Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2014
Мислења
339
Поени од реакции
268
Проблем доаѓа кога очигледно прават некое порамнување на сметки да не биде пак пр со Артур еве со Осмех купуваш првотимец од една екипа се гледа дека очигледно го преценуваш ама тоа е небитно ама после некој ден ти продаваш младинци на истиот клуб за 30м во вакви трансакции очигледно е дека нешто не е како што треба а во Италија доста го прават тоа кога купуваат некој првотимец па следуваат трампи со некој од младинците од истите екипи во најмал случај е сумливо секако.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Не мора да значи дека само во замените се користи можноста да се билдаат gains. Еве на пример Интер лани го купува факинг Зино Ванхосден (гарант, 99% од навивачите и на Интер прв пат ќе го слушнат неговото име) за 16 милиони евра од Стандар Лиж, и го пушта на позајмица.

Интер истовремено го продава Стефан Јоветич на Монако за 10 милиони, а Стефан Цапрари го продава на Сампдорија за 15 мил. ПЕТНАЕСЕТ МИЛИОНИ

Цената на играчот е ексклузивно право на клубот.
И? Капрари го продале во 2017 за 15 милки а вредел 10 според трансфермаркт. АМА тоа не е проблем можеле и 30 да го продадат АКО НЕКОЈ ПЛАТИ СО ПАРИ. Добро 20 страни се испишаа уште не разбирате.

Ок, мислите си дека Аљели е таргетот и затоа ве казниле, нека ви биде полесно. И пак спомнувајте колку трошеле Англиските клубови и какви суми плаќале (кеш) и споредувајте ги со Италијанските дувани трампи каде реално се переле милиони и никој клуб не губел од трансферите.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Проблем доаѓа кога очигледно прават некое порамнување на сметки да не биде пак пр со Артур еве со Осмех купуваш првотимец од една екипа се гледа дека очигледно го преценуваш ама тоа е небитно ама после некој ден ти продаваш младинци на истиот клуб за 30м во вакви трансакции очигледно е дека нешто не е како што треба а во Италија доста го прават тоа кога купуваат некој првотимец па следуваат трампи со некој од младинците од истите екипи во најмал случај е сумливо секако.
Јасно е зашто ова го праеле.
Не е дека Наполи немал 50 милиони да даде за Осимен, туку ФФП тоа им го забранувало. Е сеа, ако дадат 70 милиони, а притоа имаат приход од 20 милиони од "продажба" на трансфери, тогаш се чисти.

Тука е криминалот и ваљда од прислушкуваните разговори баш ваков муабет им имаат фатено и затоа ги имаат казнето. Зашто пази, за завршен случај ПОВТОРНО ДА СЕ ОТВОРИ треба да имаш многу силни и цврсти докази, иначе судијата ќе ти ги отфрли.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Не знам што се објаснувате. Болни се. Постојано некој скандал има околу нив ама се нешто другите се криви.
Го отворив фан клубот арамиски и видов како се однесуваат. Па ова во Интер да се случи има очите да си ги извадиме во фан клуб. Ќе пичкариме од прв до последен по криминалците. Ние очите си ги вадим што продале или купиле некој не па за ова да ги правдаме. Овие бате мака си немаат, се собрале сите во фан клубот како адвокатска куќа се, си се јачаат ќе паднело на суд ау мау.
Дно од клуб и фанови.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.543
Поени од реакции
3.210
Не знам што се објаснувате. Болни се. Постојано некој скандал има околу нив ама се нешто другите се криви.
Го отворив фан клубот арамиски и видов како се однесуваат. Па ова во Интер да се случи има очите да си ги извадиме во фан клуб. Ќе пичкариме од прв до последен по криминалците. Ние очите си ги вадим што продале или купиле некој не па за ова да ги правдаме. Овие бате мака си немаат, се собрале сите во фан клубот како адвокатска куќа се, си се јачаат ќе паднело на суд ау мау.
Дно од клуб и фанови.
Дај да видме како ги испичкаравте за случајот од 2016та?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Не мора да значи дека само во замените се користи можноста да се билдаат gains. Еве на пример Интер лани го купува факинг Зино Ванхосден (гарант, 99% од навивачите и на Интер прв пат ќе го слушнат неговото име) за 16 милиони евра од Стандар Лиж, и го пушта на позајмица.

Интер истовремено го продава Стефан Јоветич на Монако за 10 милиони, а Стефан Цапрари го продава на Сампдорија за 15 мил. ПЕТНАЕСЕТ МИЛИОНИ

Цената на играчот е ексклузивно право на клубот.
И каков доказ има за Ванхојзден.
На позајмица у Стандард 2 години, после тоа перманентен трансфер таму. После 1 сезона трансфер назад у Интер.
Може од Интер си рекле еј овој добар е дај да си го купиме назад. :D
Освен снимени разговори како овој на Паратичи со ДИРЕКТОРИТЕ НА ПИЗА, за друго кур ќе му се фатат на Интер за овие трансфери што наводно ги истражуваш.

Истото важи и за Капрари кој беше у договор во трансферот на Шкринијар.
Сампдорија го купува за 15 милиони, 1 недела подоцна Интер кешира 35 за Шкринијар.
Тука баш Капрари си горе доле приближна трансфер вредност. 6 милиони вредел, продаден за 15, откако претходно има неколку прволигашки сезони позади него.

Џабе пробувате да израмните вакви регуларни трансфери со тие смешките на Јувентус.
Ало доказ имате од директорот каде вика еј океј е бе уживај ништо не ти мења дали 8 дали 30 уживај сум го праел ова со Џенова и Аталанта немај гајле.... НА ДИРЕКТОРОТ НА ПИЗА, КЛУБ У 3ТА ЛИГА.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.177
Поени од реакции
7.674
Не е вистинското прашање кој им е крив на итаљаните. Тоа се знае дека сами се си криви. Мубаетот е што Уефа е корумпирана до јаја и зошто не земат да тренираат ФФП со Псж. Зошто за некого е мајка а за друг макеа ?

Или се праат дека не знаат за договорот што го направиле Платини и Арапот, првиов да му дозволи што сака да прави со клубот да играат суперкупови во нивните земји и да им ургира у Фифа да добиваат светски првенства а за возврат тој да го купи ПСЖ, да вложува во француското првенатво и општо фудбал. Мислам дека има влијание и во француската фудбалска федерација.
Пробаа со Сити овие од Уефа ама арапот им се закани со најдобрите адвокати у светот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Јасно е зашто ова го праеле.
Не е дека Наполи немал 50 милиони да даде за Осимен, туку ФФП тоа им го забранувало. Е сеа, ако дадат 70 милиони, а притоа имаат приход од 20 милиони од "продажба" на трансфери, тогаш се чисти.

Тука е криминалот и ваљда од прислушкуваните разговори баш ваков муабет им имаат фатено и затоа ги имаат казнето. Зашто пази, за завршен случај ПОВТОРНО ДА СЕ ОТВОРИ треба да имаш многу силни и цврсти докази, иначе судијата ќе ти ги отфрли.
Јасно е зашто ова го праеле. Не ми е како го праат во другите лиги.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.283
И каков доказ има за Ванхојзден.
На позајмица у Стандард 2 години, после тоа перманентен трансфер таму. После 1 сезона трансфер назад у Интер.
Може од Интер си рекле еј овој добар е дај да си го купиме назад. :D
Освен снимени разговори како овој на Паратичи со ДИРЕКТОРИТЕ НА ПИЗА, за друго кур ќе му се фатат на Интер за овие трансфери што наводно ги истражуваш.

Истото важи и за Капрари кој беше у договор во трансферот на Шкринијар.
Сампдорија го купува за 15 милиони, 1 недела подоцна Интер кешира 35 за Шкринијар.
Тука баш Капрари си горе доле приближна трансфер вредност. 6 милиони вредел, продаден за 15, откако претходно има неколку прволигашки сезони позади него.

Џабе пробувате да израмните вакви регуларни трансфери со тие смешките на Јувентус.
Ало доказ имате од директорот каде вика еј океј е бе уживај ништо не ти мења дали 8 дали 30 уживај сум го праел ова со Џенова и Аталанта немај гајле.... НА ДИРЕКТОРОТ НА ПИЗА, КЛУБ У 3ТА ЛИГА.
Dzontra, vaka sega. Jas ne baram izgovor, ako si pravele matni raboti, treba da si odgovaraat site, nezavisno dali Juve dali Piza.. So ne znaci deka ako za drugite nema razgovori prisluskuvani, deka ne pravele ili deka pravele. Pa imas izjava od samiot Pretsedatel na FIGC koj veli deka igracite si gi cenat klubovite kolku vredat i deka samo za toa ako se kaznuva togas ke ostanime bez tim vo Seria A. Znaci ova ti go izjavuva Pretsedatelot na FIGC.

Sega kolku sakas peglaj, dovolno si pameten deka Vanhojzden ne vredi 5 milioni, a kamoli 16, ili Caprari 15ka. Jas ne velam deka tuka ima neso nelegalno, samo ti posociv 2 transfera na Inter izminatite 2 godini shto se van logika, plus znaejki go faktot deka mastermajndot za cenkanje mister Marotta vi e direktor.

Napoli ima daleku povekje od Inter takvi transferi, Milan isto taka....

No sto e tuka e, Juve si ima pravo da si ja brani svojata nevinost pred CONI
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Јасно е зашто ова го праеле. Не ми е како го праат во другите лиги.
Не знам искрено, мислам дека немаат проблем со ФФП поради преголеми приходи од ТВ права и други заебанции. Можам да зборам за мој Реал, кој немал проблем до сега со ФФП дури и кога сите тимови беа погодени од ковид кризата Реал успеваше финансиски да биде позитивен. Е сега, тој период Реал некои 2-3 последователни трансфер периоди (зимо-лето-зимо) немаше купено ниту еден играч.

Малце лудо е да се каже дека ова го правел само Јуве, не може да се каже за сигурно но многу веројатно е дека го правеле и други екипи во Италија. Јуве се дегени зашто ги бркаат и за други ствари и сеа им имаат извадено се на виделина.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Не знам што се објаснувате. Болни се. Постојано некој скандал има околу нив ама се нешто другите се криви.
Го отворив фан клубот арамиски и видов како се однесуваат. Па ова во Интер да се случи има очите да си ги извадиме во фан клуб. Ќе пичкариме од прв до последен по криминалците. Ние очите си ги вадим што продале или купиле некој не па за ова да ги правдаме. Овие бате мака си немаат, се собрале сите во фан клубот како адвокатска куќа се, си се јачаат ќе паднело на суд ау мау.
Дно од клуб и фанови.
Ако е некок болен и напатен, тоа сте дефинитивно вие. Се пењавите тука за нешто што и вашиот клуб го правел.

За секоја од овие трансакции потребни се два клуба. Нека ги казнат и другите па ќе веруваме дека не е таргетирано.
Автоматски споено мислење:

Не знам искрено, мислам дека немаат проблем со ФФП поради преголеми приходи од ТВ права и други заебанции. Можам да зборам за мој Реал, кој немал проблем до сега со ФФП дури и кога сите тимови беа погодени од ковид кризата Реал успеваше финансиски да биде позитивен. Е сега, тој период Реал некои 2-3 последователни трансфер периоди (зимо-лето-зимо) немаше купено ниту еден играч.

Малце лудо е да се каже дека ова го правел само Јуве, не може да се каже за сигурно но многу веројатно е дека го правеле и други екипи во Италија. Јуве се дегени зашто ги бркаат и за други ствари и сеа им имаат извадено се на виделина.
За реал знам, поише муабетот ми беше за Псж, сити и тн. Како нив им проаѓаат книгите.
И друго, дали Ла лига би ја казниле Барса за зделката со јуве.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
@MASTERPIECE ај вака на кратко.

Ти си газда на фирма, јас сум ти вработен со 500 евра плата.
Се договараме ти да ме пријавиш на 1000 евра месечна плата а јас секој месец да плаќам 30 000 за одреден Х продукт или Услуга што ја нудиш.

Е сеа, исто ни се фаќа и на двајцата, ама со тие 1000 евра јас ќе можам да отидам у банка и да зеам кредит со рата од 30 000 денари наместо кредит со рата од 15 000. Или ај потопен да сум со бројките, со 60 000 денари прилив ќе можам да земам 180 000 денари минус на плата - 3 плати а со 30 000 денари ќе можам да земам 90 000 денари.


Може не е најбоље пример, ама вакво нешто се случува само помеѓу ПРАВНИ лица.
А Јуве ако не се лажам е и на берза искочен.
Кај нив многу сјебана може да биде самата ситуација со малверзациите и пумпање на вредност на акција. Но еве, не сум толку кадарен, некој по упатен детално нека си објасни.

Битно со првиот пример треба да ми ја сфатиш поентата.
Се е ок освен што во твојот пример имаме конкретни и јасни бројки, однапред договорени и утврдени по закон, значи имаш точна метрика.

Што е сосема спротивно од случајов, каде не постои точна метрика за вредност на играч, не постои регулатива.

Ќе повторам, апсолутно јасна ми е штелата што ја правеле, но штела не е исто што и криминал.

Ај и јас пример да дадам, најблиску според мене до ситуацијава. Поседувам уметничка слика од Петар Мазев, а пријател некој од Никола Мартиновски. Јас повеќе го ценам Мартиновски. Ги трампаме. У имотен лист пишувам уметничко дело од вредност 100к евра. За мене толку вреди и испод тоа не ја чепкам.

Како ќе ми каже некој колку да ја ценам? Има негде законски ценовник? Кој криминал го праам? За што би можел да ме казни некој? Као демек суд ќе рече ама не вреди таа толку...абе за мене толку вреди, знам нешто што вие не знаете за сликата, посебна техника користел на четката.

За 2 години може Орце Камчев ќе дознае за истото и ќе понуди 100к+. А може и не. Пак за мене е таа вредноста.


Па ова во Интер да се случи
Веќе се случило, 2016та, со пресуда со признавање вина со плаќање казна со све комплет.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Dzontra, vaka sega. Jas ne baram izgovor, ako si pravele matni raboti, treba da si odgovaraat site, nezavisno dali Juve dali Piza.. So ne znaci deka ako za drugite nema razgovori prisluskuvani, deka ne pravele ili deka pravele. Pa imas izjava od samiot Pretsedatel na FIGC koj veli deka igracite si gi cenat klubovite kolku vredat i deka samo za toa ako se kaznuva togas ke ostanime bez tim vo Seria A. Znaci ova ti go izjavuva Pretsedatelot na FIGC.

Sega kolku sakas peglaj, dovolno si pameten deka Vanhojzden ne vredi 5 milioni, a kamoli 16, ili Caprari 15ka. Jas ne velam deka tuka ima neso nelegalno, samo ti posociv 2 transfera na Inter izminatite 2 godini shto se van logika, plus znaejki go faktot deka mastermajndot za cenkanje mister Marotta vi e direktor.

Napoli ima daleku povekje od Inter takvi transferi, Milan isto taka....

No sto e tuka e, Juve si ima pravo da si ja brani svojata nevinost pred CONI
Па добро де у право е претседателот, со таа разлика што за Јувентус имаат докази, телефонски разговори каде Паратичи признава дека на работи исправно. Сфаќаш. Тука е разликата.
Мене ми се јасни ваквите трансфери и на Интер.

Работата е што никој не може да ги докаже овие проценки освен ете, кога некој ќе се издаде на телефон. Еднаш ради телефон паднаа, сеа пак го изедоа. Епа коа не учат јеби га.
Као да не гледаат филмови ебате, криминал преку телефон никогаш не се праи. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom