Sony PS Vita / PSP2

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569


Стигна и тој ден - Sony и официјално го потврдија постоењето на PSP2. Она чудо на горната слика (ќе) има 5 инчен OLED екран на допир со резолуција од 960x544 пиксели (четири пати поголема од таа на PSP) и четворојадрен процесор (ARM Cortex-A9) + графички чип со исто толку јадра (PowerVR SGX543MP+). Од други додатоци ќе има WiFi и 3G, две камери, стерео звучници, микрофон, GPS..

При презентацијата Sony ја демонстрираа силата на конзолата преку играње на неколку познати игри - Uncharted, Killzone, Resistance и Little Big Planet.

PSP2 треба да се појави по продавниците при крајот на годината, за време на празниците.

 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Таман праев search да отворам тема. :)
Останува да видам како се понаша со батериите . Ако е ок , го пазарам одма.
Ps3 power in my pocket , HELL YEAH!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Уф страв да те фати да имаш толку јако нешто во џеб. :tv:

Штета што не зборуваат англиски за да разбереме, значи колку ме нервираат чудо некое. Само за тие да разберат ма ме им еб ем.

--- надополнето ---

Екранов е одчичен, го врти насекаде а се гледа прекрасно.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
А џабе ти е Џои сеа, готово, ти си за Мајкрософт, погрешна страна одбра што да ти правам

шала :smir:
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
А џабе ти е Џои сеа, готово, ти си за Мајкрософт, погрешна страна одбра што да ти правам

шала :smir:
Џои Иксбоксот си го носи у џеб , шо ти е. Не му треба него ваква ствар.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Што има врска сеа ова со хбохот? Да дадам 400$ за да играм килл зоне или унчартет кој веќе сум ги/ сте ги пробале нема смисла. Ако патуваш долго, ако си цело време во движење ваква работа би купил. А само да играм на ова НЕ. Не гледам ни една добра причина зошто би играл на ова кога можам на хбох или пс3 сеедно.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Радувајте се колку сакате али мене Сони нема да ме поебе пак ... Овој пат кје чекам едно година дена после realese date пошо си ја научив лекцијата со PSP 1 ...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Повелете и малку поопширно, на "нашки". :)

Како и претходниот пат, Sony го има хардверот, Nintendo има novelty...и изгледа дека пак Нинтендо ќе победи.

Не знам која ќе биде цената, ама освен ако Sony планираат да продаваат со големи загуби, не верувам дека ќе биде под $500...
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Еј тоа да ... цената одма може да го усмрти ПСп2 , а и се слагам со тебе и ја не верувам под 400-500 евра да биде. Ако се секавам добро псп1 беше 600$ на launch date :P
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Цената ќе биде изгор, доаѓа премногу касно. Скоро цела година после нинтендо (пак не им доаѓа умот на сони) ќе излезе до тогаш iphone 5 а и веќе наголемо ќе се зборува за iphone 6
 

Kajgana Shop

На врв Bottom