Series Club 2022 (ФЕВРУАРИ 2022: SCENES FROM A MARRIAGE (1974) / SVT)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
скоро минута го гледаме курот на Конел. Дури две сцени одвоиле да ни покажат братот колкава вуна има околу алатот
:pos: :pos: :pos:
Исто и мене ми сметаше тоа, moreover што го гледам како обид за некакваси родова коректност, или како и да се вика тоа: демек до сега само женската сексуалност беше експлоатирана во филмовите и сериите, дај сега малце и курови да прикажеме. Неприродно ми е, зашто апла се гледа дека е намерно заради некаква коректност, грешки од минатото или исправување на некакви неправди.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Јас искрено жалам, но морам да кажам со време дека нема да имам време за овде да учествувам. :(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Normal People

Ја гледав уште на почетокот на месецов, но не напишав нешто посебно за серијата. Мене ми се допадна, многу. Впрочем, единствена замерка ми беше тоа што напишав погоре, за обидот да се „исправат некои „историски неправди“ со сексуалноста“. Инаку, се ми беше погодено до таа мера што буквално ја одложував секоја епизода за да трае подолго, да не заврши брзо. Британците речиси секогаш имаат многу повеќе реалистичност и нормалност во сериите од Американците. Така и тука, се беше како навистина да се случува пред мои очи, не се осеќав како да гледам нечија глума, туку како да гледам нечии животи.

Она што погоре го спомна @ob1 со метафорите и симболите - и мене ми остави особено впечаток. Во првата епизода Мариен беше таа која беше црната овца, отфрлена од стадото, за подоцна, некаде трета-четврта епизода, да се сврти тркалото и во една слична таква ситуација да се најде Конел, да го почувствува чувството на неприпаѓање во групата. Одлично беше претставено тоа, навистина убав детаљ во сценариото, убаво раскажување.

Во поглед на приказната, јас не можам да го обвинам ни едниот ни другиот за тоа што се разделуваа. Едноставно, така налагаа околностите, и за поголемиот дел од нивните разидувања виновна беше нивната младост и неискуство. Не знаеја што да направат во таква ситуација, што беше уште еден плус кон реалистичноста во раскажувањето, зашто грешките во љубовта се сосем нормални.

Ми се допадна и крајот! Многу! Се поинаку од тоа:

„Ќе одам!“
„А јас ќе останам. И ќе бидеме добро.“


ќе беше нереално, чудно, премногу Холивудски. Крајот како да сака да ни каже дека длабоко во нив, дури и никогаш повторно да не се заедно, и тоа што го доживеаја, беше доволно, дека нивните срца засекогаш ќе останат споени, па од таму тоа „ќе бидеме добро“. И дека по се што поминаа заедно, животот само ги направи посилни личности.

Прекрасна, прекрасна серија! Морам да го најдам и романот и да го прочитам.

9/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
ОК, солидно го поминавме јануари. Искрено, се плашев дека ќе завршам само јас, како што беше со 5x предизвиците. А испадна - четворица ја гледавме Normal People - јас, @__Vita____ , @SK-92 и @ob1 . На старт се пријавија и @Комита Ултрас , @Corvus и @Violetova , но не добивме од нив ништо (@Violetova подоцна се откажа). Па да видиме, можеби серијата за февруари ќе ги заскокотка повеќе сите, па може ќе ни се придружат и други.

За февруари оставив на @__Vita____ да одбере што ќе гледаме. Таа направи интересен избор, кој не верувам дека ќе не остави рамнодушни. Оставам на неа да ни ја презентира серијата, па - имате 28 дена!
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Во месец февруари ќе ја гледаме мини-серијата Scenes from a Marriage (1974) од Ингмар Бергман. Ја одбрав токму оваа, бидејќи е една од малкуте мини-серии кои ги знам, а додатно беше и тоа што е од големиот Бергман.
Гледајќи ќе се препуштиме на психологизацијата на ликовите која е присутна во повеќето негови филмови и навистина ќе се нурнеме во животот на Мариан и Јохан. Во актерските улоги е и преубавата Лив, Музата на Бергман, која естетски ја збогатува целата кинематографија.
Како што прочитав, серијата е инспирирана од вистински ситуации од брачниот живот на Бергман a има и нова адаптација која може да ја погледнете после оваа и да ја споредите.

scenes.jpg
Серијата може да се најде на YTS.

Се надевам дека ќе уживате гледајќи! А и јас, заедно со вас.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Lele skoro ja gledav novata Scenes... :love:

Inace znam deka kasnam no vcera izgledav 6 epizodi od Normal People. Inaku za nea plakjav VPN. :mad:

Zena mi ja citase lani knigata i barase da ja izgledame i serijata. Mene ne mi izgledase ni togas ni segas privlecna.

Ke kazam samo deka odamna ne sum sretnal tolku neprikladni akteri za ulogi. Katastrifalno antipaticni. Ovoj shutrakot voopsto ne lici na godinite sto treba da gi glumi i me vadi od takt koga ke go dadat so kosulce zasukani rakavi i race u dzeb ko nekoj... Advokat.

Ke pisam detalno da ja izgledam, najverojatno vecer bidejki ako prodolzam so pauza se plasam deka nikogas nema da ja zavrsam.

Samo da se prijavam deka sum tuka.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Да кажеше, ќе ти дадев username и password за HBO GO. Ваљда ќе функционира и без VPN.
Imam. Odnosno imav hbo go i za 350 denari i te kako vredese no so taa pretplata ne moze nadvor od mk, region locked e. Tuka ima samo hbo max i skapo mi se vide a sekako mi treba vpn, sega za oskarovcite najmnogu. :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Само да боцнам, верувајте и на Вита, серијава од дамна ми е гледана ама паметам во еден ден дека ја смачкав, целосно внесува посебно ако уживате во квалитетни дијалози, психолошки драми и суптилни маж-жена закачки. Од аспект на режија, сценаријо и глума, тешко може подобро.

Исто и Normal People гледана ми е баш пред 1 година, општо само ќе пишам, на почеток бев внесен ама како што одминуваше серијава отрпнував на неа и на (не)парот.. инаку технички квалитетно и се тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom