za avijacijata na severna koreja. Nekoj spomna MIGovite so ke se raspagaat, kolku so znam jas, tie bile najizdrzlivite vozduhoplovi igradeni dosega, toa i im e edna od glavnite karakteristiki.
 
D

DartWader

Гостин
Не е можно мигови од 50 и 60 години на минатиот век да се спротистават на најмодерните ловци од 4 и 4.5 генерација. Што знам некако безвезна ми е споредбата.


вс
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
И имајте предвид дека во Јужна кореја има троа Б-1 стратегиски бомбардери...така да ако кимчо се одлучи на нуклеарна опција(хех со 10 килотона) америте ќе возвратат минимум 10 пати појако.
Севернокорејците на јуриш ќе ја прегазат Јужна Кореја, а тоа дека американците ќе употребат нуклеарни бомби е утопија никој од тие таму политичарите на Капитол Хил нема да сака да биде запаметен што дал дозвола за нуклеарна војна....
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Севернокорејците на јуриш ќе ја прегазат Јужна Кореја, а тоа дека американците ќе употребат нуклеарни бомби е утопија никој од тие таму политичарите на Капитол Хил нема да сака да биде запаметен што дал дозвола за нуклеарна војна....
Ќе стигнат до првиот град каде има Мек доналдс и ќе застанат на сендвичи:pos2:
 
S

smart ass

Гостин
za oftopickot, dokolku izbie konflikt, ne mislam deka direktno ke se zamesaat amerika ili kina pa duri i rusija... ne im e od tolku golem ineres, barem takov vpecatok imam.

a za avijacijata, mnogu dobri detali ni dade, interesni sliki. Super bi bilo uste info za avijacijata na severna koreja. Nekoj spomna MIGovite so ke se raspagaat, kolku so znam jas, tie bile najizdrzlivite vozduhoplovi igradeni dosega, toa i im e edna od glavnite karakteristiki.

ТОЧНО издржливи се...ама имаат и најмногу систем феил,па така имаме најмногу несреќи баш од миговите(овие постариве) но секако тоа се должи на слабото одржување-не дека мигујан не ги бива добри се,апгрејдуван МИГ-29 е звер ете провери србија скоро модернизираше баш 29-ка.

Јужна Кореа има подобра авиација.Северна Кореа има побројна,но затоа е технолошки назадна и голем дел од авионите не им се во оператина состојба.
Точно...јас се прашувам како бе ќе се справат со над 100 Ф-16ки,а башка Ф-15 да не го спомнувам...очигледно Кореанците имаат и слаб транспортен потенцијал(застарени хеликоптери и неодржувани)...чист пораз ќе биде тоа.

Севернокорејците на јуриш ќе ја прегазат Јужна Кореја, а тоа дека американците ќе употребат нуклеарни бомби е утопија никој од тие таму политичарите на Капитол Хил нема да сака да биде запаметен што дал дозвола за нуклеарна војна....
Хирошима,нагасаки...ова го знаат С.Кореја...они се како куче кое лае а не каса.

И не шлапај на јуриш ко божем ова олимписки игри се...нека испаднат сто души јуриш накај еден утврден митралез па да видиме колку ќе преживеат,башка што војската е МИЛИОН,значи уништи им резерви со гориво и Храна и толку е...сами ќе остават оружје.

П.С нуклеарка може да лансира Претседателот на САД ако сака од авион,може и од франција,може и у неговата дневна,ма кога сака(ако треба)...има актовка со титаниум..таму е црвеното копче.

Ќе стигнат до првиот град каде има Мек доналдс и ќе застанат на сендвичи:pos2:
Па и богами донекаде си у право,а за нуклеарките јасно е...има антибалистичка заштита и неколку Дестроери со СМ-3..кои фиксно погодуваат балистичка ракета уште при полетување(спај радарот не е заебанција..)башка што ги следат тие спорни локации.

Јужна Кореа е далеку помоќна и воено и економски:toe:
Всушност Јужна кореја има и развиена бродоградба(најмногу произведуваат) па Јужна кореја ја нарекуваат мала БРИЦ економија(Бразил,Русија,Индија,Кина=БРИЦ) поради растот и БДП.
 
B

Borg_Drone

Гостин

NEMA SANSI AMERIKA DA VLEZE VO OVAA VOJNA

AKO AMERIKA VLEZE NA STRANATA NA JUZNA KOREA RUSIJA I KINA KE SI JA ISKORISTAT SANSATA I AMERIKA KE PRETRPE 10 PATI POJAK PORAZ.

Извини, но дали знаеш дека американска војска (заедно со јужно-корејска војска) ја чува Јужна Кореја и DMZ?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Извини, но дали знаеш дека американска војска (заедно со јужно-корејска војска) ја чува Јужна Кореја и DMZ?
А ти дали знаеш дека Кина и Русија беа на страната на Северна Кореја за време на Корејската војна? Исто е и сега. Ако се закачат двете Кореи, или ќе ги остават сами да се испотепаат или ќе се замешаат и другите светски сили, што мене ми е малку веројатно зошто може да се развие во многу поголема војна, да не кажам трета светска војна.
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Odamna ne bev online i si ja gledam temava. Obozavam lugje sto na forum si chataat ... Argumenti gospoda ... 

Kajgana Shop

На врв Bottom