Sherlock

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Sherlock.


Само три епизоди се досега и толку се од прва сезона, ја гледав само првата епизода. И слободно можам да речам дека нема подобро нешто или слично на него како на пример играните филмови постарата серија исто така со Шерлок Холмс, екранизираниот Херкул Поаро е далеку под ниво. Супер мини серија спрема првата епизода наредните денови од утре ќе ги гледам и другите две. Ако сакате вакво нешто апсолутно има да ве здрви, знам на почетокот и јас бев скептичен Шерлок Холмс во денешно време тралала, ама подобро екранизирано нешто нема: Не читајте на IMDB за содржината на епизодата оставете да ве изненади. Утре ќе ја гледам пак првата епизода затоа што начинот на дедукција од страна на Шерлок е премногу брз за одредени нешта ама сепак содржината е кристално јасна.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ја гледав третата епизода малку сум разочаран затоа што го дознав Мориарти одма кој е, и на крајот излезе дека е тој. Кога јас го дознав а Шерлок не, тогаш има серииозна дупка во сценариот или е само повторливо клише.
Почетното мое мислење беше само кога ја изгледав првата епизода каја навистина беше фантастична, втората беше просечна третата предвидлива.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Пишувам само за да се активираат луѓево и ОБАВЕЗНО да ја гледаат серијава ако може да се каже серија од по 3 епизоди од сезона а секоја епизода трае по сат и пол.

Како и да е како и 1 та така и 2та сезона беше феноменална посебно последната епизода од 2та сезона. Штета што нема повеќе епизоди по сезона но можеби затоа и квалитетот е на високо ниво.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Ја гледав третата епизода малку сум разочаран затоа што го дознав Мориарти одма кој е, и на крајот излезе дека е тој. Кога јас го дознав а Шерлок не, тогаш има серииозна дупка во сценариот или е само повторливо клише.
Почетното мое мислење беше само кога ја изгледав првата епизода каја навистина беше фантастична, втората беше просечна третата предвидлива.
Па добро ти се фокусираш на ликовите што ги глеаш у една епизода ( еве 10-20 нека се ) а Шерлок денвно гледа многу поише луѓе ( а и не се замара со the common people ), а ем Мориарти имаше солидна маска :icon_lol:

Глеј ја трета сезона ќе видиш дали знаеш кој е Мориарити :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ги изгледав првите две сезони и дури сега гледам дека излегла уште една епизода од третата.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Ги изгледав првите две сезони и дури сега гледам дека излегла уште една епизода од третата.
Епизода од трета сезона? Не најдов ништо такво. Најавена е за први јануари спрема ИМДБ.
Не е реткост да излезат епизоди од серии порано по торенти , ама ова ептен рано е некако.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Епизода од трета сезона? Не најдов ништо такво. Најавена е за први јануари спрема ИМДБ.
Не е реткост да излезат епизоди од серии порано по торенти , ама ова ептен рано е некако.
Се базирав на постот погоре од Fear and loathing кога реков дека излегла епизода од трета сезона. Тој најверојатно мислел за трета епизода од првата сезона. Проверив утрово на замунда и немаше ништо, на останати сајтови не проверив.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Се базирав на постот погоре од Fear and loathing кога реков дека излегла епизода од трета сезона. Тој најверојатно мислел за трета епизода од првата сезона. Проверив утрово на замунда и немаше ништо, на останати сајтови не проверив.
A колку ме израдува само да знајш.
Нема никаде иначе , секаде проверив , све живо превртив!
Фиар или книгите ги чита или некој од постарите серии ги гледа и не истрола убо :)
Имам начекано по телевизииве нешто од оваа: http://www.imdb.com/title/tt0086661/
Доста добра е , посебно карактерот на Шерлок е интересно обработен. Што не е случај споредено со оваа!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
A колку ме израдува само да знајш.
Нема никаде иначе , секаде проверив , све живо превртив!
Фиар или книгите ги чита или некој од постарите серии ги гледа и не истрола убо :)
Имам начекано по телевизииве нешто од оваа: http://www.imdb.com/title/tt0086661/
Доста добра е , посебно карактерот на Шерлок е интересно обработен. Што не е случај споредено со оваа!
Оди на Наша ТВ секој четврток, јас сум фан на книгите и бев скептичен акко ќе работи Шерлок во модерно време и искрено не му е лошо направена серијава. Малку што ме нервира е што го направиле совршен и без мани што не е случај во книгите каде што е се дрогира додека не работи на случај. http://www.nasatv.com.mk/pages/programa4.htm
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Оди на Наша ТВ секој четврток, јас сум фан на книгите и бев скептичен акко ќе работи Шерлок во модерно време и искрено не му е лошо направена серијава. Малку што ме нервира е што го направиле совршен и без мани што не е случај во книгите каде што е се дрогира додека не работи на случај. http://www.nasatv.com.mk/pages/programa4.htm
Немам навика да гледам серии на ТВ штознам, планирам да ја изгледам постарава кога ќе заврши оваа.
Баш тоа сакав да посочам за ликот во серијава. И јас бев скептичен и ја почнав ептен негативно настроен али добро сработено е се на се во целост. Вотсон и Шерлок се ептен погодени како ликови визуелно , карактерните особини и навики се испоставени а дел заменети/измешани со елементи без кои не се може во денешно време!

Пример пушењето и фамозното луле на Шерлок е заменето со никотински фластери како одвикнување и ред други работи. Ќути виолината на ја имаат заменето со миксета. Дрогата онака провизорно е спомната само , ништо повеќе! Се се врти околу случајот само а ретко во градењето на ликовите , што лично мене ми е поинтересно за гледање.
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Серијава е одлична, се е многу добро осмислено.. секоја чест.
Можеби затоа им треба многу време додека излезе нова сезона .. а и малку епизоди има.
Супер серија
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Се базирав на постот погоре од Fear and loathing кога реков дека излегла епизода од трета сезона. Тој најверојатно мислел за трета епизода од првата сезона. Проверив утрово на замунда и немаше ништо, на останати сајтови не проверив.
Грешка имам ја, мислев на 3 епизода од 2 сезона у постот :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Само што ја изгледав првата епизода. Интересна модерна верзија на Шерлок и др.Вотсон. Се согласувам со коментарот некој пост погоре, мислам дека вистински ликови се избрани. Ме воодушеви глумата на личноста која го глуми Шерлок добар избор е. Од она што ми остави како впечаток е фантастично осмисленото сценарио, дефинитивно се чувствувам како страните од книгата да ми се прелистуваат пред очиве. Од една епизода се заразив. Инересен ми е фактот што има малку епизоди во сезона и отскокнува од она клише на епизода спакувана во 30 минути. Тоа покажува само колку совршено е и спакувано за фанатици на крими-драма жанрови.(y)
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Се обидував да ја ''засакам'' серијава ама некако не ми оди .Добри главни актери , добра глума од нив , ама пак не ми штима нешто .Како што напиша човекон погоре , Холмс е склон кон разни опијати за да си го фокусира умот и се користи со маски и преправања за да ги фати криминалците . Колку што видов од првата сезона од тоа ништо немаше . А можеби па многу паламудам наместо да уживам . Како и да е ме потсети барем да ја изгледам повторно со Џереми Брет серијата . Кој сака линк од таа серија еве . На Јутјуб ги има сите епизоди

http://www.youtube.com/watch?v=Pals1EarWz4&feature=plcp&context=C3efa7dcUDOEgsToPDskJJWRglUEwEUDS-jwk9mcAj
--- надополнето: 26 февруари 2012 во 03:03 ---
А да , ке заборавев за малку . Американците имаат план да направат модернизација на Шерлок Холмс и дејствијето ке се случува во Њу Јорк . Многу креативни луѓе това Американциве ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom