Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2014
Мислења
354
Поени од реакции
279
Ne ti drzi voda muabetot, i spored transfermarkt sto e relevanten izvor za procenka na vrednost na igraci Arthur vredel 70 isto taka i Pjanic, izglea zaboravate kakvo igraciste bese bosanecot pred da odi vo Barca 20 milioni vredel :pos:
Во кој универзум вредел Артур 70м дојде во Варса за 25 покажа малку напредок првата сезона после тотално пропадна имаше проблем со носталгија и никогаш не крена некоја цена не пак 70м.Додека Пјанич можи некогаш вредел 70м додека беше во Рома и првите 2 сезони во Јуве беше добар последните 2 многу падна во форма а и веќе имаше 30г и сигурно ни приближно не вредеше 70м.
Башка проблемот беше што пробаа да ги протнат во различни фискални години за да си порамнат двата клуба сметките ама не им помина тоа во Уефа како што планираа.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.146
Поени од реакции
4.539
Проблемот е кога ќе го трампаш со друг играч и вредноста на играчите ќе ја пишеш 100 милиони без реална трансакција и ни еден клуб да не изгуби пари.
Мислам дека малце грешиш со ова што го зборуваш за трампа и без реална транскација, затоа што во тој случај ти не добиваш финансии на твоја сметка и не може да пријавиш приход. Ќе го земам примерот на Пјаниќ-Артур, ако беше трампа како што велиш, ќе беше трансфер глава за глава без финансиски инекции за клубовите и без никакви трансакции. За да ја исполнат целта и Барса и Јуве, се водеа како посебни трансфери, Барса уплати на Јуве 70м за Пјаниќ, Јуве им уплати на Барса 70м за Артур (или колку и да беше сумата). Со тие пари, клубовите чистеа некои сметки пред ФФП, какви и да беа таму правата и регулативите и си ја исполнуваа целта. Сличен е случајот и со Осимен претпоставувам, Наполи уплаќа 70 милиони на Лил, меѓутоа овие како посебни трансфери го купуваат Карнезис и тие анонимусите младинци за вкупна сума од 20 милиони, трансферот се води како 70 милиони, меѓутоа Наполи чисти сметки пред ФФП со тие 20 милиони профит што ги остварува.

@MASTERPIECE реално има поента, меѓутоа веројатно клучно во случајов е што има јасни и евидентни докази, прислушкувани муабети, мејлови и слично. Е сега, и во таков случај, ако законски не можеш да докажеш дека „судениот“ правел криминал, не можеш ни да го осудиш, како што беше случај со „бомбите“ кај нас, каде на сите криминали се судеа за скроз 10-ти работи, затоа што за големите ствари не можеа да се најдат докази и прекршувања на законите. Од друга страна, федерацијата веројатно има право да ги казни Јуве со одземање на бодови поради нерегуларно работење, без да има јасно прекршување на некое правило или закон. Како и да е, судењево ќе трае, ама заедно ќе се согласам со јувенташиве (на страна мозочните удари и глупостите што се пишани на темава), во случајов по мене виновни се двете страни, затоа што и Џенова, Аталанта и остали клубови свесно го прифаќале истово.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Не бе јас се откажувам, чим не можеш да разбереш кога ти објаснувам како на прваче, џабе е.

Последен пат:

Ти ќе пишеш 100 милиони за Гаљардини никој нема да го купи... Ако по некој случај се најде некоја будала и ти даде 100 милиони топ!

Проблемот е кога ќе го трампаш со друг играч и вредноста на играчите ќе ја пишеш 100 милиони без реална трансакција и ни еден клуб да не изгуби пари.
Штом постоела трампа, значи имало и постоела реална трансакција. И да е глава за глава без да се инволвирани пари, позајмици, уплати било што, пак е регистриран трансфер со документи со све заверени во лигата. Све си ок. Е сеа, после тоа, што ги спречува т.е. што регулира колку да си ги вреднуваат играчите? Каде е прекршокот ако тој што го зел Гаљардо си потпише договор со него и му стаи откупна клаузула 120 мил, и истото го направи Интер со ботот што го земале у трампата? Кај пишува дека не смее толку и толку да си го проценат они играчот? Кое правило? Кој закон? Според која листа на вредност на играчи треба да се водат?

И не ми кажа за интер у 2016, што прекршуваат, за што признаваат вина? За што се спогодуваат? За кое дело и постапки плаќаат казна 90к?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.310
Поени од реакции
7.445
Мислам дека малце грешиш со ова што го зборуваш за трампа и без реална транскација, затоа што во тој случај ти не добиваш финансии на твоја сметка и не може да пријавиш приход. Ќе го земам примерот на Пјаниќ-Артур, ако беше трампа како што велиш, ќе беше трансфер глава за глава без финансиски инекции за клубовите и без никакви трансакции. За да ја исполнат целта и Барса и Јуве, се водеа како посебни трансфери, Барса уплати на Јуве 70м за Пјаниќ, Јуве им уплати на Барса 70м за Артур (или колку и да беше сумата). Со тие пари, клубовите чистеа некои сметки пред ФФП, какви и да беа таму правата и регулативите и си ја исполнуваа целта. Сличен е случајот и со Осимен претпоставувам, Наполи уплаќа 70 милиони на Лил, меѓутоа овие како посебни трансфери го купуваат Карнезис и тие анонимусите младинци за вкупна сума од 20 милиони, трансферот се води како 70 милиони, меѓутоа Наполи чисти сметки пред ФФП со тие 20 милиони профит што ги остварува.

@MASTERPIECE реално има поента, меѓутоа веројатно клучно во случајов е што има јасни и евидентни докази, прислушкувани муабети, мејлови и слично. Е сега, и во таков случај, ако законски не можеш да докажеш дека „судениот“ правел криминал, не можеш ни да го осудиш, како што беше случај со „бомбите“ кај нас, каде на сите криминали се судеа за скроз 10-ти работи, затоа што за големите ствари не можеа да се најдат докази и прекршувања на законите. Од друга страна, федерацијата веројатно има право да ги казни Јуве со одземање на бодови поради нерегуларно работење, без да има јасно прекршување на некое правило или закон. Како и да е, судењево ќе трае, ама заедно ќе се согласам со јувенташиве (на страна мозочните удари и глупостите што се пишани на темава), во случајов по мене виновни се двете страни, затоа што и Џенова, Аталанта и остали клубови свесно го прифаќале истово.
Друже кога ќе пишам фиктивна трансакција мислам на префрлање и враќање на пари... Ме разбираш? Јас ти плаќам за еден играч 40 милиони ти за друг играч ми враќаш 40 милиони а они не вредат ич.

Зашто директорот на Јуве баш тоа нагласил кога се работи за трампа можеш наместо 4 милиони да пишеш 10?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Мислам дека малце грешиш со ова што го зборуваш за трампа и без реална транскација, затоа што во тој случај ти не добиваш финансии на твоја сметка и не може да пријавиш приход. Ќе го земам примерот на Пјаниќ-Артур, ако беше трампа како што велиш, ќе беше трансфер глава за глава без финансиски инекции за клубовите и без никакви трансакции. За да ја исполнат целта и Барса и Јуве, се водеа како посебни трансфери, Барса уплати на Јуве 70м за Пјаниќ, Јуве им уплати на Барса 70м за Артур (или колку и да беше сумата). Со тие пари, клубовите чистеа некои сметки пред ФФП, какви и да беа таму правата и регулативите и си ја исполнуваа целта. Сличен е случајот и со Осимен претпоставувам, Наполи уплаќа 70 милиони на Лил, меѓутоа овие како посебни трансфери го купуваат Карнезис и тие анонимусите младинци за вкупна сума од 20 милиони, трансферот се води како 70 милиони, меѓутоа Наполи чисти сметки пред ФФП со тие 20 милиони профит што ги остварува.

@MASTERPIECE реално има поента, меѓутоа веројатно клучно во случајов е што има јасни и евидентни докази, прислушкувани муабети, мејлови и слично. Е сега, и во таков случај, ако законски не можеш да докажеш дека „судениот“ правел криминал, не можеш ни да го осудиш, како што беше случај со „бомбите“ кај нас, каде на сите криминали се судеа за скроз 10-ти работи, затоа што за големите ствари не можеа да се најдат докази и прекршувања на законите. Од друга страна, федерацијата веројатно има право да ги казни Јуве со одземање на бодови поради нерегуларно работење, без да има јасно прекршување на некое правило или закон. Како и да е, судењево ќе трае, ама заедно ќе се согласам со јувенташиве (на страна мозочните удари и глупостите што се пишани на темава), во случајов по мене виновни се двете страни, затоа што и Џенова, Аталанта и остали клубови свесно го прифаќале истово.
Апсолутно у центар. Чак што и лигата не би требало да може да ги казни ако нема прекршување на некој нивни статут, правило, регулатива итн.

За дали треба и други да бидат казнети, нема логика да биде само еден или само некои, ако сите правеле такви трансфери, само што немора и не треба да биде никој казнет јер нема нешто што прекршиле.

А самиот факт дека има случаи како наполи-лил, јуве-барса кои што се демек спорни, укажува дека не ја праеле фората у ита само, туку е меѓународна. Зашто не отворат и француски и шпански судови случаи? И ако е меѓународно, ќе треба судот во Лозана да има јурисдикција. А ако стигне до таму автоматски ќе мора и уефа да биде вмешана јер и кај нив мора да се пријават и регистрираат трансфери и трансакции.

Јасно е дека тоа нема да се случи и дека е конкретно таргетиран Ањели ради тоа смрдената супер лига, ама премногу сицилијански стил делува вака досеа, без никаква основа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.538
Разбирам јас цело време, ама ти не ми даваш одговор зашто да не пишат 100 мил? Според што да се раководат за вредноста? Кој ќе каже колку реално вреди. Ја го проценувам на 150 ти на 5 мил. И двајцата сме во право јер не е регулирана цена, дали ме разбираш?

Башка, истово го прашувам и за во 2016 за Интер, за што признаваат вина во плусваленца случајот против нив и се спогодуваат со обвинителство за 90.000 евра казна. Што криминал направиле конкретно, кое дело го признаваат?
Pa imas telefonski razgovori i transkripti kade e zboreno toa od luge koi direktno bile involvirani vo transferite, i koj kolku stvarno vredel, kako go shteljale i slicno, bukvalno na temava toa ti e servirani ti pak so istite prasanja namesto da razlistas par strani tuka.
Bukvalno u samite razgovori e iscrtano deka pravat kriminal, svesno, i kur gi bolelo za toa, jer se juventashi, i toa im doaga ko dishenje vozduh, bez istoto umiraat od smrt i smrdat na lesh.
Abe deckite gi sudat i za .... lazhiranje za test po italijanski za Suarez :pos: , nadrealni se, a ovoj uste zivee u onaa zabegana zabluda, targetirani bile radi ... super ligata. :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Ete toa bilo, uste eden sto go provalil matriksot, neeeeext.

I ovoj pa @Trolejbus zemal se objasnue, abe idi tamu u toa temata za UFO daj nekoj apdejti onoj red zurla ramnozemjasot vidi so i naprail ti ja masakriral, uz put te molam prijavi go ako mozes za da go trgnat bar od tamu, tiii da ti ebam.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Јас ти плаќам за еден играч 40 милиони ти за друг играч ми враќаш 40 милиони а они не вредат ич.
Кој вика дека не вредат толку? Кај пишува, кој регулира тоа? Кој е задолжен за официјално вреднување на играчи? Ја за тој што ти плаќам 40, сметам дека вреди 60 и дека во иднина ќе му расте цена и ќе го даам за 100. Го проценувам у моментов како асет од 80 мил. Што прекршувам? Твојата проценка дека не вреди толку? Или на форум проценката дали некој е камен или не? На што би се повикал судот за да докаже дека сум ја напумпал вредноста кога нема таков правен документ што го регулира тоа?
Зашто директорот на Јуве баш тоа нагласил кога се работи за трампа можеш наместо 4 милиони да пишеш 10?
Затоа што никаде не пишува дека не можеш и не смееш. Докажи дека не бил у право, дај да видиме каде пишува дека не смее така.
Автоматски споено мислење:

koj kolku stvarno vredel
Кој го определува тоа? Колку стварно вреди на пр. Барела?
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.146
Поени од реакции
4.539
Јасно е дека тоа нема да се случи и дека е конкретно таргетиран Ањели ради тоа смрдената супер лига, ама премногу сицилијански стил делува вака досеа, без никаква основа.
:D
Таргетиран е Јуве затоа што очигледно ова им било редовна пракса, очигледно станало сомнително и почнале внимателно да ги пратат и прислушкуваат, дошле до еден куп докази кои укажуваат дека свесно правеле вакви малверзации и заслужено ќе го јадат :) Дали и какви казни ќе има за другите ќе видиме, случајот е далеку од затворен, ама сигурно Јуве ќе го јаде најдебело од проста причина што највеќе го злоупотребувале истото
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.637
Поени од реакции
5.317
Друже кога ќе пишам фиктивна трансакција мислам на префрлање и враќање на пари... Ме разбираш? Јас ти плаќам за еден играч 40 милиони ти за друг играч ми враќаш 40 милиони а они не вредат ич.

Зашто директорот на Јуве баш тоа нагласил кога се работи за трампа можеш наместо 4 милиони да пишеш 10?
Не мора да значи дека само во замените се користи можноста да се билдаат gains. Еве на пример Интер лани го купува факинг Зино Ванхосден (гарант, 99% од навивачите и на Интер прв пат ќе го слушнат неговото име) за 16 милиони евра од Стандар Лиж, и го пушта на позајмица.

Интер истовремено го продава Стефан Јоветич на Монако за 10 милиони, а Стефан Цапрари го продава на Сампдорија за 15 мил. ПЕТНАЕСЕТ МИЛИОНИ

Цената на играчот е ексклузивно право на клубот.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.272
:D
Таргетиран е Јуве затоа што очигледно ова им било редовна пракса, очигледно станало сомнително и почнале внимателно да ги пратат и прислушкуваат, дошле до еден куп докази кои укажуваат дека свесно правеле вакви малверзации и заслужено ќе го јадат :) Дали и какви казни ќе има за другите ќе видиме, случајот е далеку од затворен, ама сигурно Јуве ќе го јаде најдебело од проста причина што највеќе го злоупотребувале истото
Колку што ја читам темава, не се прислушкувани за ова. За ова минатата година имало пресуда дека се невини Јуве, меѓутоа ги прислушкувале за сосема трета работа (начинот на кој ги исплаќале платите на играчите и манипулирање на инвеститорите) и во тие разговори наишле и на ова дека прават далавери.

Ваљда се фатени на дело со муабет "абе одреден играч кошта 20 милиони, али пишете го 80 милиони и да испегламе книгите." Во спротивно стварно нема тело што може да ти каже кој колку вреди и колку да го процениш. Реал на Винисиус, Родриго, Асенсио и компанија им лупа откупни клаузули од една милијарда. Знам дека ова е различно, поентата ми беше за идната проценка на еден играч.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Pa imas telefonski razgovori i transkripti kade e zboreno toa od luge koi direktno bile involvirani vo transferite, i koj kolku stvarno vredel, kako go shteljale i slicno, bukvalno na temava toa ti e servirani ti pak so istite prasanja namesto da razlistas par strani tuka.
Bukvalno u samite razgovori e iscrtano deka pravat kriminal, svesno, i kur gi bolelo za toa, jer se juventashi, i toa im doaga ko dishenje vozduh, bez istoto umiraat od smrt i smrdat na lesh.
Abe deckite gi sudat i za .... lazhiranje za test po italijanski za Suarez :pos: , nadrealni se, a ovoj uste zivee u onaa zabegana zabluda, targetirani bile radi ... super ligata. :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Ete toa bilo, uste eden sto go provalil matriksot, neeeeext.

I ovoj pa @Trolejbus zemal se objasnue, abe idi tamu u toa temata za UFO daj nekoj apdejti onoj red zurla ramnozemjasot vidi so i naprail ti ja masakriral, uz put te molam prijavi go ako mozes za da go trgnat bar od tamu, tiii da ti ebam.

Интер у 2016 ги фатиле, ги истражувале, повеле постапка, поднеле обвинение, интер си признал вина, ги осудиле, се спогодиле и платиле казна за плусваленца случај.

Така да олабај не се летај, тоа што ги теретат сега јуве, интер го правел многу одамна. Има јуве леб да јаде и да учи за да бидат криминалци ко интер.

Не е препукување клуб вс клуб, туку и за двата случаи прашувам според што тоа се одредило дека тогаш интер ја пумпал цената на играчите и правел криминал? Каде е кривичната одговорност за интер кога ниту тогаш ниту денес постои уредба за проценка на вредност на играч.

дошле до еден куп докази кои укажуваат дека свесно правеле вакви малверзации
Која е малверзацијата? Ако доказот е дека овој рекол абе тој не вреди 30 ама пиши го 80, за што е доказ тоа? Според што се проценува дека тој вреди 30 а не 80? Кој кажува тоа? Кој документ? Кој закон? За што е доказ дека е прекршено?
Автоматски споено мислење:

Трансфермаркет го определува. Еве доказ дека вреди 70 милки

Ја го ценам 200 мил. Да го зеам за 100, пак ќе го пишам дека 200 го ценам, интер лошо го процениле, за ефтино сум го земал.

Каде е прекршокот? Според кој акт немам право на тоа?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
@MASTERPIECE ај вака на кратко.

Ти си газда на фирма, јас сум ти вработен со 500 евра плата.
Се договараме ти да ме пријавиш на 1000 евра месечна плата а јас секој месец да плаќам 30 000 за одреден Х продукт или Услуга што ја нудиш.

Е сеа, исто ни се фаќа и на двајцата, ама со тие 1000 евра јас ќе можам да отидам у банка и да зеам кредит со рата од 30 000 денари наместо кредит со рата од 15 000. Или ај потопен да сум со бројките, со 60 000 денари прилив ќе можам да земам 180 000 денари минус на плата - 3 плати а со 30 000 денари ќе можам да земам 90 000 денари.


Може не е најбоље пример, ама вакво нешто се случува само помеѓу ПРАВНИ лица.
А Јуве ако не се лажам е и на берза искочен.
Кај нив многу сјебана може да биде самата ситуација со малверзациите и пумпање на вредност на акција. Но еве, не сум толку кадарен, некој по упатен детално нека си објасни.

Битно со првиот пример треба да ми ја сфатиш поентата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom