Seven Seconds

  • Креатор на темата staycalm
  • Време на започнување
S

staycalm

Гостин
Серијава е криминалистичка драма. Се работи за полицајци вмешани во смртта на младо црнче. Откако Брентон Батлер, црниот тинејџер возејќи велосипед е удрен со кола од страна на полицаец белец, во истрагата се случуваат голем број прикривања што предизвикува расните тензии да растат се' повеќе и повеќе во нивното општество. Прикажано е лицето на „правдата“ и како таа функционира, како полицајците се привилегирани во однос на обичниот човек што ќе изврши кривично дело, нивната моќ да се извлечат од калта многу полесно од друг обичен човек, корупцијата во полицијата и секако и привилегиите што белците ги имаат споредбено со црнците.

Нова е серијава и не е многу позната се' уште. Излегоа сите 10 епизоди од првата сезона на Нетфликс на 23ти февруари. Ја изгледав за 3 дена целата, секоја епизода трае по 1 час. Почетокот не е толку интересен (бар мене не ми беше) ама со секој поминат момент и навлегување во приказната повеќе ми стануваше се поинтересна, а посебно последните 3 епизоди. Погодува во срце и не верувам да остане некој рамнодушен на одредени сцени(нормално ова важи за луѓе што не се расисти).

Вреди да се погледне.

 
Последно уредено од модератор:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Серијава е криминалистичка драма. Се работи за полицајци вмешани во смртта на младо црнче. Откако Брентон Батлер, црниот тинејџер возејќи велосипед е удрен со кола од страна на полицаец белец
Доволен опис јас мислам.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
веќе видено сто пати. полиција мафија се штитат меѓусебно
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.675
Демоде, погледана ќе беше ако цајканите беа црнци а детето некој реднек.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
А можат да најдат многу понови тематики за обработка. Штета.
Еден куп нови серии, ретко нешто квалитетно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Ако ја гледам ќе ја расипам со својата белина, само за луѓето од црна вероисповед е серијава.
 
S

staycalm

Гостин
А можат да најдат многу понови тематики за обработка. Штета.
Еден куп нови серии, ретко нешто квалитетно.
Многу е смешно што секогаш сериите шо не им се свиѓаат на Македонците на луѓето у останатиот модерен свет им се свиѓаат :D

Дај и шанса па после критикувај ја :)
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
абе можно е да е добра серијата, ама што кога пак истата преџвакана тематика
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Изгледав четири епизоди и не ми се свиѓа. Да не беше Реџина Кинг ќе ја баталев, ама поради неа ќе ја довршам. Останатите актери ми се без везе.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Многу е смешно што секогаш сериите шо не им се свиѓаат на Македонците на луѓето у останатиот модерен свет им се свиѓаат :D

Дај и шанса па после критикувај ја :)
Ко и секогаш, you are barking up the wrong tree. Научи малце самоконтрола, младо дете си, чисто за тебе ќе биде поарно.

Sense8 ми е уште непреболена, ден на жалост ми беше кога ја откажаа. Тоа е пример уште потабу тема, али беше оригинална идеја, уште појако изведена.

За оваа, па реално од трејлерот ми е досадна. Имам еден куп серии за шанси давање, а за детективска/криминалистичка, секако има подобри. Не ми се допаѓа ова што ја направија телевизијата бетер од филм, сега сите актери се ориентираат на тв, многу проекти, ретко нешто што стварно ќе си речеш, да, ќе тепам време за ова, вреди. Може и јас си имам големи очекувања, после неколку врвни серии што имам изгледано, се ми е блед просек.
 
S

staycalm

Гостин
Ко и секогаш, you are barking up the wrong tree. Научи малце самоконтрола, младо дете си, чисто за тебе ќе биде поарно.

Sense8 ми е уште непреболена, ден на жалост ми беше кога ја откажаа. Тоа е пример уште потабу тема, али беше оригинална идеја, уште појако изведена.

За оваа, па реално од трејлерот ми е досадна. Имам еден куп серии за шанси давање, а за детективска/криминалистичка, секако има подобри. Не ми се допаѓа ова што ја направија телевизијата бетер од филм, сега сите актери се ориентираат на тв, многу проекти, ретко нешто што стварно ќе си речеш, да, ќе тепам време за ова, вреди. Може и јас си имам големи очекувања, после неколку врвни серии што имам изгледано, се ми е блед просек.
Не знам за што се однесува тоа barking up the wrong tree, факт е дека на македонците не им се свиѓаат прогресивни приказни, без разлика дали тебе ти се свиѓаат :) Една геј сцена да се појави и по автоматизам леле крш е серијава уаа педерска пропаганда :icon_lol:

Јас не го гледав трејлерот пред да ја почнам, у глобала трејлерот не ми е одлучувачки фактор. Гледам оцени, критики и после одлучувам дали да гледам или не. Али да, трејлеров е малце досадничок. Мене ми беше сосема добра серијата, не беше 10ка ама не беше ни просечна. Како и да е, твој избор е дали ќе ја гледаш или не.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не знам за што се однесува тоа barking up the wrong tree, факт е дека на македонците не им се свиѓаат прогресивни приказни, без разлика дали тебе ти се свиѓаат :) Една геј сцена да се појави и по автоматизам леле крш е серијава уаа педерска пропаганда :icon_lol:

Јас не го гледав трејлерот пред да ја почнам, у глобала трејлерот не ми е одлучувачки фактор. Гледам оцени, критики и после одлучувам дали да гледам или не. Али да, трејлеров е малце досадничок. Мене ми беше сосема добра серијата, не беше 10ка ама не беше ни просечна. Како и да е, твој избор е дали ќе ја гледаш или не.
Пола фил подфорум се клања на Six Feet Under, серија која е најпрогресивна во историјата, така да пробај пак.
 
D

Daedalus

Гостин
Не знам за што се однесува тоа barking up the wrong tree, факт е дека на македонците не им се свиѓаат прогресивни приказни, без разлика дали тебе ти се свиѓаат :) Една геј сцена да се појави и по автоматизам леле крш е серијава уаа педерска пропаганда :icon_lol:

Јас не го гледав трејлерот пред да ја почнам, у глобала трејлерот не ми е одлучувачки фактор. Гледам оцени, критики и после одлучувам дали да гледам или не. Али да, трејлеров е малце досадничок. Мене ми беше сосема добра серијата, не беше 10ка ама не беше ни просечна. Како и да е, твој избор е дали ќе ја гледаш или не.
Дај бе па ти, доста тресеш глупости. Какви се тие „прогресивни приказни“, торко еден?
Ти мислиш дека тука сите се некои прости балканци, ти си прогресивен интелектуалец, а си се испилил пред еден месец од вулвата на мајка ти... Не значи дека пошто си геј, дека си интелигентен и прогресивен, не работи тоа така. Спушти си го носето у земја малце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom