Skopje niz prizmata na eden star skopjanec

Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
се преселив од Центар во населба Аеродром 1982... блиску до мојата зграда,Бул.Јане Сандански 19, меѓу две 7катници се уште беше старата аеродромска зграда,вон функција, а аеродромот беше преместен во Петровец пред да започне изградбата на населбата... Имам летано како дете 1962 од стариот Аеродром, ама зградате не беше оваа од 1928, оваа е срушена во ВВ2 па после е напраена друга, помала ???
Некаде 1983 ја урнаа и таа и направија 4катница... криво ми е што не ја сликав таа што ја срушија, а нема ни во архив на општината слика, барем не сум нашол до сега...


https://maskimagazin.faktor.mk/zaostanati-eve-koga-skopje-go-imal-prviot-aerodrom---monumentalen-objekt?fbclid=IwAR3UmBwdSm62sBQsu9nqw16W5GRRqYIiYV9fkF6RV2ZRJdJeNWx__lJIXbk
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Ах бе старци, вас не ви не достига некое мочано скопје кога било 50000 луѓе, вас ви недостига младоста, не се глупирајте со вакви теми.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ах бе старци, вас не ви не достига некое мочано скопје кога било 50000 луѓе, вас ви недостига младоста, не се глупирајте со вакви теми.
Парадоксот е во тоа што сите т.н. стари скопјани имаа дебел ќар од доселувањето на провинцијалците, а сега кога просраа голем дел од тоа, почна да им смета тој факт. Тие поумните си ќутат и си туркаат бизнисот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom