Shine

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Синоќа, баш мислејќи се што да правам, еден другар ме покани да одиме на свирка на Shine, сум чул за бендов, ама некако ич не ме фаќало мерак да одам. Настапуваа во Gala Live (Глобал, Струмица) и сум стварно импресиониран од настапот. Муабетот ми е, дека се виртуози, и двајцата, иако не сум многу по таа музика поминав феноменално, имаа и еден одличен drum-set и луѓето спобудалеа, немам зборови. Ваши искуства со бендот, сте биле на настапи, мислења?



Превземено од нивниот myspace профил:
SHINE е формиран во 2008 година во состав од Јордан Манов и Дамјан Пејчиноски. Талентот за музика кај двајцата е откриен уште од мали години. Постепено започнуваат со настапи и членуваат во повеќе групи, за да на крај, секој ја пронајде својата специјалност во музиката и финалниот производ SHINE. Мултиинстументалистот, Јордан Манов, потекнувајќи од музичко семејство уште од рана возраст започнува со свирење на тапани. На 13 –годишна возраст започнува со настапи на повеќе манифестации во републиката и надвор од неа, како и воедно се здобива со многу награди и признанија. Од повеќето награди и настапи, како позначајни би ги издвоиле: 2003 година награда за најдобар соло концерт, 2004 година награда за најдобар текст и музика, истата година го отвара големиот концерт на легендарните Boney M во Хрватска. Во 2005 година учествува како пред група на концертот на Дивље Јагоде во Белград , а во 2007 година,заедно со Дамјан Пејчиновски, го завршуваат мајсторскиот клас кај еден од најголемите џез музичари во Бугарија – Милчо Левиев. Гитаристот, Дамјан Пејчиноски започнува со свирење од 6 годишна возраст, меѓутоа, првата средба со музичкиот свет и сцената ги открива малку подоцна. Започнувајќи со јавните настапи публиката имаше можност да се запознае со неговиот извонреден талент и техника. Во 2002 година победува на Рок Фест, гитаристот Влатко Стефановски лично му ја врачува главаната награда (гитара), 2008 година настапува на големиот концерт на браќата Тавитјан во Универзална сала. Мај 2009 е избран меѓу илјадници гитаристи од целиот свет да настапи на финалето на најголемиот светски натпревар за гитаристи “Guitar Idol” во Лондон, заедно со уште 11 конкуренти ширум светот. Неговата виртуозност ја покажува на неколку on-line натпревари: Второ место на натпреварите "Strings on fire" и "Truth in Shredding" на кои учествуваа повеќе од 500 учесници од цел свет. И двајцата соработуваат со повеќе реномирани музички имиња на македонската сцена. SHINE , за нив би рекле дека се само двајца музичари кои се трудат да звучат како цел бенд.

Facebook fan club

MySpace
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Ауу,вчера шо журка направија. Феноменално беше,секоја чест на момците.:cuc:
Само нека продолжат вака,верувам дека ке имаат одлична кариера.:vozbud:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Одлична тема, Кискин.
Shine се одлични. Што може да се каже повеќе за бенд каде што учествува Дамјан Пејчиновски. Песните им се доста добри а и Дамјан и Јордан се добри инструменталисти па им даваат уште поголема вредност на секоја од песните. Стварно е разочарувачки што покрај толку "јаки" естрадни "уметници", дечкиве неможе да се пробијат како што заслужуваат. Ај еве една песна од нив:



 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
ммм.. Shine се супер ко засеа машала да не ги почудам :D брат ми ги слушаше пред некое време па ми фатија на уво и ми кажа.. стварно не ми се верваше дека се двајца типци само али сепак свака му част звучат одлично :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Дали за загревање во Гала имаше пуштено Слаткар? Поминав низ таму, затоа. :)
 
M

Mussolini

Гостин
Одлична тема, Кискин.
Shine се одлични. Што може да се каже повеќе за бенд каде што учествува Дамјан Пејчиновски. Песните им се доста добри а и Дамјан и Јордан се добри инструменталисти па им даваат уште поголема вредност на секоја од песните. Стварно е разочарувачки што покрај толку "јаки" естрадни "уметници", дечкиве неможе да се пробијат како што заслужуваат. Ај еве една песна од нив:




Ми се ареса песната... :pipi:
 
S

StormRage

Гостин
Сум бил неколку пати на нивни свирки струга... лудница се посебно Дамјан корни гитарата:)
Еве нешто интересно :
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Како а ?:vozbud:
И поп преработките не им беа супер (иако од Лејди Гага ме изнервира).
Супер впечаток ми оставија за прв пат.
 
S

StormRage

Гостин
И поп преработките не им беа супер (иако од Лејди Гага ме изнервира).
Супер впечаток ми оставија за прв пат.
Ете баш сношти така успат ми испадна и ојдов... и се искинав од смеење со Лејди Гага,Dance With The Devil :vozbud: и останатите неартикулисани работи како што рече :pos2:
 

jombastik

Misfit Kid
Член од
23 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
6
Јас сум од Струмица, требаше некни да одам да ги видам ама не успеав, инаку Струмица има претежно позери и кремци и шо сакаш да не свират Лејди Гага или такви глупости. Можда момците се добри ама ако почнат да свират метал или нешто шо не го разбираат кремци никој нема да оди да ги слуша или сите ќе ги гледаат како телиња во шарена врата...
 

BOBI_KOSA

Ишишан, Заклан
Член од
16 април 2008
Мислења
359
Поени од реакции
9
Мора Дамјан да наприви јак бенд, Јордан за тапанар ок, иначе вокал мора да најдат некој друг.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
одличен бенд песната љубов или сон ја слушав на MTV
супер песниче
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Бевме другари со Дамјан пред да стане "ѕвезда", сега ни здраво не вика...пешлаче :icon_lol: Македонски синдром - ако снимиш еден спот а до вчера си смрдел на гаража, е тогаш си ѕвезда со реноме - патетика.
Многумина ги испративме така и завршија по кафани.
Се најдобро им посакувам и многу многу кила памет!
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670

aj nekoj neka mi prati link za download od lubov ili son na pp:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom