Silicon Valley

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Сакав уште пред да почне да отворам тема, ама не знаев дали ќе има некаква заинтересираност. Ама имаше некои коментари во општата тема, па еве нека си има и своја.


Се работи за нов ситком на ХБО кој се фокусира на неколку компјутерски гикови кои живеат во Silicon Valley, дом на многу од најголемите технолошки корпорации и илјадници мали стартапи. До сега се излезени 7 епизоди, и останува уште една од првата сезона. Излага во понеделник. Веќе е потврдено дека ќе има и втора сезона.

Се започнува кога Ричард ќе создаде алгоритам за компресирање, кој најпрво го користи за пребарување на музика. Но откако големите компании ќе видат дека се работи за нешто со огромен потенцијал, ќе влезат во војна за апликацијата на Ричард.

Глумците се ептен погодени и супер функционираат заедно. Супер е серијата и епизодите траат по триесет минути. Повеќе не би пишувал, изгледајте ја :)

 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
Yaaay, има тема за серијава!! :noze:

Како што се изјаснив и претходно, премногу ми се свиѓа!
Сите ликови ми се совршени, и искрено тешко ми е да одберам фаворит.
Џинџерот Erlich ми е толку интересен, едноставно секоја сцена со него ми е перфектна, Џаред, или пак brogrammer-oт Gilfoyle и таа хемија што ја има со Dinesh.. пресмешни ми се... :D

Еден куп сцени ме изнасмеале ко луда... лични фаворити Thank you Florida, кога Гелсон сака да контактира со Big Head ( холографската видео конференција)... и најсвежо презентацијата на Erlich на Tech Crunch Disrupt ...:pos: :pos::pos:

Едвај го чекам финалето! :cool:
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Добар крај :D
Само што сега ќе треба да се чека, а супер ми доаѓаше секој понеделник после ГОТ.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Пресметките во последната епизода... :pos::pos:
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
А Halt and catch fire ја фативте? Не е комедија и ми се виде интересна :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ја изгледав еден ден, одлична серија. Конечно нешто како што треба за гиковите а не срањено Биг Бенг....
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Иначе не спомнав дека актерот кој го глумеше Питер Грегори починал за време на снимањето. Затоа и го немаше во последните неколку епизоди. Не сум прочитал дали има планови за негова замена.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.640
Заврши прва сезона, така? Иначе, прејака серија. Штета што времетраењето на епизодите не беше барем по 1 саат.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
^Same

А и оваа сцена доста ме насмеа :D

Двајцава имаат одлична хемија а се тотално различни карактери. Искрено, не знам кој ми е омилен лик. Дали е Џаред со неговата психотична организираност, дали е сатанистов со неговата смиреност, дали е секси бог џинџер со својата сексоча...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom